تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1708

دل نگرانی های نادر اردلان برای شهر تهران

كنفرانس بين المللي «معماري پايدار» برگزار شد
شرق: کنفرانس بين المللي معماري پايدار در حالي روز پنجشنبه 11ارديبهشت ماه جاري در تهران برپا شد که شماري از استادان بنام معماري و هنر، از جمله نادر اردلان در اين کنفرانس سخنراني کردند. اين کنفرانس به همت مجله معماري و ساختمان و با همکاري شماري از نهاد هاي فرهنگي، با تاکيد بر معيارهاي فرهنگ، تاريخ، هويت و ميراث برگزار شد.

در بخشي از اين کنفرانس احمد زهادي، مديرمسوول و برگزار کننده اين همايش، در مورد موضوع توسعه پايدار و لزوم تاکيد بر مبحث فرهنگ و اجتماع سخن گفت و توسعه پايدار را تعادل بين محيط زيست و اقتصاد با اجتماع و فرهنگ دانست. زهادي توجه به فرهنگ و محيط زيست را براي رسيدن به توسعه پايدار مهم ارزيابي و اضافه کرد اين همايش براي رسيدن به همين منظور پايه ريزي شده است. سپس نادر اردلان با موضوع «تجسم الگوهاي آينده شهر»، سخنراني کرد.

اردلان که شاگرد لويي کان (معمار مطرح و استوني تبار آمريکايي) بوده، با رومن گيرشمن، باستان شناس بزرگ فرانسوي همکاري داشته است. او در سخنانش گفت: «ثابت شده است انسان نياز به رابطه نزديک با طبيعت دارد. معضل آلودگي هاي هوا، آب و خاک بايد حل شود اما کافي نيست تا شهري پايدار به وجود آيد. در آينده شهر سازي بايد روش هايي جديد اتخاذ کنيم تا طبيعت وارد شهرهايمان شود، زيرا سلامت روان انسان در شهر هاي استرس زا، مديون حضور در مناظر طبيعي است. يک روز حضور در طبيعت ضامن شش روز بدون استرس است. از اين روست که تهراني ها، هفته اي يک بار به کوه مي روند. شهر هايي که موفق مي شوند طبيعت را به درون خود بگنجانند، شهرهاي «بيوفيليک» يا زيست دوست هستند.

براي تهران نيز هنوز اين اميد وجود دارد که به شهري بيوفيليک تبديل شود.»در ادامه بهرام شيردل با موضوع «به قرن بيست ويکم معماري خوش آمديد» به بحث در زمينه تفاوت معماري قرن بيستم و قرن بيست ويکم پرداخت و فاصله بين اين دو معماري را 115سال بيان کرد. راسم بدران (متخصص در معماري اسلامي اردن) نيز با موضوع «انسجام دهنده شهر نه تهديد کننده شهر» سخن گفت و فريار جواهريان در صحبت هايش به «زيبايي شناسي پايداري»، پرداخت. جواهريان در سخنان خود گفت: «پنج دهه است مبحث پايداري در معماري و شهرسازي اهميت فراوان يافته، اما متاسفانه به يک «دکان» براي شرکت هاي بزرگ مهندسي تبديل شده است.

زيرا پايداري بيشتر به سيستم هاي تاسيساتي و برقي معطوف شده است که با هزينه هاي هنگفت در ابتدا به ساختمان سازي اضافه مي شوند به اميد اينکه در درازمدت به صرفه جويي در انرژي برسند.» همچنين مجله «معماري و ساختمان» به مناسبت روز معمار (سوم ارديبهشت) از پنج معمار تقدير کرد و لوح تقديري از سوي پيروز حناچي، معاون معماري و شهرسازي و دبير شورايعالي شهرسازي وزارت راه و شهرسازي به عليرضا قهاري به پاس تاثير در معرفي معماران به جامعه تقديم شد. حميد ميرميران با تاکيد به ابعاد فرهنگي معماري، زمينه هاي مهم طراحي و برگزاري مسابقه طراحي و معماري بنياد ميرميران، رضا دانشمير و کاترين اسپريدونف به خاطر ايجاد نگرش نو به موضوع معماري از طريق طراحي آثار معماري، حميدرضا ناصرنصير به خاطر تاثير در جريان فرهنگي معماري و شهاب الدين ارفعي به خاطر مشارکت پيگير در جريانات صنفي و حرفه اي در جامعه مشاوران تقدير شدند.

 

به نقل از شرق

موضوعات مرتبط : معماری پایدار    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید