تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :608

دولت از یونسكو اعلام نظر قطعی را درباره‌ی آب‌گیری سد سیوند بخواهد

رییس هیات مدیره‌ی انجمن مفاخر معماری ایران گفت: اگر یونسكو بپذیرد، نظریه و تایید آنها را داشته باشیم، پیشنهاد می‌شود كه دولت ایران به‌شكل رسمی از یونسكو اعلام نظر قطعی را درباره‌ی آب‌گیری سد سیوند بخواهد، تا با احترام به افكار عمومی جهانیان، دیدگاه مناسبی از روابط بین‌المللی را به‌وجود آورده باشیم. 

سیدعلیرضا قهاری در گفت‌وگو با خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: ما به اجماع دانش جهانی برای تصمیم‌گیری در این‌باره نیاز داریم، تا بدون ملاحظه‌های سیاسی و اقتصادی، موضوع را بتوانیم حل و فصل كنیم. 

وی اظهار كرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری موافقت خود را با آب‌گیری سد سیوند اعلام كرده و كشور را در مقابل افكار عمومی و جهانیان، بویژه در این شرایط ویژه، با یك چالش فرهنگی روبه‌رو كرده است و مسؤولیت آن به‌شكل مستقیم برعهده‌ی این سازمان خواهد بود. 

او با تاكید بر این‌كه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید گزارش كامل عملیات انجام‌شده و نتیجه‌ی حفاری‌ها را به مردم ارایه كند، ادامه داد: این سازمان باید توضیح‌های لازم را برای هرگونه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در این‌باره به اطلاع مردم و مجلس برساند. اكنون به‌نظر می‌رسد، اكتشاف‌های محدود انجام‌شده، گویای تاریخ واقعی این منطقه نباشند. 

قهاری با اشاره به این‌كه اعتراض‌ها درباره‌ی سد سیوند در طول سه سال گذشته بیشتر توسط مردم و تشكل‌های فرهنگی مطرح شده و وظیفه‌ی مجلس را در این‌گونه موارد، مردم به‌طور مستقیم برعهده داشته‌اند، گفت: نگران هستیم، چنان‌چه كمیسیون فرهنگی مجلس در این‌باره عكس‌العمل مناسبی نشان ندهد، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اشتباه بزرگی را مرتكب شود كه قابل جبران نباشد. 

وی اظهار داشت: اگرچه دولت در آغاز احداث این سد نقشی نداشته است، اما امروز با توقف آن، برای خود و كشور وجهه می‌تواند كسب كند. آثاری كه در كشور ما و هر كشور دیگری از تاریخ و تمدن وجود دارند، نه‌تنها به آن ملت، بلكه به كل بشریت تعلق دارند. به این سبب است كه جهانیان بیش از ما به از میان رفتن آثار این تمدن، حساسیت نشان می‌دهند. ما می‌توانیم در عرصه‌ی دهكده‌ی جهانی، پیش‌رو حفظ و نجات میراث بشری باشیم. 

رییس هیات مدیره‌ی انجمن مفاخر معماری ایران اضافه كرد: اگر امروز دولت به‌خاطر تاریخ و هویت كشور، احداث سد را نیمه‌تمام بگذارد و آن‌را به همین صورت در معرض بازدید گردشگران و نسل‌های آینده قرار دهد، به اقدامی دست زده كه در دنیا بی‌نظیر است و بر صفحه‌های افتخارآمیز فرهنگ ایران می‌افزاید. آیا هزینه‌ی احداث سد در مقابل ثبت این افتخار جهانی نمی‌ارزد؟ در آن صورت ما به جهانیان نشان خواهیم داد كه در این دوره‌ی بی‌فرهنگی كه گریبان دنیا را گرفته است، چگونه نگهبان فرهنگ و تمدن‌مان بوده‌ایم و به درك صحیح مفاهیم توسعه پایدار رسیده‌ایم. 

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هشتم بهمن‌ماه، اعلام كرد: عملیات نجات‌بخشی تنگه‌ی بلاغی در مدت سه سال به‌خوبی انجام شده است و از نظر سازمان نیز مشكلی برای آب‌گیری وجود ندارد. تنها مشكل موجود، رطوبت دشت پاسارگاد است كه با توجه به این‌كه به مرور زمان روی دشت و مقبره‌ی كوروش اثر می‌گذارد، قرار است، وزارت نیرو با استفاده از تكنیك‌های خاص، این مشكل را به‌تدریج برطرف كند. 

اسفندیار رحیم‌مشایی تصریح كرد: از نظر كارشناسان و باستان‌شناسان سازمان، كار در این محوطه به‌پایان رسیده و آب‌گیری سد بلامانع است. 

وی اظهار داشت: سازمان به‌طور شفاهی نظر خود را به وزارت نیرو اعلام كرده و هفته‌ی آینده این نظر را رسما ابلاغ خواهد كرد. 

 

 

منبع: سایت ایسنا- شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۸۵

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

عضو مرتبط : سید علیرضا قهاری  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید