تاریخ آخرین ویرایش : یکشنبه،30-6-1399
تعداد بازدید :155

دیدنی‌های سیستان و بلوچستان

 

سیستان و بلوچستان یکی از بخش‌های تاریخی ایران است که دارای دیدنی‌ها و اماکن تاریخی است که کمتر مورد توجه واقع شده اند.
به گزارش سایت نمناک، چابهار، یکی از شهرهای این استان، در کرانه دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفته و لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی های‌ اقیانوس‌پیما را دارد و از مناطق آزاد بازرگانی ایران است. چابهار گرم ترین نقطه کشور در زمستان و خنک ترین بندر جنوبی ایران در تابستان است. در این شهر بهاری جاذبه‌های طبیعی بسیاری پیدا خواهید کرد و مطمئنا شگفت زده خواهید شد.
یک باور قدیمی می گوید سیستان و بلوچستان یازدهمین سرزمینی است که اهورامزدا آفریده است. این سرزمین باستانی در ادوار مختلف دارای اسامی گوناگون بوده است:سیوستان، سیستن، ماساژت، آریا پلیس، زرنگ، زرنج، نیمروز یا نصف النهار، زاول، زابل و ده ها نام دیگر.
فواره های گِلی ـ گل‌افشان یکی از شگفت انگیز ترین پدیده های سیستان و بلوچستان است. سه گل افشان این منطقه در «دشت کهیر» واقع شده که دوتای آن ها به شکل تپه و دیگری به شکل آتشفشان است.
ناف دریاـ به هنگام فعالیت گل افشان ها صداهایی شبیه شلیک تفنگ به گوش می رسد. مردم محلی به این نوع پدیده «ناف دریا» یا «بولوبولو» می گویند. بعضی گل افشان ها از دامنه های خود نیز گل متصاعد می کنند اما گل افشان تنگ تنها از دهانه خود این عمل را انجام می دهد.
شهر باستانی ۵ هزار ساله ـ شهر سوخته سیستان و بلوچستان قدمت اش به ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد.
ساحل‌صخره ای‌ـ در این ساحل پدیده موج فشان را می توان دید. در فصل مرداد و مصادف با وزش بادهای موسمی ارتفاع این امواج به ۱۵ متر می‌رسد.
روستای تیس‌ـ روستای تیس با قدمتی حداقل ۲۳۰۰ ساله در دوران هخامنشیان از بندر های مهم ایران در دریای مکران بود. این روستا در درناحیه‌ای کوهپایه ای در شمال غربی چابهار واقع شده است.
قبرستان جن‌ها ـ در روستای تیس مقبره‌های جنانی گچ که به باور محلی‌ها محل سکونت جن‌ها بوده و «پیل‌بند» و «غارهای بان مسیتی» و نقاشی‌های عجیب و غریب آن، دیدنی است. چاه باستانی «تیس کوپان» و گورهای مرموز «تپه نهادی» هم از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه است.
غارهای سه‌گانه ـ در دامنه کوه شهبازبند، حدود ۲۵ متر بالا تر از سطح زمین، دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی در کنار هم قرار دارند که این سه غار را مردم بومی «بان مسیتی» می گویند.در زبان بلوچی، «بان» مرد خداپرست و تارک دنیا و «مسیتی» معبد و پرستشگاه خوانده می‌شود. روی دیوارهای سه طرف گنبد، با جوهر قرمز و بنفش، خطوط و علامت‌هایی نقش بسته که بیشتر به خط «گجراتی» و خطوط هندی شباهت دارد.
شهر نیشکر‌ـ قصرقند در زمان گذشته به «گنداوگ» معروف بود و به مرور زمان به «گنج آور» تغییر نام داد. در زمان هجوم پرتغالی ها، کشت نیشکر رواج یافت. از آنجایی که نیشکر ماده اولیه تولید شکر بوده نام گنج آور به قصرقند تبدیل شده است.
قصرقند یکی از قدیمی ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان است. این منطقه به دلیل قرار گرفتن در کنار رودخانه «کاجو کیاکور» و نیز وجود چندین قنات پر آب و نیز خاک مناسب، بسیار مستعد برای کشاورزی بود.به لحاظ تجارت و بازرگانی محصولات عمده قصر قند همچون نیشکر و نوعی قند قرمز، چرم و پوست به مراکز بزرگ آن روزگار همچون بابل و
بین النهرین صادر می شد.
هامون ـ دریاچه هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است. این دریاچه از سه دریاچه کوچک تشکیل شده است که در زمان وفور آب به هم متصل می شوند و دریاچه هامون را که تشکیل می دهند.

برگرفته از ضمیمه اطلاعاتنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید