تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،2-4-1399
تعداد بازدید :204

راز داشتن هوای پاک

در هفته‌های اخیر ده‌ها مقاله علمی‌و صدها مقاله خبری درباره ارتباط بیماری کووید-۱۹ و آلودگی هوا منتشر شده اند. تعطیلی ادارات، مدارس، دانشگاه‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، خطوط و ایستگاه‌های وسایط نقلیه عمومی، اماکن مذهبی و در مقیاسی وسیع‌تر قرنطینه شهرها تردد مردم جهان را کاهش داده است. این تغییر در پویایی جوامع انسانی تأثیر مثبتی به دنبال داشته و آن کاهش چشمگیر آلودگی هوا است. در کلان شهرهایی که شدیدترین درجه آلودگی را دارند حجم ذرات آلاینده مرگبار نسبت به سال گذشته تا ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است. کیفیت هوا در شهرهایی از جمله دهلی نو، بمبئی، سئول و ووهان که هدف مطالعات کارشناس‌ها بودند به دنبال برقراری وضعیت قرنطینه به طرز قابل ملاحظه ای بهتر شد. در ایالات متحده نیز همان طور که تصاویر ماهواره ای نشان می‌دهند پاکسازی هوا به ویژه در شمال شرق این کشور چشمگیر بوده است. مردم هند پس از دهه‌ها اکنون برای نخستین بار می‌توانند دوباره کوه‌های هیمالایا را ببینند.
یکی از مواد ذره ای مهم و مضر در آلودگی هوا PM 2.5است. این ماده آلاینده متشکل از ذرات قابل استنشاق به قطر کمتر از
۵ر۲ میکرومتر به طور خاص خطرناک است، چون می‌تواند کاملاً به درون ریه‌ها نفوذ کند و از آنجا خود را به دیگر اندام‌های داخلی و جریان خون برساند. گزارش‌های زیادی حاکی از این بوده اند که تراکم زیاد این آلاینده همراه با آلاینده‌های دیگر در شمال ایتالیا ممکن است یکی از علل مرگ بسیاری از مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در این ناحیه باشد. در انگلستان نیز مردم لندن، میدلندز و نواحی شمال غرب کشور بالاترین میزان اکسیدهای نیتروژن را استنشاق می‌کنند. آمار قربانیان کرونا در این مناطق بیشتر از سایر نقاط انگلستان بوده است.
به موازت این‌ها، گزارش‌هایی هستند که از کاهش قدرت سرایت ویروس مولد بیماری کووید-۱۹ به دلیل کاهش آلودگی هوا حکایت کرده و نشان می‌دهند که وجود ذرات آلاینده کمتر در هوا به کنترل شیوع این بیماری کمک می‌کند. مطالعات بسیاری نشان داده اند که شدت سرایت بیماری در شهرهای بزرگ بیشتر از مناطق روستایی برخوردار از هوای پاک با تراکم جمعیت مشابه است.
با برداشتن قرنطینه‌ها آلودگی هوا به سرعت به شهرهای بزرگ بازمی‌گردد. متأسفانه احتمال خیلی کمی‌وجود دارد که در آینده نزدیک دولت‌های سراسر دنیا برای حفظ وضعیت نسبتاً بهبود یافته آب و هوا یا کاهش آلودگی قوانین و مقررات بیشتری را وضع کنند. بسیاری از کشورها در گیر و دار همه گیری کووید-۱۹ تلاش می‌کنند به صنایع خود آوانسی بدهند و استاندارهای هوای پاک را تضعیف کنند.
اما از سویی دیگر، میلیون‌ها انسانی که در قرنطینه مانده اند و به طرح فاصله گذاری اجتماعی احترام می‌گذارند این توانایی را دارند که در حد شخصی و انفرادی کار مفیدی برای مقابله با آلودگی هوای آینده انجام دهند. برای مثال کسانی که اجاره نشین نیستند می‌توانند با نصب تجهیزات لازم، انرژی مصرفی خانه‌های خود را از انرژی خورشیدی و بادی تأمین کنند تا کمتر مجبور به استفاده از سوخت‌های فسیلی باشند.
شرکتی به نام «یوبیکویتس اِنرجی» در ایالات متحده سلول‌های خورشیدی شفافی ساخته تا نوعی شیشه خورشیدی برای پنجره‌ها تولید کند که قابلیت تبدیل نور خورشید به انرژی الکتریکی را داشته باشند. با وجود این شیشه‌ها دیگر به صفحات خورشیدی خاکستری ـ آبی مات و دلگیر نیازی نخواهیم داشت.
مطالعاتی که پژوهشگران ناسا و تعدادی از سازمان‌های دیگر انجام داده اند نشان می‌دهند تبخیر شدن ترکیبات آلی فراری که در خانه‌ها یا مکان‌های سرپوشیده استفاده می‌شوند بیماری‌ها و ناراحتی‌هایی مانند آسم، حالت تهوع، سرطان و چندین بیماری تنفسی را تشدید می‌کند. آنها همچنین به دنبال مطالعات خود به یافته‌هایی دست پیدا کرده اند که نشان می‌دهند برخی گیاهان آپارتمانی به طرزی باور نکردنی آلاینده‌های خانگی را از بین برده و تأثیر مثبتی بر سلامتی افراد خانه می‌گذارند. بعضی از گیاهان مفید خانگی به توصیه ناسا «نخل پروانه»، «گیاه ماری» و «پوتوس» هستند.
با توجه به این که درون خانه‌ها در انزوای موقت به سر می‌بریم، بهتر است این نوع گیاهان را به محیط زندگی خود بیاوریم، خانه را پر از گیاهان سودمند کنیم و از وجود آنها در حفظ سلامتی مان بهره ببریم. این گیاهان به پاکسازی خانه از آلاینده‌های هوا کمک
می‌کنند. البته ایمنی حرف اول را می‌زند. پس اگر به گرده گل آلرژی داریم باید پیش از این کار با پزشک مشورت کنیم.
کسانی که باغ و باغچه دارند می‌توانند به پرورش‌دهندگان گل و گیاه مراجعه کنند و از آنها بپرسند کدام بوته‌ها و درختان پاک کننده هوا با توجه به جغرافیا و آب و هوای محل زندگی شان مناسبتر هستند. توصیه می‌شود گیاهان و بوته‌هایی را انتخاب کنیم که رشد سریعی دارند.
آلودگی هوا نه تنها خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی ویروسی واگیردار را افزایش می‌دهد، بلکه برای مبتلایان به آسم و بیماری‌های قلبی بسیار خطرناک است.
درست است که عده ای از ما طرفدار جاری شدن مقرراتی برای پاکسازی بهتر هوای آلوده شهر هستیم، اما بدون شک همه ما می‌توانیم فعال و حامی‌هوای پاک باشیم و هر آن چه از دستمان بر می‌آید، هر چند کوچک انجام دهیم تا وقتی از قرنطینه خارج می‌شویم خانه و زندگی عاری از آلاینده داشته باشیم. چه بسا که با انجام همین کارهای کوچک در دوران پرتلاطم شیوع بیماری کرونا یاد بگیریم چگونه به کاهش شیوع بیماری‌های ویروسی دیگر در آینده کمک کنیم.

برگرفته از روزنامه اطلاعات نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید