تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :753

رای دادگاه فدرال آمریكا هشداری برای حفاظت از سرمایه‌های ایران در جهان است

 انجمن مفاخر معماری ایران از مسؤولان و متولیان امر درخواست كرد كه نسبت به برخورد قاطع و حضور چشم‌گیر در مراجع جهانی برای احقاق حقوقی كه در شرف خطر قرار گرفته است، اقدام كند و هم زمان برای به استرداد میراث و آثار به امانت داده‌شده در سال‌های اخیر و سال‌های گذشته به‌طور جدی اهتمام ورزند. 
به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، انجمن مفاخر ملی ایران در بیانیه‌ای كه درباره‌ی لوح‌های گلی هخامنشی منتشر كرده، آورده است: رای اخیر دادگاه فدرال آمریكا، مبنی بر باج‌خواهی و مصادره‌ی لوح‌های گلی هخامنشی ـ‌ كه از سال‌های دور، نزد موزه‌ی شرق‌شناسی دانشگاه شیكاگو به امانت گذاشته شده‌اند ـ علاوه بر این‌كه خاطر ایرانیان و علاقه‌مندان به تمدن گران‌قدر شرق را در سراسر جهان آزرده كرد، هشداری جدی به مسؤولان، بویژه متولیان روابط خارجی كشور بود كه می‌بایست نسبت به حفاظت و مراقبت از سرمایه‌ها و منابع میراث ایرانی در اقصا نقاط جهان كه اینك بیش از پیش در معرض تهدید قرار گرفته‌اند، حساسیت به خرج دهند. 
وضع كنونی جهان، بویژه در این منطقه كه مهد تمدن‌های بشری بوده است، سوداگران و دلالان بین‌المللی را بیش از گذشته تحریض كرده است تا به تجارتی روی بیاورند كه امروزه منافعی بیش از فروش اسلحه، مواد مخدر و نفت و گاز دارد. 
در گذشته نزدیك، عدم موضع‌گیری در داخل و خارج از كشور و سكوت جوامع جهانی در قبال تاراج میراث فرهنگ و تمدن كشور باستانی عراق و بین‌النهرین ـ كه اكثرا جزیی از میراث تمدن شرق و بویژه ایران بوده است ـ موجب شد كه استعمارگران فرهنگی بدون دغدغه و با جسارت بسیار، فعالیت خویش را توسط عوامل مزدور توسعه دهند و اینك با توسل به حربه قانون! درصدد باشند، تا میراث این ملت را از مراكز فرهنگی و موزه‌های امانت‌دار به درآورده و به مالكیت خصوصی سرمایه‌داران بخشند. 
در پایان این بیانیه آمده است: شرایط كنونی جهانی ایجاب می‌كند، رسانه‌های داخلی و برون مرزی و نیز وابستگان فرهنگی ایران در سایر كشورها و بویژه سازمان ملل متحد و یونسكو، برای جلوگیری از بی‌عدالتی‌های فرهنگی جاری در عرصه‌ی بین‌الملل كه به افتخارات ملی كشور و میراث جهانی بشریت خدشه وارد می‌آورد، وارد عمل شوند و افكار عمومی جهانیان را با موج فزاینده‌ی باج‌خواهی و استعمار نوین فرهنگی كشورهای سلطه‌گر آشنا سازند. 

 

منبع: سایت ایسنا- سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳۸۵

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

موضوعات مرتبط : بیانیه انجمن   مقالات گذشته    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید