تاریخ آخرین ویرایش : شنبه،12-7-1399
تعداد بازدید :247

روایتی از قسطنطنیه تا یونان

... مسیر من جاده های بزرگی است که صدها قرن پیش آدمیان بر پهنه خاک رسم کرده اند. در این راه گذارم به قسطنطنیه می افتاد و سمرقند، به شهرهای شاهانه اصفهان و بخارا و به شهر ری که از آن جز انبوه غبار چیزی برجای نمانده است، به تفلیس و همدان و به شهرهای مقدس قم و مشهد... یک اثر هنری همین که در بازار جهانی اشیای عتیقه ارزشی به دست آورد بی درنگ خود سبب پیدایش بدل سازان و تقلبکاران می شود در تهران بسان پکن، در آتن چنان که دربسفر، در پاریس، در قاهره، در وین و خلاصه در همه جا. بی درنگ صنعتکاران بسیار زبردستی پیدا می شوند که قادرند مثلا یک اثر میناکاری به سبک بیزانس، زیوری از طلا، کار یونان، مجسمه ای سنگی از مصر، یک عاج کاری قرن سیزدهم یا یک تابلوی رامبراند را چنان با زبردستی و در نهایت کمال بسازند که تنها کارشناسان هنری معدودی در سراسر جهان قادرند درباره اصالت و صحت آنها نظر و اصلی را از بدلی تشخیص بدهند. این حالت عدم اطمینان و ناامنی فکری هولناکی که بر ورزش مورد علاقه من حکمفرماست آن را در نظر من از هر ورزش دیگری هیجان انگیزتر می کند.

هر روز که می گذرد در این زمینه کار دشوارتر و احتمال فریب خوردن بیشتر می شود. اما وقتی شخص موفق می شود و از میان همه خطرات جان سالم به در می برد و تمام نیرنگ ها را خنثی می کند و با تکه ای عتیقه بدون عیب و نقص که از محلی مطمئن و قابل اعتماد به دست آمده به خانه بازمی گردد، خوشحالی اش دروصف شکار هیجان انگیز آثار عتیقه نمی گنجد. برای من ایران شکارگاهی است جالب که حالا دیگر با آن انس و الفت یافته ام. تاکنون سه بار به اینجا آمده ام. امروزه دیگر گوشه و کنار آن را می شناسم، می دانم که نخجیرها کجا لانه ساخته پنهان شده اند و در کدام گوشه و سوراخ باید به کمینشان نشست و سیروگذرگاهشان کجاست. حالا دیگر با خیل عظیم شکارچیان، عمله شکار و صیادان قاچاق و غیرقانونی ارتباط نزدیک دارم، دلال ها پیش رویتان خرمنی از اشیای بی شکل و بی رنگ از قبیل مجسمه خدایان بی هویت قدیمی قرار می دهند، سفال های قلابی و مینیاتورهای دروغین عرضه می کنند. هرگز عصبی و متغیر نشوید زیرا سرانجام روزی خواهد رسید که ناگهان خواهید دید که «شیئی مطلوب» از زیر قبای چرکین همان ها بیرون خواهد آمد.

از شخصیت های بزرگی که شنیده اید که در خانواده خود نسخ خطی قدیمی و مجموعه مینیاتور دارند به دفعات و سر فرصت دیدار کنید ولو اینکه این عمل به نظرتان بیهوده جلوه کند. همچنان که رسوم ایرانی ایجاب می کند با آنها تعارفات پیش پا افتاده و تملق آمیز ردو بدل کنید. چند استکان چای شیرین را که به شما تعارف کرده اند لاجرعه سر بکشید. آن وقت بعد از این مقدمات طولانی می توانید میل واشتیاقتان را به دیدن کتاب هایی که در ید تصرف عالیجناب هستند علنی کنید. ایشان در پاسخ خواهند گفت که گنجینه کتب نفیس شان در گاو صندوق های دربسته قرار دارد و برای بیرون آوردن و پیدا کردن آنها وقت کافی لازم است ولی شخصا دستور لازم را در این مورد خواهند داد. ایرانی هیچ وقت خود را اسیر و برده وقت و ساعت نمی کند. معلوم نیست که اگر طلوع و غروب آفتاب نبود با چه میزانی می شد وقت دقیقی تعیین کرد. عالیجناب دو ساعت به شب مانده وعده کرده اند. به خوبی احساس می شود که در همین حرف چقدر ابهام وجود دارد. بالاخره به خانه تشریف فرما می شوند. با ایشان مجددا به خوشامدگویی و تعارفات چرب و شیرین می پردازید. از شما با استکان های پیاپی چای و بستنی وانیلی پذیرایی می شود. سرانجام با تقاضای شما به خدمتکار دستور لازم داده می شود. می رود و با بسته ای که در پارچه ای قدیمی پیچیده شده برمی گردد. تپش قلب شما زیادتر می شود. از خودتان می پرسید که از داخل این پارچه کشمیر خوش آب و رنگ چه چیزی خارج خواهد شد، عالیجناب یک جلد کتاب خطی با جلد مذهب قدیمی و فرسوده به دست شما می دهد. حالا نسخه خطی بسته در دست شماست. اگر شیفته تذهیب با رنگ های آبی و سیاه و طلایی هستید با نقش های تزئینی پیچیده ای به ظرافت و نازکی مو و با مهارت و استحکامی که باور نمی توان داشت که به دست آدمی کشیده شده باشد.

برگرفته از دنیای اقتصاد


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید