تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1685

«روز تهران» گرامی داشته می‌شود

تهران هنوز به تهرانی‌ها معرفی نشده است

رییس هیأت مدیره‌ی انجمن مفاخر معماری ایران گفت: با هدف معرفی تهران به بومی‌های این شهر، «تاریخ تهران»،‌ «زبان تاریخ تهران»، «جامعه‌ی تهران» و «باغ ایرانی در تهران» در مراسم سه روزه‌ی «نكوداشت روز تهران» مورد بررسی و بحث قرار می‌گیرد.

علیرضا قهاری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌كه «تهران» در مراسمی سه روزه از 29 مهرماه تا یكم آبان‌ماه در موزه‌ی هنرهای امام علی (ع) بزرگ داشته می‌شود، اظهار كرد: متأسفانه ما هنوز تهران را به خود تهرانی‌ها معرفی نكرده‌ایم. به همین دلیل در هر یك از روزهای این مراسم، به آینده‌ی تهران از ابعاد مختلف توجه می‌شود.

وی با تأكید بر این‌كه مراسم نكوداشت روز تهران، یك الگو برای دیگر نقاط می‌تواند باشد، گفت: تهران این اقدام را كم داشت كه اكنون در حال شكل‌گیری است. این شهر با جمعیت چند میلیونی‌اش همه را در خود پذیرفت، اما تهرانی‌ها در كنار نازیبای‌های زیادی كه برای شهر به‌وجود آوردند، آن را درك نكردند.

او در توضیح چگونگی برگزاری این مراسم، بیان كرد: 29 مهرماه در افتتاحیه‌ی مراسم درباره‌ی «محور خیابان ولی‌عصر (عج) گذشته، حال و آینده‌ی آن» توسط «علی‌اكبر صارمی» و «علیرضا تغابنی» بحث، سپس جشنواره‌ی مستند تهران با حضور «محمدرضا اصلانی» برگزار می‌شود. همچنین پس از آن، اسكندر مختاری درباره‌ی «تاریخ تهران» صحبت می‌كند.

به گفته‌ی قهاری، در دومین روز از این مراسم، منظر ذهنی تهران (تهران تغزلی) توسط «حبیب‌الله شیبانی» و «محمدمهدی محمودی» مورد بررسی قرار می‌گیرد و «زبان تاریخ تهران» توسط «فضائلی» بررسی می‌شود و درباره‌ی «جامعه‌ی تهران» (تهران از نظر جامعه‌شناسی‌) نیز «گیتی اعتماد»، «كامران صفامنش» و «احمد سعیدنیا» بحث می‌كنند.

این عضو هیأت مدیره‌ی مؤسسه‌ی مطالعات كلان‌شهر تهران ادامه داد: در «روز تهران» (یكم آبان‌ماه) درباره‌ی «باغ ایرانی در تهران» توسط «فرامرز پارسی»‌، «پیروز حناچی‌»، «عبدالله انوار» و «فریبرز جبارنیا» بحث می‌شود. همچنین در این روز «طبیعت تهران» توسط «رضا بهبهانی» و «غزال كرامتی» بررسی و نمایشگاه عكس و نقاشی با محوریت تهران برگزار می‌شود.

قهاری در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره‌ی نامگذاری یكم آبان‌ماه به نام «روز تهران» اظهار كرد: می‌خواستیم آن روز خاص، اتفاق و نكته‌ی مثبتی برای تهران داشته باشد كه به اعتقاد كارشناسان، «طبیعت تهران» این نكته‌ی خاص و مثبت برای تهران بود. به همین دلیل یكم آبان برای این روز انتخاب شد.

وی با اشاره به قدمت هشت‌هزار ساله‌ی تهران، اظهار كرد: در دوره‌های گذشته، این شهر مكانی برای آرامش و آسایش بود؛ اما به‌تدریج این آرامش گرفته شد‌. اگر ما دوباره تهران را كه آمادگی این پتانسیل را دارد و همه‌چیز در اختیارش است، پاس بداریم شاید بتوانیم قدری از آن تشكر كنیم. به‌نظر می‌رسد اگر حتا یك روز به نام «روز تهران» نامگذاری شود توجه مردم كه معمولا دچار روزمرگی و گرفتاری هستند، دوباره به این موضوع جلب می‌شود كه می‌تواند سبب احیای این سرزمین شود.

به گفته‌ی او، در اختتامیه‌ی مراسم نكوداشت «روز تهران» یك نهال چنار در محوطه‌ی موزه‌ی امام علی (ع) كاشته می‌شود. همچنین در سومین روز از مراسم «روز تهران» در كاخ گلستان برنامه‌ای مشابه برنامه‌ی موزه‌ی امام علی (ع) برگزار می‌شود. همچنین براساس هماهنگی‌های انجام‌شده قرار است بازدید از كاخ ـ موزه‌ی گلستان در این روز رایگان باشد.

قهاری افزود: انتخاب موزه‌ی امام علی (ع) برای برگزاری این برنامه، نمادی از معماری معاصر تهران و كاخ گلستان نیز مظهر تهران قدیم است.

خبری از ایسنا

موضوعات مرتبط : روز تهران    
استان مرتبط : تهران  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید