تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :907

روز معمار و هفته معماری برگزار می شود

روز معمار، بزرگداشت روز معمار و هفته معماری با عنوان «روز معمار، معماری و توسعه پایدار» از 3 تا 9 اردیبهشت در سراسر کشور برگزار می شود.

نشست خبری خانه ی هنرمندان ایران، نشست مطبوعاتی روز معمار و هفته معماری صبح امروز با حضور «علیرضا قهاری» رئیس انجمن مفاخر معماری «رضایی حریری» عضو هیئت امنا و دبیر کمیته بزرگداشت روز معمار، «ایرج اعتصام» مدرس دانشگاه، «ایرج شهروز تهرانی» عضو هیئت امنا انجمن مفاخر معماری ایرن، «فریدون رضوی کیا» مسئول ستاد بزرگداشت روز معمار و تنی چند از اساتید دانشگاه در خانه ی هنرمندان ایران برگزار شد.

قهاری در این نشست گفت: همزمان با بزرگداشت روز معمار برنامه های ویژه ای را از سوم اردیبهشت ماه با عنوان «معماری و شهرسازی توسعه پایدار » توسط انجمن معماری در سراسر کشور برگزار می کنیم به طوری که در تهران مسابقه ای از سوی شهرداری تهران برای معرفی بهترین منظر شهری، مراسم گرامیداشت «سید هادی میرمیران» و نمایشگاه کتب معماری به مدت یک هفته در خانه ی هنرمندان ایران و در اصفهان نیز همایش طراحی شهری برگزار می شود و در پایان نیز با شروع احداث پژوهشگاه معماری، جوایز معماری «میرمیران» به دانشجویان طراز اول دانشکده های معماری اهدا می شود.

«فریدون رضوی کیا» مسئول ستاد بزرگداشت روز معمار و هفته معماری به شرح برنامه ای ویژه این هفته پرداخت و گفت: برنامه های ویژه این هفته با دستگاه های معتبر کشور در 200 دانشکده معماری از جمله دانشکده های سراسری، آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور و ... و در 30 سازمان نظام مهندسی برگزار می شود.

سمینارهای تخصصی 1 روزه با حضور اساتید و کارشناسان و هیئت علمی دانشگاه ها، نمایشگاه معماری، انتشار خبرنامه های انجمن علمی 2 نوع مسابقه در 2 سطح هنرستانهای معماری و مقاطع راهنمایی و متوسطه با همکاری سازمان دانش آموزی از جمله برنامه های هفته معماری با همکاری کمیته ملی موزه های ایران، سمینار طرح جامع شهر تهران نیز دایر می شود.

«محمدتقی رضایی حریری» عضو هیئت امنا و دبیر کمیته بزرگداشت روز معمار افزود: سوم اردیبهشت ماه مصادف با بزرگداشت معمار برجسته قرن یازدهم «شیخ بها الدین محمد» که همه ساله به طرح موضوعات گوناگون پیرامون معماری و مباحث مرتبط با آن تخصیص یافته است.

 هویت شهرها از جمله مطالب حائز اهمیتی است که بهمین مناسبت در سال گذشته به آن پرداخت شد و در مراکز دانشگاهی، نهادهای عمومی و مردم نهاد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به بازنگری در تدوین ضوابط و اجرا در حوزه های مدیریت شهری انجامید.

محور پیشنهادی مورد گفتگو، رویکردی به معماری و شهر پایدار با معماری و شهرسازی سازگار با محیط دارد و توجه به توسعه پایدار در گرو فرهنگ آحاد مردم به آگاهی های زیست محیطی و نگرش بلندمدت در سطوح تصمیم سازی و تصمیم گیری جامعه است.

نگرشی که ضعف آن باعث گردیده تا سرمایه گذاری در زمینه ای حفاظت از محیط زیست خوددرای شده و سلطه ماشینیزم و بهره برداری بی رویه از محیط و منابع طبیعی به عنوان یک اجتناب  در توسعه و عمران کشور پذیرفته شود.

بزرگداشت روز معمار ادامه داد: ایران به دلایل وسعت و تنوع اقلیمی و زیستگاه ها و منابع فراوان می تواند برای جمعیت خود، سرزمینی مطلوب باشد.

حال مدیریت صحیح در بهره وری منابع است که ضامن نیل به این باور و خواسته متعالی است.

امروزه هر عاملی که موجب تخریب محیط زیست و نزول معماری های آینده کشور باشد، می بایست بشدت تجدید گردید و منابع باقیمانده با هشیاری و درک مسئولانه، مورد حراست و حفظ اصول توسعه پایدار قرار گیرد.

هیئت امنا انجمن مفاخر معماری ایران در خاتمه خاطر نشان کرد: انجمن مفاخر معماری ایران با دعوت از مدیران ارشد جامعه و پژوهنگان و فرهیختگان ساخت و ساز و عمران کشور، در نظر دارد در روز معمار و هفته معماری به مباحث زیست محیطی و حفاظت از زمین بپردازد.

مدرس دانشگاه نیز با بیان اینکه استفاده از تکنولوژی و مسائل جدید باعث قطع رابطه با معماری گذشته شده است، اظهار داشت: عدم توجه به عواقب کارو پیامدهای حاصل از معماری باعث می شود که از معماری سنتی مان به درستی بهره برداری نکنیم.

متاسفانه ما به جای توجه خاص به فرهنگ سنتی مان بیشتر به جسد و توده ساختمانی آن می پردازیم.

معمار و هفته معماری با عنوان معماری و توسعه پایدار با همکاری انجمن مفاخر معماری ایران، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان حفاظت شهرداری تهران، کمیته ملی موزه های ایران و ... از 3 تا 9 اردیبهشت ماه در تهران و شهرستانها برگزار می شود.

 

 

 

منبع: سایت خانه هنرمندان ایران-اردیبهشت 1386

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

موضوعات مرتبط : روز معمار    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید