تاریخ آخرین ویرایش : سه شنبه،25-9-1399
تعداد بازدید :206

رونق سفر با «خانه متحرک»

سفر در همه مناطق جهان همچنان در باتلاق کرونا متوقف‌شده یا بسیار کم‌تحرک مانده است اما اخیرا گروهی از گردشگران اروپایی و آمریکایی دو مانع عصر کرونایی برای سفر و تفریح را با یک وسیله دومنظوره دور زده‌اند. «کمپر» که در بازار گردشگری به «خانه‌های متحرک مخصوص سفر» معروف است در اروپا و آمریکا به‌شدت مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. فروش این وسیله نقلیه مناسب اقامت، تا دو برابر افزایش یافته است.

گردشگران برای در امان ماندن از هزینه‌‌های اقامت رسمی (هتل) و همچنین در امان ماندن از احتمال ابتلا به کرونا با حضور در اقامتگاه‌‌های گردشگری، به استفاده از «کمپر» رو آورده‌اند.

گرایش به سوی شکل نوظهور سفر نه تنها منجر به ایمن‌سازی در برابر شیوع ویروس کرونا می‌شود بلکه با ایجاد سبک متفاوتی از سفر امکان سفر برای تمامی اقشار را فراهم می‌کند و می‌تواند فعالان بازار گردشگری را به سمت جدیدی از شکل درآمدزایی سوق دهد.

آسیب‌های کرونا علاوه بر اقتصاد و درآمد فعالان گردشگری بر روح و روان مردم نیز اثرات منفی گسترده‌ای وارد کرده و آنها را از رفتن به سفر و گذراندن اوقات فراغت در محیطی امن محروم کرده است. بحران ناشی از شیوع کرونا منجر به تعطیلی بسیاری از مشاغل و آسیب‌های گسترده‌ای بر مشاغل دیگر شده است و بازیابی بازار گردشگری در این شرایط بی‌اعتمادی و ناامنی همانند قبل امکان‌پذیر نیست و باید به‌دنبال شیوه‌های امن سفر به‌منظور اعتمادسازی گردشگران بود.

آغاز مجدد پیک‌های شیوع کووید-۱۹ و افزایش ابتلای آن گردشگرانی را که به‌شدت علاقه‌مند به سفر و طبیعت‌گردی هستند با ترس از سفر و بی‌اعتمادی به مراکز اقامتی، غذایی و تفریحی مواجه کرده است. خانه در سفر یکی از شیوه‌های امن سفر در بسیاری از کشورهای جهان در زمان کرونا محسوب می‌شود که در قالب کمپر و کاروان رواج دارد. یکی از بهترین گزینه‌ها برای سفرهای طولانی یا زندگی در سفر استفاده از وسیله‌های نقلیه‌ای است که برای این سبک سفر ساخته شده‌اند که به دو صورت کمپر یا همان ون‌های مسافرتی و کاروانی یا کابین جداگانه‌ای که به اتومبیل شخصی وصل می‌شود، وجود دارد. استفاده از این ون‌های مسافرتی یا کاروانی در بسیاری از کشورهای جهان به‌ویژه اروپا و آمریکا رواج گسترده‌ای دارد و حتی برای برخی از افراد تبدیل به سبک زندگی‌شان شده و در سفر زندگی کرده و به جهانگردی مشغولند. پس از شیوع کرونا فروش کمپرها و کاروان‌ها در اروپا بیش از ۷۰ درصد و در آمریکا بیش از ۱۱۰ درصد افزایش یافته است و گردشگران علاقه‌مند به سفر و طبیعت‌گردی با بهره‌مندی از این سبک سفر علاوه بر برطرف کردن نیازهای روانی خود به سفر امکان و شرایط سفر ارزان و ایمن را برای خود فراهم می‌کنند. سفر با کمپر یا کاروان علاوه بر تضمین ایمن بودن سفرها برای خانواده‌ها، امکان سفر برای تمامی قشرهای جامعه را فراهم می‌کند زیرا بسیار ارزان‌تر از دیگر سبک‌های هوایی و زمینی و دریایی است و گردشگران در حمل‌ونقل، اقامت و خوراک خود هزینه‌های بسیار کمتری می‌کنند و علاوه بر سفر با خودروی شخصی، خانه خود را با خود حمل کرده و دیگر نیازی به اقامت در هتل‌ها و دیگر اقامتگاه‌ها نیست و همچنین با توجه به امکان تهیه و پخت غذا در هزینه‌های اضافی نیز صرفه‌جویی می‌شود.

سبک سفر با اتوهوم‌ها در بسیاری از کشورها رواج دارد و در اروپا و قاره آمریکا به یکی از محبوب‌ترین شکل‌های سفر بدل شده است. در اروپا به‌ویژه در کشورهای اتحادیه اروپا به‌دلیل امکان سفر بدون ویزا شرایط سفر در کشورهای مختلف وجود دارد و گردشگران بسیاری به راحتی با خودروی شخصی خود به سفر در سراسر اروپا می‌پردازند. سفر با خودرو در آفریقا به‌ویژه آفریقای جنوبی، نامیبیا و بوتسوانا نیز بسیار رایج است و گردشگران بسیاری به این مناطق با استفاده از اتوهوم‌ها به سفر می‌روند. در استرالیا و نیوزیلند نیز باتوجه به ظرفیت‍‌های گردشگری این کشورها، این سبک سفر در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین شکل‌های سفر تبدیل شده است. در آسیا به‌دلیل محدودیت‌های تردد و صدور ویزا کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در ژاپن، چین و کره‌جنوبی به شکل سفرهای داخلی بسیار رواج یافته است.

افزایش این سبک سفر منجر به بنا نهادن اردوگاه‌هایی برای توقف کمپرها در بسیاری از کشورها شده است. درآمریکا حدود ۵۰۰ اردوگاه مخصوص این گردشگران وجود دارد. همچنین رستوران‌هایی نیز در بین راه‌ها برای ارائه خدمات به مسافران این سبک سفر بنا شده که منجر به ایجاد اشتغال برای افراد شده است. در نیوزیلند و آمریکا پارکینگ‌ها و خدماتی صرفا برای مسافران با خودرو ارائه می‌شود. در اروپا ایستگاهای مخصوص مسافر با امکانات مختلف برای توقف و شب‌مانی این خودروها بنا نهاده شده که در اسپانیا، پرتغال، فرانسه، بلژیک، آلمان، اتریش، سوئیس و نروژ و ... وجود دارد. هزینه‌های اجاره این خودروها روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار است و در ماه بین ۱۵۰۰ تا ۳ هزا دلار برآورد می‌شود که در این کشورها از اجاره خانه نیز کمتر است.

این سبک سفر از سال ۹۴ در ایران آغاز شده و در دو سال اخیر موردتوجه بسیاری از افراد قرار گرفته است اما کمبود تولید این خودروها، نبود قوانین مربوط به ترد این خودروها در جاده‌ها و نبود امنیت کافی برای گردشگران، این سبک سفر را با محدودیت‌های گسترده‌ای همراه کرده و تعداد اندکی به‌دنبال استفاده از این کاروان‌ها و کمپرها برای سفر هستند. بحران کرونا فرصتی را برای فعالان گردشگری به‌ویژه در صنعت هتلداری ایجاد کرده تا به‌منظور جبران خسارت‌های خود و اعتمادسازی درمیان مسافران که درحال‌حاضر علاقه‌ای به استفاده از اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و دیگر مراکز گردشگری ندارند با فراهم کردن این اتوهوم‌ها اعتماد و امنیت را به مسافران بازگردانده و با اجاره چند روزه و حتی ماهانه علاوه بر جبران خسارت‌های خود به ایجاد سفرهای امن برای گردشگران و رواج این سبک سفر درآینده اقدام کنند.

همه‌گیری کرونا در سراسر جهان زندگی افراد را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار داده و علاوه بر ترس از سفرو پایین آمدن درآمد خانواده‌ها امکان سفر و گردش و انگیزه و میل به سفر را بسیار کاهش داده است. اگرچه برخی با انتخاب سفر کمپ زدن با چادر در طبیعت امکان سفر ایمن و ارزان را برای خود فراهم می‌کنند اما مشکلات پیش روی این سبک سفر همچون تغییرات آب و هوایی، نداشتن امکانات کافی، امکان حمله حیوانات وحشی و... مانعی در جهت ترغیب خانواده‌ها برای سفر با وسایل نقلیه شخصی محسوب می‌شود. سفر با کاروان و اتوهوم شرایط سفر امن و آرام را برای گردشگران ایجاد می‌کند که علاوه بر حل مشکلات چادرزنی امکان سفر ارزان را فراهم می‌کند.

سفر با کمپر یا کاروان نوظهورترین شکل سفر در ایران است که به دو شکل اتوهوم و کاروان مسافرتی در ایران رواج دارد. این نوع وسایل نقلیه دارای امکانات اولیه رفاهی و اقامتی همچون جای خواب، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام، کولر، بخاری، تلویزیون و... است که در کلاس‌های متعددی طبقه‌بندی شده است که قیمت آن برحسب امکانات و لوکس بودن متغیر است. خانه در سفر جزو کم‌هزینه‌ترین نوع سفر با بیشترین امکانات به‌شمار می‌آید که از بین سه عامل هزینه سفر یعنی اسکان، سوخت و غذا بیشترین هزینه مربوط به سوخت است.

 دنیای اقتصاد

 نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید