تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1384

"زیارت" در هجوم زمین‌خواران

در مورد زمین‌خواری، جنگل خواری، تپه خواری، دریا خواری، کوه خواری، ساخت‌وساز غیرمجاز، تغییر کاربری و قس علی‌هذا، بارها شنیده و دیده‌ایم اما در سفری که به بهانه حضور در همایش انبوه‌سازان به استان گرگان داشتیم، اوج این پدیده‌ها را توأمان در یک منطقه مشاهده کردیم. ازیک‌طرف جنگل‌های سرسبز پوشیده در مه هوش از سر انسان می‌برد و از طرف دیگر ساختمان‌های بدقواره از لابه‌لای درختان احساس را درگیر می‌کرد که لذت ببریم یا افسوس بخوریم. آری اینجا "روستای زیارت" در15 کیلومتری شهر گرگان و بالاتر از ناهار خوران است که قرار بود از ابتدای دهه 80 روستای نمونه و هدف گردشگری باشد اما جنگل خواران به بالاترین نقطه کوه‌های آن‌هم رحم نکرده‌اند.

ساختمان‌سازی بدون مجوز

وقتی ازیکی از ساکنان روستا در رابطه با چگونگی آنچه بر سر زیارت آمده می پرسم، او می گوید؛ در گذشته فقط روستایی‌هایی در اینجا حضور داشتند که به امور کشاورزی مانند کاشت اسفناج مشغول بودند اما سودجویان به‌محض اینکه فهمیدند هیچ نهادی بر ساخت و ساز دراینجا نظارت ندارد، بسیاری از زمین‌ها را با قیمت خیلی پایین از روستائیان خریدند و هر جور که دلشان خواست جنگل و کوه را به خاک سیاه نشاندند،حتی با قطع درختان و ایجاد جاده‌ مصالح ساختمانی را بالا بردند و گاهی برای این کار از هلیکوپتر استفاده کردند.
وی با بیان اینکه به‌استثنای ساختمان‌هایی که در چند سال اخیر ساخته‌شده‌اند، سایر ساختمان‌ها نه پروانه دارند، نه سند و نه هیچ کاغذی که نشان از انجام یک پروسه قانونی داشته باشد،ادامه داد:‌ حالا بسیاری از جوانان روستایی نه به خاطر اینکه پدر و پدربزرگشان زمین‌ها را با قیمت بسیار کمی به جنگل خوارها فروخته‌اند، اظهار ناراحتی می‌کنند و مدعی هستند زمین‌ها را پس بگیرند.
او در پاسخ به این سوال که باوجود غیرمجاز بودن، سازندگان چگونه آب و برق ساختمان را تأمین می‌کنند ؟ با نشان دادن لوله‌های پلاستیکی چند صد متری گفت: کسانی که غیرمجاز ساخت‌وساز کردند، با همکاری همدیگر از رودخانه از طریق این لوله ها آب کشیده‌اند و مشکلی از این نظر ندارند، البته تا چند وقت پیش مشکل تأمین برق داشتند که ظاهرا آن را هم حل کرده اند.
این هم‌وطن روستایی درادامه ساختمانی را نشانمان داد که هرچند به علت در حریم رودخانه ساخته شدنش با پی گیری مسئولان مجوز تخریب آن صادر و از شبکه استان گلستان هم خبر تخریبش پخش شده بود اما پس از مدتی مالک ساختمان به انحای مختلف کار را به اتمام رسانده و هم‌اکنون در مرحله بهره‌برداری قرار دارد.

زیارت روی گسل

با یکی از مهندسان به عنوان مطلع از قوانین ومقررات ساخت و ساز داستان زیارت را مرور می کنم و او می گوید: در چند سال اخیر شهرداری گرگان به این ساخت‌وسازها ورود کرده و قرار شده هر کس که می‌خواهد در این منطقه ساخت‌وساز کند، از شهرداری مجوز بگیرد اما به نظر می رسد مشکل شهرداری نابودی منابع طبیعی نیست بلکه می‌گوید سهم ما را هم باید بپردازید.
در مورد کیفیت ساخت‌وساز روستای زیارت هم مهندس ساختمانی اینگونه سخن می گوید: ‌باوجوداینکه این منطقه روی گسل واقع‌شده اما ساخت‌وسازهای صورت گرفته حتی در برابر زلزله 5 ریشتری مقاومت نخواهند کرد. چرا که بسیاری از جنگل خواران خاک را از نواحی مختلف جنگل می‌ آورند و ساختمان را روی انباشت خاک‌های دستی می‌سازند و معلوم است که ساختمان بنا شده بر روی خاک دستی و نخاله های ساختمانی چه کیفیتی خواهدداشت.
اظهارنظرهای غیر کارشناسی
رضا مروتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان در رابطه با اتفاقات ساخت وسازی روستای زیارت می‌گوید: «تخلفات در زیارت یک‌شبه رخ نداده ،بلکه دامنه‌ای بیش از 8 تا 10 ساله دارد و در زمان‌های مختلف نگاه‌های مختلفی به این منطقه وجود داشته که چنین سرانجامی را برای زیارت رقم زده است. به‌عنوان‌مثال در دوره‌ای برخی از مسئولان اعلام کردند، زمین‌های اینجا ارزش کشاورزی ندارد واینگونه صحبت‌ها به افزایش روند تخلفات دامن زد و منجر به زیادشدن ساخت‌وسازها در این روستا شد».
مشکل باید ریشه‌ای حل شود
مروتی در پاسخ به این سوال که اقدامات مجموعه خود برای مقابله با تخلفات ساخت و سازی در زیارت چه بوده است؟ جواب می‌دهد: کاری که ما درحال‌حاضر انجام می‌دهیم، معرفی متخلفان به دستگاه قضائی است.ضمن اینکه برای مقابله و مبارزه با متخلفان، ائتلافی بین معاونت عمرانی و دادستانی استان شکل‌گرفته است. البته شاید این مبارزه منجر به توقف تخلفات باشد اما نیاز اصلی این است که همه دستگاه‌ها همکاری نموده و ریشه‌ها را شناسایی کنند، به‌عنوان‌مثال در حوزه ساخت‌وساز، پول‌شویی به‌وفور وجود دارد و باید مسئله پول‌شویی حل شود.
او می‌افزاید: «اقدامات یک‌سویه نه‌تنها کمکی نمی‌کند بلکه ما را در جریان پیگیری کار خسته می‌کند، البته ما تا این لحظه خسته نشده‌ایم و پیگیر هستیم، اما در این مدت ساخت‌وساز جدیدی صورت نگرفته است و برای حدود 450 پرونده در همین زمینه رأی صادرشده که تا الآن حداقل 430 رأی صادره منجر به تخریب گردیده است».

حرف آخر

روستای زیارت پیش از هجوم ویلاسازان و زمین‌خواران در حدود 200 خانوار جمعیت داشت؛ جمعیتی که در بهترین حالت در 200 خانه روستایی ساکن بوده‌اند اما حالا طبق گفته رضا مروتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان، یک‌هزارو 70 بلوک مسکونی در آخرین سرشماری در این روستا شمارش شده و از آنجا که اغلب ساختمان‌های زیارت بین سه تا هفت‌طبقه است، درمجموع حدود هفت هزار واحد مسکونی مجزا در زیارت وجود دارد.هرچه هست حالا روستای زیارت که برای رسیدن به آن باید از دل جنگل‌های انبوه و زیبای ناهارخوران گرگان عبور کرد، چنان تغییر کرده است که بیشتر شبیه یکی از محله‌های بالای شهر تهران شده است. کوچه‌پس‌کوچه‌های باریک با آپارتمان‌های پنج تا هفت‌طبقه که سر به آسمان این روستای ازبین‌رفته می‌سایند. امیدواریم علاوه بر فرهنگ‌سازی صحیح در بین مردم، فرهنگ‌سازی وسیعی هم برای مسئولان محترم انجام شود تا به این درک برسند که محیط‌زیست متعلق به ما و آیندگان ماست و هیچ‌کس حق ندارد چشمش را بر روی تخلفات ببندد.

سید سجاد موسوی - به نقل از پیام ساختمان

موضوعات مرتبط : زلزله    
استان مرتبط : گلستان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید