Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1019

سالانه 250 هکتار باغ در تهران تخریب می شود

«با باغهای تهران چه کرده ایم» عنوان نشستی بود که با همکاری انجمن مفاخر معماری ایران در محل باغ موزه قصر برگزار شد و در آن اعضای انجمن مفاخر معماری و کمیته محیط زیست شورای شهر تهران به ایراد سخنرانی پرداختند. در این نشست دبیر کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد طی 20 سال گذشته 5 هزار هکتار باغ تخریب شده است. وی قانون تصویب شده توسط شورای شهر تهران در سال 82 مبنی بر ساخت برج باغ را محیرالعقول دانست و گفت این اقدام نقش موثری در تسریع باغات تهران داشت.

تأمین ۲۴/ عضو هیئت علمی کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای این نشست به تغییر کاربری باغات تهران و روند تخریب آن ها طی دو دهه گذشته اشاره کرد و گفت در سال 1368، تعداد 50 هزار باغ در تهران وجود داشت اما در سال 1381 این تعداد تا سطح 13 هزار باغ کاهش یافت.

به گزارش «تامین ۲۴» (tamin24.ir) کیانوش سوزنچی،  با اشاره به مساحت این باغها ادامه داد مساحت باغ های تهران از 14 هزار هکتار در سال 68 به 9900 هکتار در سال 81 رسیده است و با یک بررسی دقیق در زمینه باغات تهران می توان به صراحت گفت که باغ های تهران در حال نابودی است.

عضو انجمن بین المللی معماران منظر در مورد مکان و جانمایی باغات تهران گفت این باغ ها در مجاورت با رودخانه ها و مسیرقنات ها قرار دارند و اکثر آن ها در شمال شهر متمرکز هستند و 68 درصد باغات تخریب شده بالای 5 هزار مترمربع هستند و این نشان می دهد که اکثر باغ های بزرگ در حال نابودی هستند.

وی تصریح کرد باغ هایی که تخریب نشده اند و باقی مانده اند متعلق به مراکز دولتی مانند بیمارستان ها، شهرداری ها و مراکز خدمات دولتی و سفارت خانه ها هستند.

عضو هیئت علمی کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران راهکار خود برای جلوگیری از تخریب بیشتر باغات تهران را ارزش گذاری باغها، اصلاح و اجرای قوانین و تخصیص منابع دانست و گفت در 50 سال گذشته حفظ منابع طبیعی صورت نگرفته چه برسد به گسترش باغها و در وضعیتی قرار داریم که از باغهای تهران روی نقشه فقط یک لکه باقی مانده است.

در ادامه این نشست دبیر کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران به ظرفیت های قانونی برای جلوگیری از تخریب باغات اشاره کرد و گفت شناسنامه دار کردن باغات، برخورد قضایی با تخریب کنندگان باغات و فضای سبز، ساخت و ساز حداقلی در باغات خصوص کوچک مقیاس و قرارگرفتن باغات شهر در پهنه حفاظت و صیانت ویژه از جمله این ظرفیت های قانونی است.

محمد میرزایی تصریح کرد طی 20 سال گذشته 5 هزار هکتار باغ تخریب شده است و امروز چیزی از باغ های تهران باقی نمانده است. وی قانون تصویب شده توسط شورای شهر تهران در سال 82 مبنی بر ساخت برج باغ را محیرالعقول دانست و گفت این اقدام نقش موثری در تسریع باغات تهران داشت.

دبیر کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران شورای عالی معماری و شهرسازی، شهرداری تهران و شورای شهر را نهادهای مسئول در این زمینه دانست و ادامه داد باغها ریه های تنفسی شهر هستند و نباید مورد سوداگری قرار بگیرند.

وی با تاکید بر مسئولیت اجتماعی شهروندان در قبال درختان و فضای سبز گفت اصول دینی، اصول تاریخی و گذشته ما و کارکرد اکولوژیک درختان ما را مجاب می کند که در حفظ و نگهداری این سرمایه کوشا باشیم.

میرزایی تخریب باغات تهران را خلاف منطق توسعه دانست و افزود این تخریب با هیچ شاخصی از سلامت و محیط زیست و توسعه سازگار نیست و سونامی سرطان که شهروندان با آن روبرو هستند بخش زیادی از آن محصول تخریب محیط زیست شهری است، درختان ریه های شهر هستند و حرمت ریه های شهری را باید جدی بگیریم.

احمد مسجد جامعی، دیگر عضو شورای شهر تهران، با مطرح کردن بحث حق حیات برای همه موجودات زنده اعم از انسان و جانوارن و گیاهان به ریشه های تاریخی توجه به محیط زیست در پیشینه ملی پرداخت و در این زمینه نمونه هایی از ادبیات اساطیری ایران را بیان کرد.

وی تصریح کرد نگرش سودازه همه چیز را فدای سود و سرمایه کرده است و در این زمینه بیش از قوانین، ساختارهای اجتماعی و توجه به جنبشهای مدنی و اجتماعی جوشیده از متن مردم  اهمیت دارد و بیشتر می توانند جلوی تخریب محیط زیست را بگیرند. از این رو لازم است نهادهای اجتماعی را سازماندهی کرد تا مردم بتوانند نسبت به این مسائل حساس شوند و مقاومت آن ها نارسایی در قوانین را جبران کند.

موضوعات مرتبط : هم اندیشی باغهای تهران    
استان مرتبط : تهران  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید