تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :791

سومین دوره دوسالانه کتاب معماری و شهرسازی برگزار می‌شود

سومین مراسم دوسالانه جایزه کتاب معماری و شهرسازی (جایزه دکتر منوچهر مزینی) چهارشنبه 27 خردادماه در باغ موزه قصر برگزار می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) جایزه کتاب معماری و شهرسازی (جایزه دکتر منوچهر مزینی) که به مناسبت روز جهانی کتاب، سومین مراسم دوسالانه آن در تهران برگزار می‌شود، از سال 1388 به همت موسسه مطالعاتی فرزان با همکاری انجمن مفاخر معماری ایران بنیان نهاده شده است.

هدف از تعیین این جایزه، بهره‌وری و بهره‌یابی از دانش بزرگان و صاحب نظران و نیز رشد و اعتلای کیفی تالیف و ترجمه کتاب‌های معماری و شهرسازی و گسترش مخاطبان و نیز تشویق و ترغیب محققان، معماران و شهرسازان جوان در زمینه پژوهش و ارائه مکتوب نتایج تحقیقات و قابل دسترسی برای همگان است.

سیر صعودی مشارکت در این جایزه را می‌توان از تعداد شرکت‌کنندگان در سه دوره دریافت کرد، به‌طوری که آثار رسیده به دوره سوم بیش از سه برابر آثار دوره اول است. اگرچه در دوره اخیر، آمار تعداد کسانی که به دوره نهایی راه یافته‌اند، قابل تامل است!

در اولین دوره از میان 96 اثر که به دبیرخانه مسابقه واصل شد، تعداد 26 اثر به دریافت جایزه در گرایش‌های مختلف معماری و شهرسازی نائل آمدند، در دوره دوم از میان 162 اثر، 34 اثر و در دوره سوم از میان 234 جلد، تنها 77 اثر جایزه را دریافت داشته‌اند و به همین ترتیب از تعداد کسانی که به تندیس زرین و سیمین دوسالانه دست یافتند نیز کاسته شده است، که این کاهش، نیاز به بررسی بیشتر دست اندرکاران و اندیشمندان حوزه معماری و شهرسازی دارد.

در سومین دوره این جایزه با بررسی 234 عنوان کتاب که به دبیرخانه واصل شد، تعداد 121 جلد به علت عدم انطباق با شرایط مسابقه، به دور دوم راه نیافت و از عناوین باقی‌مانده در زمینه تالیف و ترجمه، که در 24 گرایش مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. 54 عنوان لوح سپاس و 35 عنوان لوح ویژه دریافت می‌کنند. همچنین به 11 اثر لوح افتخار و به 10 اثر لوح کتاب برتر اختصاص یافته است. علاوه بر آن، تندیس زرین و سیمین جایزه به نفرات اول و دوم و ناشر برگزیده اهدا می‌شود.

گرایش آثار شرکت داده شده عبارتند از نوسازی و مرمت بنا، نوسازی و بهسازی شهری، سازه و تکنولوژی ساخت، طراحی منظر، علوم و آموزش کاربردی، برنامه‌ریزی معماری، مستندنگاری، تاریخ شفاهی و اتوبیوگرافی، مدیریت پروژه، اندیشه پژوهی و نظریه‌پردازی، تاریخ هنر معماری و شهرسازی، محیط زیست (انسان و محیط)، برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، نهادهای معماری و شهرسازی، طراحی شهری، طراحی معماری و جزئیات، معماران (معرفی و آثار)، جامعه‌شناسی شهری، روستاشناسی و روستاپژوهی، تکنولوژی طراحی، ساختمان سازی صنعتی، تاسیسات، ایرانشناسی، شهرشناسی و تاریخ شهر بوده‌اند.

هیات داوران همچنین از 6 ناشر برتر در بخش‌های عمومی و خصوصی که بیشترین فعالیت را در زمینه چاپ و انتشار کتب منتخب طی سال‌های 1393-1391 داشته‌اند، قدردانی به عمل می‌آورد.

این مراسم چهارشنبه 27 خردادماه از ساعت 16 تا 18 و 30 دقیقه در باغ موزه قصر به نشانی خیابان شریعتی، خیابان مطهری شرقی برگزار می‌شود.

 

منبع: سایت خبرگزاری کتاب ایران-خرداد 1394

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

موضوعات مرتبط : دوسالانه کتاب    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید