تاریخ آخرین ویرایش : شنبه،12-7-1399
تعداد بازدید :198

شش ضلعی تامین مالی

حکومت رضاشاه از چند راه درصدد تامین هزینه های مورد نیاز برآمد. این راه ها عبارتند از: ۱. درآمدهای حاصل از امتیاز نفت ۲. انحصار منابع درآمدزا و مصادره اموال ۳. اعمال سیاست جدید گمرکی و مالیاتی ۴. اجرای سیاست صنعتی سازی ۵- فروش خالصه ها (زمین های دولتی) ۶. اجرای سیاست های جدید جهت توسعه کشاورزی مخصوصا کشاورزی تجاری.

از میان منابع مذکور، درآمدهای حاصل از امتیاز نفت از جایگاه ویژه ای در اجرای پروژه تمرکز سیاسی برخوردار بود. این جایگاه ناشی از سهمی بود که درآمد نفتی در تاسیس یکی از ابزارهای سه گانه ایجاد تمرکز سیاسی یعنی ارتش داشت. در زمان رضاشاه تقریبا کل درآمد نفت ایران خرج ارتش و تجهیزات نظامی می شد. نفت اگرچه به طور متوسط تامین کننده ۲۰ درصد بودجه و تشکیل دهنده ۶۲ درصد کل دریافت های ارزی دولت بود، ولی به دلیل آنکه اولا اداره آن از حوزه اختیار ایران خارج بود و ثانیا متاثر از نوسانات بازار جهانی بود، نمی توانست منبعی ثابت و قابل اطمینان برای تامین نیازهای روزافزون مالی حکومت باشد. به همین دلیل کسب درآمد از منابع دیگر ضروری بود. بخشی از این درآمد از طریق منابعی چون انحصار و مصادره به دست می آمد.

براین اساس در طول دوران حاکمیت رضاشاه منابع درآمدزا به تدریج و یکی پس از دیگری تحت انحصار حکومت درآمد. این روند از زمان قدرت گیری رضاخان با انضمام دو اداره پردرآمد غله و نان و خالصجات به وزارت جنگ (در سال ۱۳۰۰ ش) آغاز شد و تا پایان حکومت وی ادامه یافت. طی این مدت ۲۷ نوع انحصار دولتی برقرار شد. مهم ترین انحصارها عبارت بودند از:

۱. انحصار دولتی قند و چای مصوب ۹ خرداد ۱۳۰۴، ۲. انحصار دولتی تریاک مصوب ۲۶ تیر ۱۳۰۷، ۳. انحصار دولتی دخانیات مصوب ۲۹ اسفند ۱۳۰۸، ۴. واگذاری انحصار تجارت خارجی به دولت مصوب ۶ اسفند ۱۳۰۹و... علاوه بر انحصار مستقیم دولتی که شکل غالب انحصار منابع اقتصادی بود در برخی موارد دولت با دریافت حق السهم، امتیاز انحصاری برخی از منابع درآمدزا را به افراد حقیقی و حقوقی واگذار می کرد. برخی از این امتیازهای انحصاری واگذارشده عبارت بودند از:

۱. انحصار استخراج و فروش خاک سرخ جزایر هرمز، قشم، لارک و هنگام به حاج معین التجار بوشهری در ۲۸ حوت ۱۳۰۱، ۲. انحصار استخراج انتیمون انارک و نائین به شرکت مختلط شونمان و شرکا اصفهان در ۲۸ مهر ۱۳۱۱.

علاوه بر انحصار، مصادره هم یکی از منابع کسب درآمد دولت بود. مصادره ها در این دوره به دو صورت مصادره برای دولت و مصادره برای ثروت ا ندوزی شخص شاه صورت می گرفت. مصادره دولتی که شکل رایج مصادره پیش از ریاست وزرایی و به سلطنت رسیدن رضاشاه بود، اقدامی از سوی حکومت در جهت تامین هزینه های مورد نیاز ارتش به شمار می رفت. رضاخان تا پیش از رسیدن به ریاست وزرایی برای تامین هزینه های ارتش و وزارت جنگ، همواره با دولت در جدال بود. به همین دلیل وی سعی می کرد با استفاده از قوه قهریه و به کارگیری ارتش هزینه های مورد نیاز خود را از طریق مصادره تامین کند. این مصادره ها نظیر آنچه در مورد مصادره اموال خان ماکو اتفاق افتاد، تنها شامل افراد حقیقی نمی شد بلکه به مصادره اموال سایر نهادهای دولتی به نفع ارتش نیز می انجامید. به عنوان مثال در آذر سال ۱۳۰۰ رضاخان که فکر می کرد اعتبار مورد نیاز وزارت جنگ را دریافت نکرده است، پول متعلق به دولت را که توسط بانک شاهنشاهی انگلیس از مشهد به تهران حمل می شد مصادره کرد. این پول که قرار بود به وزارت مالیه تحویل داده شود، در ورامین توسط یک واحد از سربازان قزاق مصادره و به حسابداری ارتش تحویل داده شد.

رضاخان در پاسخ به اعتراض مسوولان بانک شاهنشاهی به آنان پاسخ داد: «پول متعلق به دولت ایران است و من از طرف دولت رسید آن را به شما می دهم.» روند مصادره اموال در سال های بعد یعنی در دوران ریاست وزرایی و سلطنت رضاشاه، شکل دیگری به خود گرفت و از مصادره به نفع دولت وزارت و جنگ، به مصادره شخصی با هدف ثروت ا ندوزی شخص شاه تبدیل شد. همانند دوره قبل، این بار نیز مصادره از افراد حقیقی و حقوقی صورت گرفت، با این تفاوت که در دوره قبل این اموال به صورت مستقیم صرف ارتش می شد، ولی در این دوره صرف ثروت ا ندوزی شخص شاه. مصادره اموال از افراد حقیقی این بار نه تنها شامل مخالفان و سرکردگان قدرت محلی مانند امیر موید سوادکوهی و شیخ خزعل و افراد مغضوبی چون تیمورتاش، سردار اسعد بختیاری و فیروزمیرزا می شد؛ بلکه گریبانگیر افرادی چون معین التجار بوشهری شد که همچنان در بدنه حاکمیت به عنوان وکیل مجلس فعالیت می کرد.

در کنار مصادره اموال افراد حقیقی، مصادره اموال دولتی- مخصوصا در دوران سلطنت-نیز به صورت چشمگیری صورت می گرفت. این نوع مصادره، اموال مختلف از خالصه ها و هتل ها گرفته تا کارخانه های دولتی را دربرمی گرفت. نگرش رضاشاه به منابع مالی دولتی به گونه ای بود که وی خود را در آنها شریک می دانست. به همین دلیل مصادره و دست اندازی به آنها را حق مسلم خود می دانست. بلوشر- سفیر آلمان در ایران- ضمن شرحی از مصادره های رضاشاه، گفته وی را این چنین نقل می کند: «یکی از کارمندان من اخراج شد به علت آنکه اختلاس کرده بود، من هم چیزهای بسیاری عایدم می شود. منتها این دو با هم فرق دارد. با اصلاحاتی که من در ممالک کرده ام کشور به رونق بی سابقه رسیده است. پس بدیهی است که من هم در آن شریک باشم.» با چنین نگرشی رضاشاه توانست در دوران حاکمیت خود از یک فرمانده حقوق بگیر قزاق به بزرگ ترین ثروتمند عصر خود با ۴۴ هزار پارچه آبادی، ۵۸ میلیون پوند سپرده خارجی در بانک های انگلیس و ۶۸ میلیون تومان سپرده در بانک ملی تبدیل شود.

در کنار انحصار و مصادره، سیاست گذاری های جدید مالی نیز یکی از راه های کسب درآمد حکومت بود. سیاست گذاری مالی بیشتر در دو حوزه گمرک و مالیات صورت گرفت. با توجه به درآمد قابل توجهی که از گمرک عاید می شد، حکومت تلاش هایی جهت در دست گرفتن اداره گمرک و خارج کردن آن از وضعیتی که در زمان قاجار به آن دچار شده بود، صورت داد.

اصولا ساختار اقتصادی کشورهای توسعه نیافته به گونه ای است که نظارت و سیاست گذاری در گمرک درآمد قابل توجهی نصیب دولت می کند. در برخی موارد این درآمدها ۵۰ درصد بودجه این کشورها را تامین می کند. وابستگی اقتصاد کشورهای توسعه نیافته به بازار جهانی و همچنین سهولت اعمال قوانین و مقررات گمرکی توسط دولت در این کشورها، با توجه به ماهیت غیردموکراتشان، عاملی است که موجب می شود گمرک این گونه درآمدزا شود. از این قاعده ایران عصر رضاشاه هم مستثنی نبود. حکومت رضاشاه از ابتدای حاکمیت خود به کسب درآمد از گمرکات توجه ویژه ای داشت. روند رو به افزایش درآمدهای گمرکی در ایران پس از جنگ جهانی اول تحت تاثیر رونق اقتصادی جهان پس از جنگ موجب شد تا حکومت برای تامین هزینه های مورد نیاز خود حساب ویژه ای روی این منبع باز کند. تامین هزینه های ساخت راه آهن که بزرگ ترین رقم سرمایه گذاری دولتی به میزان ۲۵۰ میلیون دلار بود، از همین منبع و با اخذ دو قران عوارض گمرکی از هر من قند و شکر و شش قران از هر من چای حاصل شد. برای کسب درآمد هر چه بیشتر از این منبع، دولت از سال ۱۳۰۶ درصدد کنترل کامل بر گمرک و عواید حاصل از آن برآمد.

از آنجا که معاهدات گمرکی و تعرفه های ناشی از آن مربوط به معاهده های تحمیلی قدرت های استعماری در دوره قاجار بود، دولت ایران در بهار سال ۱۳۰۶ اعلام کرد که ظرف یک سال تعرفه های گمرکی را به دست خود تعیین خواهد کرد و دیگر خود را ملزم به رعایت تعرفه هایی که در مذاکرات اجباری تحمیل شده، نمی داند. همچنین اعلام شد سایر موارد کاپیتولاسیون و امتیازهای خارجی نیز لغو خواهد شد. در سال بعد معاهده های جدیدی با کشورهای مختلف از جمله دول غربی منعقد شد و بر تعرفه گمرکی بسیاری از کالاهایی که از این کشورها وارد می شد، افزوده شد. مدت اعتبار قراردادهایی که به این ترتیب در سال ۱۳۰۷ منعقد شد، هشت سال بود و تا سال ۱۳۱۵ به پایان می رسید. به همین دلیل در آبان سال ۱۳۱۴ وزارت امور خارجه بخشنامه هایی به کلیه سفارتخانه های مقیم ایران و نمایندگان دولت هایی که ایران با آنها قرارداد گمرکی داشت صادر کرد و متذکر شد که چون مدت قراردادهای گمرکی ایران با دول خارجی هشت ساله بوده، قراردادهای منعقد در سال ۱۳۰۷ در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۱۵ ملغی خواهد شد. هدف دولت از این بخشنامه آن بود تا قراردادهای گمرکی جدیدی با کشورهای طرف قرارداد منعقد کند و در قراردادهای گمرکی جدید بر نرخ تعرفه ها بیفزاید.

علاوه بر عواید گمرکی، مالیات هم یکی از منابع کسب درآمد بود که از طریق سیاست گذاری مالی حاصل می شد و در خدمت اجرای برنامه ایجاد تمرکز سیاسی قرار می گرفت. به عنوان مثال، در سال ۱۳۰۵ با تصویب مجلس نیم درصد از عواید حاصل از مالیات زمین باید صرف آموزش ابتدایی شود. چنین اقدام هایی اگرچه تلاشی قابل توجه در زمینه اخذ مالیات، دست کم در مقایسه با حکومت قاجار بود، ولی نظام مالیاتی در این دوران هم چندان موفق نبود و مالیات رقم بالایی از درآمد دولت را تشکیل نمی داد. نظام مالیات گیری تا سال ۱۳۰۵ به رغم تلاش های هیات آمریکایی به سرپرستی میلسپو چندان منظم نبود. تا این تاریخ اخذ مالیات را ارتش انجام می داد. اما در این سال، با فرمان رضاشاه، به کارگیری ارتش در اخذ مالیات منع شد. یک سال بعد قوانین مالیاتی به تدریج وضع و به مرحله اجرا گذاشته شد.

مهم ترین قوانین مالیاتی عبارت بودند از: ۱. قانون خالصه های انتقالی مصوب اسفند ۱۳۰۶؛ براساس این قانون مقرر شد از خالصه هایی که از سال ۱۳۰۰ به اشخاص حقیقی واگذار شده بود مالیات اخذ شود. ۲. قانون مالیات بر شرکت ها و تجارت مصوب فروردین ۱۳۰۹؛ براساس این قانون تجار و شرکت ها براساس درآمدهای سالانه درجه بندی و براساس این درجه بندی ملزم به پرداخت مقدار معینی مالیات بودند. ۳. قانون مالیات بر درآمد و حق تمبر مصوب آبان ۱۳۱۳. ۴. قانون مالیات بر ارث و نقل و انتقال بلاعوض مصوب آبان ۱۳۱۶. ۵. قانون مالیات بر نفت و بنزین مصوب مرداد ۱۳۱۷. به این ترتیب، تلاش ها از سوی حکومت برای کسب درآمد از طریق مالیات صورت گرفت. اما به رغم این تلاش ها، سیستم مالیات گیری چندان موفق نبود و مالیات رقم بالایی از درآمد حکومت را تشکیل نمی داد. به همین دلیل کسب درآمد از منابع دیگر ضروری بود. یکی از این منابع ایجاد صنایع کارخانه ای در کشور بود.

ایجاد صنایع کارخانه ای همواره یکی از آرزوهای نخبگان سیاسی و اقتصادی کشور از زمان رویارویی ایران با غرب بود. مجموعه تلاش هایی که رجال سیاسی و صاحبان سرمایه های بخش خصوصی در دوره قاجار انجام دادند، به دلیل حاکمیت شرایط نیمه استعماری بر ایران با ناکامی مواجه شد. اما با برطرف شدن شرایط نیمه استعماری پس از جنگ جهانی اول و روی کار آمدن حکومتی متمرکز، امید به ایجاد صنایع در میان نخبگان سیاسی و اقتصادی کشور بیدار شد. به رغم چنین انتظاری، ایجاد صنایع در کشور تا سال ۱۳۱۰ به صورت جدی مورد توجه قرار نگرفت و تنها از سال ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۷ صنعتی سازی در اولویت برنامه های اقتصاد دولت قرار گرفت. در اثر این توجه بود که بودجه وزارت صنایع و بازرگانی از ۳درصد در سال ۱۳۱۰ به ۲۱ درصد در سال ۱۳۱۷ افزایش یافت.

برگرفته از دنیای اقتصاد نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید