Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1916

شهرسازی معاصر ایران از زبان 10 صاحب‌نظر

بررسی وضعیت شهرسازی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای در ایران معاصر

به رغم گذشت بیش از صد سال از انقلاب مشروطه و تاسیس نهادها و زیرساخت‌های مدرن کشور ما هنوز با مسائل جدی و اساسی در زمینۀ نظام شهرنشینی و شبکۀ شهری، حفظ منابع ملی و سلامت محیط زیست و همچنین ناکارآمدی و کیفیت نامناسب محیط شهرها روبه رو است.

به نظر می‌رسد که پرسش از علت این ناکامی‌ها و دست نیافتن اغلب برنامه‌ها و طرح‌های شهری و منطقه‌ای، یک ضرورت مبرم است که طرح کردن آن با مدرسان دانشگاهی، اقتصاددانان شهری، مدیران اجرایی و اهل فن دارای اولویت بیشتری است. کتاب «بررسی وضعیت شهرسازی و برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای در ایران معاصر» با تمرکز بر همین دغدغه به سازمان دادن ده گفتگو در شش ماهۀ نیمۀ دوم سال 1390 حول سه پرسش مشخص پیرامون: عملکرد نظام برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای در ایران از آغاز تاکنون؛ مشکلات نظام برنامه‌ریزی در ایران و ضرورت و امکان اصلاح و تغییر در سه محور سازمان، قانون و طرح و برنامه، پرداخته است. در این کتاب با صاحب‌نظرانی مصاحبه شده که ضمن برخورداری از دانش و تخصص‌های مرتبط با کار برنامه‌ریزی شهری و شهرسازی در زمینه‌های اجرایی، آموزشی یا حرفه‌ای نیز دارای تجربۀ طولانی بوده‌اند. کسانی چون عباس آخوندی، کمال اطهاری، بهروز پاکدامن، فیروز توفیق، سید محسن حبیبی، فریبرز رئیس دانا، زهره عبدی دانشپور، بهرام فریور صدری، سیدرضا هاشمی و فردین یزدانی.

با توجه به اینکه مولف به عمد از ارائۀ یک پیشگفتار یا جمع‌بندی از محتوای این گفتگوها پرهیز کرده تا مخاطبان برداشت‌های مستقل خود را شکل دهند؛ جلسۀ معرفی این کتاب با حضور مجید غمامی به عنوان گردآورنده و گفتگو‌کننده و جمعی از گفتگوشوندگان کتاب پذیرای مخاطبانی است که مایل هستند برداشت‌های خود را در گفتگو با دست اندرکاران کتاب به بحث بنشینند و از خلال شنیدن روایت مجموعۀ افراد درگیر در پیدایش کتاب، به جمع‌بندی برسند.

این مراسم به همت تارنمای معمارنت و انجمن مفاخر معماری ایران روز چهارشنبه 27 آذرماه 1392، از ساعت 16 تا 19 در موزۀ هنرهای دینی امام علی‌(ع) برگزار می‌شود.نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید