تاریخ آخرین ویرایش : چهار شنبه،1-11-1399
تعداد بازدید :110

شکایت محیط زیست از پالایشگاه و پتروشیمی آبادان به دلیل آلودگی

رییس اداره حفاظت محیط زیست آبادان گفت: شکایتی علیه پالایشگاه و پتروشیمی آبادان به دلیل آلودگی محیط زیست به مرجع قضایی ارائه شد.

به گزارش ایرنا، علی فتحی نیا اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون اداره حفاظت محیط زیست آبادان به پالایشگاه و پتروشیمی آبادان برای انتشار آلایندگی در هوا و ورود پساب به رودخانه در چند نوبت اخطار داده است ولی توجهی  به این اخطارها  نشد.

وی افزود: طبق وظیفه قانونی علیه شرکت پالایش نفت و پتروشیمی آبادان شکایتی تنظیم و تحویل مراجع قضایی آبادان شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست آبادان گفت: پالایشگاه و پتروشیمی آبادان از ارائه هرگونه توضیح در خصوص آلودگی ایجاد شده از سوی آنها خودداری کرده اند و حتی اطلاعیه ای در خصوص رفع مشکل و عذرخواهی از شهروندان و ارائه توضیح در خصوص زمان پایان یافتن انتشار این آلاینده ها در فضای شهر ارائه نکردند. وی بیان کرد: ظاهرا پالایشگاه و پتروشیمی آبادان در پایان دادن به آلودگی زیست محیطی ناتوان هستند و وظیفه اداره محیط زیست، پیگیری قضایی در این خصوص است.

فتحی نیا گفت: پساب صنعتی پالایشگاه آبادان وارد رودخانه محلی شده و نتیجه آن می تواند به آلوده  شدن آب آشامیدنی منجر  شود.

وی افزود: با وجود اخطار مکرر از سوی محیط زیست برای رفع بوی گازهای متصاعدشونده از پالایشگاه آبادان هیچگونه همکاری با این اداره برای استانداردسازی میزان گازهای فرار متصاعد شده در هوا صورت  نگرفته است. 

فتحی نیا گفت: برای حفظ سلامت شهروندان و برطرف کردن مشکل بوی گازهای فرار در فضای شهری مجبور به ارائه شکایت از پالایشگاه آبادان به دادگستری شدیم.  به گزارش ایرنا یک واحد بازیافت گوگرد (SRP) پالایشگاه آبادان که از آن به عنوان یکی از عوامل آلوده کننده هوای این شهر و تصاعد گاز گوگرد یاد می شود، در آبان ۱۳۹۳ به دستور دادستان آبادان تعطیل شد که با برطرف کردن مشکل زیست محیطی در فروردین ۱۳۹۴مجدد وارد مدار تولید شد.

فرسایش سالی ۲  میلیارد تن خاک در ایران

رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه در اقلیم کشور ما حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ سال طول می کشد تا یک سانتیمتر خاک تشکیل شود، گفت: ایران در حوزه کنترل فرسایش خاک با سرعت بسیار پایینی به سمت بهبود حرکت می کند اما همچنان با میانگین جهانی فرسایش خاک اختلاف زیادی دارد بنابراین یکی از مهم ترین نکاتی که باید در برنامه هفتم توسعه به آن پرداخت کنترل فرسایش خاک است. به گزارش ایسنا، سید محمد مجابی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهمی که در کشور باید به آن پرداخته شود و در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره شده، موضوع عنصر حیاتی خاک است، اظهار کرد: خاک نقش مهمی در حفظ محیط زیست و توسعه کشور و ارتباط مستقیمی نیز با  موضوعات مهمی ازجمله امنیت  غذایی  دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه به طور متوسط در جهان بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ سال طول می کشد تا یک سانتیمتر خاک تشکیل شود، تصریح کرد: در اقلیم کشور ما این زمان بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ سال است همچنین وسعت ایران ۱۶۵ میلیون هکتار گزارش شده که ۹۰ میلیون هکتار از این وسعت فاقد خاک است. ازسویی دیگر ۷۶ میلیون هکتار از وسعت کشور ما دارای خاک است که از این میزان در ۱۸.۵ میلیون هکتار کشاورزی انجام می شود. مجابی با اشاره به اینکه در کشور ما اطلاعات دقیقی از میزان فرسایش خاک وجود ندارد، گفت: بر اساس تخمین ها ما در کشور سالانه ۱۶.۴ تن در هکتار فرسایش خاک داریم که این میزان بیش از سه برابر میانگین جهانی است همچنین به طور کلی و در مجموع حدود ۲ میلیارد تن در سال فرسایش خاک در ایران رخ می دهد که البته این میزان طی سال های اخیر که با سیل های سنگینی مواجه بودیم، بیشتر شده است. رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: البته در ایران اقداماتی برای کنترل فرسایش خاک انجام شده است و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور طی دو برنامه توانسته است که فرسایش خاک را به میزان یک تن در هکتار کاهش دهد اما به هرحال باتوجه به فرسایش شدید خاک، همچنان با میانگین جهانی فاصله زیادی داریم. وی در ادامه گفت: در قانون حفاظت از خاک نیز به این موارد اشاره شده است. برای مثال در ماده ۱۲ این قانون آمده است که برای حفاظت از خاک و بازسازی آن در مناطقی که تخریب و یا آلوده شده است باید طرحی تهیه شود. همچنین در ماده ۱۶ قانون حفاظت از خاک تاکید شده است که تخریب کنندگان و آلوده کنندگان خاک موظف هستند که پس از دریافت اخطار فعالیت خود را متوقف و نسبت به جبران خسارت اقدام کنند. به طور کلی آنچه اهمیت دارد این است که در سیاست های کلی رهبری در حوزه محیط زیست به موضوع خاک به طور مشخص پرداخت شده است و این سیاست ها نیز در قانون حفاظت از خاک آورده شده اند. به گفته مجابی سازمان جنگل ها تقریبا به ۵۰درصد اهداف خود در قانون برنامه ششم توسعه در زمینه تثبیت شن های روان و مهار کانون های فرسایش بادی رسیده است. البته می توان گفت که این سازمان اعتبارات کافی برای رسیدن به این اهداف را نداشته است؛ این یعنی با اعتبارات مناسب می توانستیم فرسایش خاک را در کشور به میزان قابل توجهی کاهش دهیم.

روزنامه اعتمادنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید