تاریخ آخرین ویرایش : چهار شنبه،12-9-1399
تعداد بازدید :127

صادرات شادی

صادرات شادی
 

سخن ماه مهر -هرصبح، در اتوبوس و مترو و تاکسی، در کوچه و خیابان، در قصابی و بقالی، به چهره مردم نگاه کنید. چرا صبح اول وقت، اکثریت آن‎ها باید اخمو و غمگین باشند؟ چرا در طول روز اکثریتشان عصبی و خشمگین به‎نظر می‏رسند؟
ایران در فهرست شادترین کشورهای دنیا جایگاه خوبی ندارد. امسال در میان ۱۵۳ کشور، ما رتبه ۱۱۸ را از آن خود کرده‏ایم. فنلاند برای سومین سال متوالی، رتبه اول را در این فهرست به خود اختصاص داده و دانمارک و سوییس در رده‎های دوم و سوم قرار دارند.
نگاهی به وضعیت این کشورها نشان می‎دهد که کدام شاخص‎ها باعث می‎شوند مردم احساس بهتری داشته و شادتر باشند. حتی در دوران فراگیری کرونا و با توجه به این‎که سلامت و اقتصاد در همه کشورها تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته است، مردم در کشورهای شادتر، بهتر با این وضعیت کنار می‎آیند و همبستگی بیش‎تری برای مبارزه با بحران و تبعات آن نشان می‎دهند.
پس اگرچه سلامت و اقتصاد، فاکتورهای مهمی به‎شمار می‏روند اما عوامل مهم دیگری هم وجود دارند که در احساس شادی و میزان رضایت از زندگی مردم در یک جامعه تأثیر می‎گذارند. در گزارش سالانه شادی در مقیاس بین‎المللی، کشورها بر اساس شش فاکتور اصلی رتبه‏بندی می‎شوند: تولید ناخالص داخلی، امید به زندگی، بخشندگی، حمایت اجتماعی، آزادی و وضعیت فساد.
به تک‎تک این فاکتورها که توجه کنیم، می‎فهمیم چرا مردم ما در اماکن عمومی قیافه‏های درهم وبرهم دارند و در خلوت خود به زمین و زمان ناسزا می‎گویند. چرا درحالی که ایران کشور ثروتمندی به‎حساب می‏آید و پیشینه درخشانی از فرهنگ و تمدن دارد که می‏تواند آن را چراغ راه آینده قرار بدهد، ما باید به جایی برسیم که مردممان این‎قدر خشمگین و غمگین باشند؟
چرا جوانانمان امیدی به آینده ندارند و چرا پیرانمان باید بار سنگینی از حسرت و پشیمانی را به دوش بکشند؟ چرا افسردگی و اختلالات روانی در میان مردم بیداد می‎کند و چرا حجم اخبار بد بسیار بسیار بیش?تر از خبرهای خوب است؟
شاید پاسخ این پرسش‎ها در کوله‏بار علم و تخصص کسانی بود که در همه این سال‎ها به بهانه‎های مختلف آنان را از کشور خودشان فراری دادیم؛ چون حق داشتند این کوله‎بار را در جایی زمین بگذارند و باز کنند که قدر دانسته شود. ما با موفقیت کارشناسان و کاربلدهایمان را به سراسر جهان صادر کردیم تا با حضور و کمک آن‎ها، رتبه کشورهای دیگر در علم و رفاه و شادی بالاتر برود و رتبه خودمان سال‎به‏سال پایین‎تر بیاید.نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید