تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1735

صنایع دستی نیازمند برنامه ریزی یكپارچه و دراز مدت است

دبیر انجمن كهن دژ همدان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: تولید صنایع دستی ایران در بخش های مختلف از فرآیند تولید تا عرضه با مشكلات مختلفی روبرو است هر چند در سال های گذشته تلاشهایی برای رفع این مشكلات صورت گرفته است.

مغازه ای ادامه داد: صنایع دستی نیازمند برنامه ریزی یكپارچه و دراز مدت در بخش های دولتی و خصوصی است و نمایندگان نهادهای مدنی برای احیا و گسترش هر چه بیشتر صنایع دستی باید تلاش كنند.

وی گفت: رغبت عرضه كنندگان و فروشندگان به فروش صنایع دستی بسیار كم و این نیز شاید به علت توجه كم مردم به خرید و كمبود گردشگران خارجی است.

دبیر انجمن كهن دژ همدان اظهار داشت: از طرفی هزینه تولید صنایع دستی داخلی بالا و در نتیجه قیمت فروش آن هم بالا است و در حالیكه محصولات خارجی مشابه صنایع دستی داخلی با قیمت كمتری در بازار به فروش می روند.

مغازه ای افزود: حضور محصولات صنایع دستی خارجی نیز ضربات جبران ناپذیری را به صنایع دستی داخلی وارد كرده كه بخش های دولتی باید به منظور كاهش هزینه تولید و جلوگیری از ورود مشابه كالای خارجی به كمك فرآیند تولید محصولات صنایع دستی داخلی بپردازند. وی ادامه داد: حمایت های مستقیم و غیرمستقیم مانند اختصاص معافیت های مالیاتی به عرضه كنندگان صنایع دستی از مهمترین روند های تولید و فروش صنایع دستی و حمایت از این بخش است.

دبیر انجمن كهن دژ همدان اظهار داشت: مشكل دیگر ،ارتباط محدود و كم بخش های تخصصی و دانشگاهی با بخش های تجربی و تولید كنندگان عملی در كشور است كه در نتیجه محصولات صنایع دستی در زمینه طراحی و استفاده بهینه از مواد اولیه با مشكلات بسیاری روبرو است.

مغازه ای گفت: نوآوری در طراحی بسیار كم است و استفاده بهینه از مواد اولیه صورت نگرفته و ما شاهد محصولات زیبا با كیفیت تولید مناسب نیستیم.

وی می افزاید: صنایع دستی هر كشوری در دو بخش عمومی و فاخر قابل تعریف است. كه بخش فاخر آن نماینده هنرهای ملی كشور، و با بالاترین سطح كیفی تولید می شود.

دبیر انجمن كهن دژ همدان ادامه داد: در سطح عمومی باید به نیاز و مصرف و سلیقه خانوارها توجه كرد و قیمت مقرون به صرفه ای برای خرید صنایع دستی در نظر گرفت.

مغازه ای گفت: احیای صنایع دستی باید در زمینه تولید و فروش انجام گیرد بطوریكه با سودآوری لازم، به منظور تامین هزینه های كافی تولید كنندگان باشد.

وی اظهار داشت: بسیاری از رشته های صنایع دستی در حال نابودی است و از سوی دیگر گسترش گردشگری و جذب گردشگری هم كه بطور حتم ارتباط نزدیكی با صنایع دستی و فروش محصولات می تواند داشته باشد رو به نابودی است.

دبیر انجمن كهن دژ همدان افزود: ایجاد شرایط محیطی لازم در نزدیكی مكان های تاریخی و گردشگری برای عرضه ی محصولات صنایع دستی نقش مهمی برای جلوگیری از نابودی صنعت و احیای هر چه بیشتر صنایع دستی دارد.

وی خاطرنشان كرد: احیای صنایع دستی نیازمند یك برنامه مدون و همه جانبه و كمك بخش های دولتی و نهادهای مردمی را می طلبد.

صنایع دستی در مرحله ای نیست كه پیشرفت در آن با خطا و اشتباه همراه باشد. و هر برنامه ی كوتاه مدت و مقطعی و آزمایشی نمی تواند برنامه خیلی منطقی باشد.

باشگاه خبرنگاران ، 1390/03/18

استان مرتبط : همدان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید