تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1696

دولت باید در اجرای طرح عای عمومی بافت فرسوده پیش قدم شود / ضرورت احداث ساختمان های اداری در بافت های فرسوده

رئیس انجمن مفاخر معمار ایران تاکید کرد: دولت به طور رسمی باید در اجرای طرح های عمرانی و طرح هایی که مربوط به بخش های عمومی در بافت فرسوده هستند، پا پیش بگذارد تا مسکن و نوسازی بافت های فرسوده در کنار مواردی قرار گیرد که مردم میل به مشارکت در آن دارند.

سید علیرضا قهاری در گفت و گو با خبرنگار پورتال جامع ساخت و ساز،  ابراز داشت: می توان گفت که در مورد بافت های فرسوده در کلانشهرهایی مانند مشهد به خوبی عمل کرده و بافت های فرسوده آن در حال شکل گرفتن و نو شدن است، زیرا قدم های اولیه این طرح در سال های پیش گذاشته شده است.

وی با اشاره به موضوع انبوه سازی در بافت های فرسوده نیز تصریح کرد: بافت های فرسوده مقوله ای جدا از ساخت و ساز های مرسوم است، در واقع در بافت های فرسوده مسایل حقوقی بیشتر از موضوعات قیمت مد نظر است.

این کارشناس بازار مسکن ادامه داد: از مواردی که در بافت های فرسوده وجود دارد این است که تملک، تجمیع و ....  باید طوری باشد که سرمایه گذار رغبت به سرمایه گذاری در آن را داشته باشد. از سوی دیگر دولت همانطور که در این زمینه شعارهای خوبی می دهد، نیز باید تعهدی نیز بدهد زیرا دولت باید در خصوص بافت های فرسوده پیش قدم شود.

قهاری افزود: در موارد این چنینی دولت می تواند در بافت های فرسوده پیش قدم شده و خریدار و مشاوره حقوقی خوبی باشد؛ سپس با دادن تسهیلات به مردم این امکان به آنها داده می شود که خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند. چرا که در بسیاری از موارد که مردم خودشان تصمیم گیرنده هستند و در ساخت بافت فرسوده مشارکت می کنند شاهد نتایج خوبی نیز بوده ایم.

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران خاطر نشان ساخت: در چند سال اخیر این مشارکت در ایران و کشورهای دیگر اتفاق افتاده ولی کشور ما موفق تر از کشورهایی است که مشارکت در خصوص بافت های فرسوده در آنها وجود ندارد.

وی در پایان تاکید کرد: هرگاه یک اداره یا ساختمان اداری ساخته می شود، به طور حتم در یک زمین با بافت های جدید این کار صورت می گیرد، پس پیشنهاد من این است که برای ایجاد ساختمان های اداری و ادارات از بافت های فرسوده استفاده کنیم که هم باعث ایجاد امنیت و اعتماد مردم به بافت های فرسوده شده و هم ساکنین زمین های بافت های فرسوده از با ارزش بودن این زمین ها مطلع شده و در ساخت و ساز آن همکاری می کنند.

 

موضوعات مرتبط : بافت فرسوده    
عضو مرتبط : سید علیرضا قهاری  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید