تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1430

نشست بیست و نهم یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ: فرهنگ گیلان

بیست و نهمین نشست «یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ» با موضوع: «فرهنگ گیلان» روز یکشنبه 11 خرداد ماه 1393، در زمان و مکان همیشگی (میدان ولیعصر، ابتدای بلوار کشاورز، مرکز مشارکت های فرهنگی هنری شهرداری تهران) از ساعت 4 تا 7 بعداز ظهر برگزار  خواهد شد. در این نشست  مستند «بره ها در برف به دنیا می آیند» از فرهاد مهرانفر و « خانه مادریم مرداب» از مهرداد اسکویی به نمایش در خواهد آمد و سخنرانی آن  توسط  دکتر ناصر عظیمی ( دکتری جغرافیای انسانی، مدیر گروه فرهنگ گیلان در انسان شناسی و فرهنگ و پژوهشگر مرکز مطالعات و تحقیقات معماری و شهرسازی) درباره «ریشه های تنوع قومی، زبانی و فرهنگی در ایران (مطالعه موردی:گیلان)» و آقای امین حسن پور (نویسنده و پژوهشگر زبان و ادبیات گیلان و مسئول سایت ورگ) در باره ـ«زمین و مالیکت در گیلان» انجام خواهد گرفت. 
 
انسان شناسی و فرهنگ را در جهان واقعی تجربه کنید 
هر یکشنبه ساعت 4 تا 7 بعد از ظهر 
 
محل: تهران، میدان ولیعصر، ابتدای بلوار کشاورز،  جنب کوچه برادران مظفر(انتقال خون سابق) و کتاب فروشی شهر فرهنگ، ساختمان مرکز مشارکت های فرهنگی هنری شهرداری تهران
زمان:  ساعت 4 تا 7 بعداز ظهر  یکشنبه  11 خرداد 1393
 
برنامه راس ساعت 4 بعد از ظهر شروع می شود، لطفا یک ربع پیش از شروع،  در محل حاضر باشد. 
ورود برای عموم آزاد است
 
در ادامه چکیده سخنرانی دوم ارائه می شود
 
 زمین و مالکیت در گیلان

ورگ (امین حسن‌پور)
گیلان سرزمین سبزی و دریا و کوه و هوای مطلوب. این تصویریست‌که اغلب از گیلان می‌شناسید. کلیدواژه‌ها و کلیدگزاره‌های شمال، ویلای شمال و «بریم شمال» از سینِما و تلویزیون گرفته تا گفتگوهای روزمره همگی تداعی‌گر همین تصویرند. اما این سبزی، صفتی‌ست برای موصوفی به نام زمین.
کشاورزی به عنوان مهمترین کس‌وکار مردم سرزمینی که ۵۳/۵ درصد شهرنشین‌اند و هنوز ۴۶/۵ درصد روستایی، رونق سال‌های گذشته را ندارد. کشاورزی در استان گیلان نشانی از توسعه در خود ندارد. به جای پیش رفتن به سوی روش‌های مدرن کشاورزی، شیوه‌های کهن مربوط به دوران ارباب و رعیتی در این سال‌ها رونق گرفته.
تشویق کشاورزان به خاک سیاه نشسته‌ی منطقه به پیوستن به چیزی به نام «صنعت گردشگری» هم دردی را دوا نکرده است.
پس رونق کجاست؟ این مردم چه می‌کنند؟
حجم نقدینگی موجود در دست مردم، تورم موجود در جامعه، شکسته ‌شدن سد شهرسازی، عدم امنیت برای سرمایه و فساد اداری همگی منجر به عروج بخشی از سرمایه‌داری در ایران شده که کارکردش چندان شبیه سرمایه‌داری مولد صنعتی نیست. سرمایه‌ها به سمت بازار زمین، مسکن و ویلا سوق پیدا می‌کند و سرمایه‌داری‌اش شکل می‌گیرد که آن را سرمایه‌داری مستغلات می‌نامند.
زریق بیش از پیش منابع مالی به بخش خرید و فروش زمین و بساز و بفروش و ویلا‌سازی، اگرچه به قیمت بی‌کاری همه‌روزه‌ی کارگران و تعطیلی صنعت تولیدی و محو تدریجی زیست‌محیط و به گند کشیده شدن خرده‌فرهنگ‌ها تمام می‌شود، اما همین تزریق مالی‌ست که طبقه‌ی نوینی از سرمایه‌داران را پدید می‌آورد که «سرمایه‌داران نوکیسه» می‌نامندشان. با نگاهی به ویلاهای رنگارنگ و عجق و وجق دوهزار تنکابن یا رامسر و درنگ در بد‌آهنگی معماری هرجایی‌شان، می‌توان تصویری تقریبی از فرهنگ این نوکیسه‌گان تازه‌وارد به دست آورد

 

به نقل از وب سایت انسان شناسی و فرهنگ

استان مرتبط : گیلان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید