تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :724

فلج شدن طرح توسعه دانشگاه تهران

دانشگاه تهران به عنوان نماد دانشگاهي در كشور ما شناخته مي‌شود و نخستين و مهم‌ترين دانشگاه كشور ماست كه در يكي دو دهه اخير با مشكل كمبود مكان براي توسعه فعاليت‌هايش مواجه بوده است و به همين دليل تلاش شده است با خريد زمين‌ها و ساختمان‌هاي مختلف در اطراف آن، اين كمبود جبران شود. طرح توسعه اين دانشگاه كه عمري بيش از يك دهه دارد هنوز به دليل كمبود اعتبار نتواسته است اجرايي شود. محمد حقاني، عضو شوراي شهر تهران در گفت‌وگو با «آرمان» درباره مشكلات بر سر راه توسعه دانشگاه تهران توضيح مي‌دهد.

پيگيري طرح توسعه دانشگاه تهران به چه صورتي است و اين طرح به كجا رسيده است و چه مشكلاتي در اين زمينه وجود دارند؟

در طرح توسعه دانشگاه تهران زمين‌ها و ساختمان‌هاي اطراف خريداري و متاسفانه رها شده‌اند. تعداد ديگري از زمين‌ها كه در طرح توسعه دانشگاه تهران قرار دارند و قرار بر اين است كه شهرداري و دولت آنها را خريداري كنند به دليل نبود اعتبارات لازم به حال خود رها شده‌اند و هنوز امكان خريداري اين زمين‌ها فراهم نشده است. اين مساله براي مالكان آن زمين‌ها هم مشكلاتي را به وجود آورده است، زيرا اين افراد نمي‌توانند تخريب و نوسازي يا معامله‌اي انجام دهند و بايد خود دولت، وزارت علوم و دانشگاه تهران اين زمين‌ها را خريداري كنند.

توسعه دانشگاه تهران بايد به چه صورتي باشد كه همزمان در كنار خريداري زمين براي ساخت ساختمان‌هايي جديد بتوان امكانات جديدي را براي اين دانشگاه ايجاد كرد و در عين حال از تخريب بافت فرسوده آن كاست؟

دانشگاه تهران يك دانشگاه محوري در كشور ماست كه قديمي ترين و نخستين دانشگاه ايران است. به همين دليل طرح‌هايي كه براي آن اجرا مي‌شوند بايد با ساير دانشگاه‌ها فرق داشته باشند. براي ساير دانشگاه‌ها پيش بيني شده كه زميني را خارج از شهر تهران براي آنها خريداري كنند و دانشگاه را به آنجا انتقال دهند اما درمورد دانشگاه تهران به دليل پيشينه‌اي كه دارد و محوري بودنش نمي‌توان چنين طرح‌هايي را اجرایی کرد. براي ارتقاي دانشگاه تهران در منطقه و در سطح جهاني بايد برنامه‌هاي توسعه‌اي كه براي اين دانشگاه اجرا مي‌شود با توجه به شرايط كنوني آن باشند كه توسعه اين دانشگاه به صورت خريد زمين‌هاي اطراف يكي از اين برنامه هاست. در صورتي كه بتوانند زمين‌ها و ساختمان‌هاي اطراف اين دانشگاه را خريداري كنند اين امكان به وجود مي‌آيد كه ساير مراكز اين دانشگاه‌ها كه خارج از محدوده كنوني آن هستند را به پرديس آن انتقال دهند. اما مساله‌ای كه داراي اهميت است این است که بايد بررسي كرد در طرح جامع براي توسعه دانشگاه تهران چه برنامه‌اي پيش بيني شده است.

با توجه به اينكه قسمت زيادي از ساختمان‌ها و بافت دانشگاه تهران فرسوده شده است براي بازسازي و ترميم آن چه برنامه‌هايي را مي‌توان انجام داد؟ آيا در حال حاضر در اين زمينه برنامه‌اي وجود دارد؟

درباره اينكه چه برنامه‌اي براي ترميم و نوسازي ساختمان‌ها وجود دارد بايد وزارت علوم پاسخگو باشد. اما درباره ساختمان‌هاي دانشگاه تهران مي‌توان گفت با توجه به قدمت و پيشينه‌اي كه اين ساختمان‌ها دارند علاوه بر محوري بودنشان يك اهميت ميراثي پيدا كرده‌اند و به همين دليل بازسازي و حفظ آنها اهميت دارد. يكي از مشكلاتي كه در حال حاضر در دانشگاه تهران وجود دارد اين است كه برخي ساخت و سازهايي خارج از طرح جامع دانشگاه در درون آن صورت گرفته است كه باعث شده‌اند فضاي باز دانشگاه اشغال شود و سيماي آن به هم ريزد. به همين دليل لزوم يك بازنگري جديد در فضاي باز دانشگاه تهران و ساختمان‌ها كه به دليل كمبود امكانات مجبور شده‌اند ساخت و سازهاي جديدي داشته باشند، وجود دارد.

شما به محوري بودن و مركزي بودن دانشگاه تهران اشاره كرديد. به نظر شما آيا اينكه دانشگاه‌هاي مختلف را به خارج از شهر انتقال مي‌دهند كار درستي است؟ آيا يك دانشگاه در خارج از شهر مي‌تواند كاركرد معمول خود را داشته باشد؟ و در صورت انتقال دانشگاه‌ها، اين انتقال بايد به چه صورتي باشد كه كمترين لطمه را به كاركرد دانشگاه بزند؟

در حال حاضر براي بسياري از دانشجويان دانشگاه تهران كه از شهرستان براي تحصيل به تهران مي‌آيند در كارگر شمالي خوابگاه‌هايی ايجاد شده است. اگر قرار بر اين است كه دانشگاه‌هاي ديگر به خارج از شهر تهران منتقل شوند بايد قبل از هر چيزي اين نكته مد نظر قرار گيرد كه امكانات و تسهيلاتي كه دانشجويان به آنها نياز دارند در اختيار آنها قرار گيرد و اين انتقال به خارج از شهر باعث نشود كه مشكلاتي براي آنها ايجاد شود. يكي از موارد مهم در اين زمينه ايجاد خوابگاه و خانه‌هاي سازماني در اطراف دانشگاه براي دانشجويان است، زيرا در صورتي كه خوابگاه‌هايي در جوار دانشگاه وجود نداشته باشند براي دانشجويان مشكلات متعددي ايجاد مي‌شود. بايد امكانات متعددي كه دانشجويان براي رفت و آمد و اياب و ذهاب به آنها نياز دارند برايشان پيش‌بيني شود. براي نمونه مي‌توان به دانشكده كشاورزي كرج كه جزئي از دانشگاه تهران است اشاره كرد. اين دانشگاه به دليل وسعت زيادي كه نياز داشت آن را به خارج از شهر تهران منتقل كردند. در همان زمان و در اطراف دانشگاه خوابگاه‌ها و ساير امكانات رفاهي كه دانشجويان به آنها نياز داشتند را برايشان ايجاد كردند. با استناد به نمونه‌هاي اين‌چنيني بايد گفت اگر مي‌خواهيم دانشگاهي را به خارج از شهر انتقال دهيم بايد امكانات رفاهي مورد نياز براي رفاه دانشجويان، اساتيد و ساير كاركنان دانشگاه پيش بيني شود. دانشكده كه جزئي از دانشگاه است، فقط كلاس درس، آزمايشگاه و ساختمان نيست بلكه يك طرح جامع‌تري دارد كه در پيوند با ساير عناصر محيط معني پيدا مي‌كند. هرگونه انتقال دانشگاه يا دانشكده به خارج از شهر بايد به صورتي باشد كه به تعريف جامع و كاركرد آن دانشگاه يا دانشكده لطمه‌اي وارد نشود. زماني كه يك دانشكده يا دانشگاه به مكان ديگري منتقل مي‌شود بايد تمامي امكانات رفاهي كه دانشجو به آنها نياز دارد و ساير امكاناتي كه بنابر رشته‌هاي تحصيلي به آنها نياز است در اطراف دانشگاه به وجود ‌آيد، در غير اين صورت انتقال يك دانشكده يا دانشگاه به خارج از شهر باعث دور شدن آن از كاركرد اصليش مي‌شود و مي‌تواند مشكلات متعددي را براي دانشجويان ايجاد كند.

به نقل از روزنامه آرمان امروزنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید