تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1059

قلعه اسفندیاری فرخشهر مرمت می‎شود

خبرگزاری فارس: سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری از آغاز عملیات مرمت و استحکام بخشی قلعه اسفندیاری فرخشهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، شاهین ایل‌بیگیپور پیش ازظهر امروز در نشست شورای اداری این اداره‌کل اظهار داشت: به‌منظور اجرای عملیات مرمت و استحکام‌بخشی این قلعه افزون بر 800 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
وی افزود: تاکنون عملیات پیبندی، استحکام‌بخشی، مرمت دیوارها، جرزهای آسیب دیده و نصب مجدد از اره‌های سنگی حیاط انجام شده است.
ایل‌بیگی‌پور ادامه داد: مرمت درب‌ها و متعلقات چوبی بنا و نیز اصلاح پوشش‌ها و سقف‌ها به روش سنتی در حال انجام است.
سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه این قلعه متعلق به اسفندیارخان است، گفت: این قلعه در اواخر دوره قاجاریه بنای آن گزارده شده است.
وی اذعان داشت: این بنا در دوره‌های بعد توسط معماران ماهر تغییر یافته است.
ایل‌بیگیپور تصریح کرد: کاشیکاری معرق و مقرنس‌های گچی این قلعه را از سایر بناهای این استان متمایز ساخته است.
وی بر ضرورت احیای صنایع دستی و هنرهای منسوخ شده در این استان تأکید کرد و گفت: صنایع دستی دستاورد فرهنگ و تمدن هر قوم و ملتی است و احیای رشته‌های صنایع دستی منسوخ شده ضروری است. 
ایل‌بیگی‌پور در ادامه از واردات بیرویه صنایع دستی چین به کشور انتقاد کرد و گفت: بازارهای جهان توسط چین و مصنوعات این کشور تسخیر شده و این کشور بازارهای جهانی از جمله ایران را چه در حوزه صنایع دستی و چه در حوزه دیگر صنایع تسخیر کرده است، از همین رو صنایع دستی نیاز به توجه بیشتری از سوی مسئولان دارد. 
وی در ادامه احداث بازارچه های صنایع دستی را از اقدامات دیگر سازمان در راستای حمایت از هنرمندان و کاربردی کردن صنایع دستی دانست و گفت: سیاست معاونت در این دوره بر این است که صنایع دستی را از حالت لوکس و تجملی خارج سازد و آن را وارد بطن و متن زندگی شهروندان کند.
ایل‌بیگی‌پور خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این اهداف به حمایت حوزه‌های دیگر برای ایجاد بستر لازم در راستای فرهنگ سازی مبنی بر ترویج صنایع دستی و مصرف کالای ایرانی احتیاج داریم.

منبع: خبرگزاری فارس - اردیبهشت 1390
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

 

استان مرتبط : چهارمحال و بختیاری  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید