تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1043

قلعه سردار اسعد بختیاری موزه مشروطیت می‌شود

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: قلعه سردار اسعد بختیاری به زودی به موزه مشروطیت ایران تبدیل می‌شود.

شاهین ایلبیگی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد، اظهار داشت: در حال حاضر مرمت بنای این قلعه از پیشرفت 85 درصدی برخوردار است.

وی با بیان اینکه محوطه سازی این بنا نیز از پیشرفت 35 درصدی برخوردار است، گفت: تعمیرات داخلی بنا، استحکام بخشی دیوارها، مرمت و بازسازی، راه پله، پیاده رو سازی و احیای باغچه‌ها و فضای سبز از جمله مراحل مرمت این بنای تاریخی است.

ایلبیگی‌پور با اشاره به اینکه سالانه 17 هزار گردشگر از این بنای تاریخی بازدید می‌کنند، تصریح کرد: این تعداد گردشگر بیشتر از استان‌های اصفهان، تهران و خوزستان هستند.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری همچنین با اشاره به پیشینه تاریخی این بنا، افزود: قلعه جونقان مربوط به اواخر سده 13 هجری قمری است که در تاریخ پنجم دی 1356 با شماره ثبت 1548 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

وی خاطرنشان کرد: این قلعه که به کاخ سردار اسعد بختیاری مشهور است شهرت خود را مدیون مشروطیت و شروع قیام بختیاری‌ها در شهر جونقان و اجتماع در این قلعه و سپس فتح اصفهان و تهران است.

ایلبیگی‌پور با بیان اینکه مردم جونقان و سایر نقاط بختیاری نشین از این مکان جنبش خود را آغاز کرده و موفق به فتح تهران شدند، ادامه داد: علیقلی خان سردار اسعد که در شهر جونقان بدنیا آمد کاخ بزرگ و با معماری نوین فرانسه بر روی بقایای منزل پدری خویش بنیان گذاشت.

این مسئول اضافه کرد: مدرسه اسعد نیز در ضلع غربی این کاخ ساخته شده، هانری رنه در کتاب خود از خراسان تا بختیاری فصل 12 تا 15 جلد دوم خاطرات و تصاویر جالبی از این کاخ و فرهنگ مردم جونقان و بختیاری ارائه کرده ‌است.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه این کاخ نخستین مکان در اصفهان و چهارمحال بوده که به موتور برق و الکتریسیته مجهز شد، اذعان داشت: سردار اسعد بختیاری قلعه کایانی در این محل برای سکونت خود ساخت که 14 هزار مترمربع مساحت و نمادهای بیرونی متفاوتی داشت.

منبع: خبرگزاری فارس- آذر 1391
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

استان مرتبط : چهارمحال و بختیاری  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید