تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :726

لزوم تغییر نگاه به بناهای تاریخی

در رابطه با طرح انضباط اجتماعی که در منطقه 12 تهران درحال اجراست و عنوان می‌شود در آن برخی از خانه‌های تاریخی در حال تخریب هستند، قبل از هر مساله‌ای باید به این پرسش مهم پاسخ داد که این بناها ارزشمند هستند یا نه؟ بعد از اینکه به جواب این سؤال دست یافتیم و برای ما روشن شد که این بناها ارزشمند هستند باید به این مساله بپردازیم که از چه جهت باید از ارزش این بناها استفاده کنیم.
اگر تصور طراحان شهری، شهرداری یا کسانی که با شهر مواجه هستند این باشد که بناهای تاریخی یک مشت بناهای فرسوده هستند که به کارنمی‌آیند و اگر آنها را بردارند و جایشان یک ساختمان نو بسازند بهتر است، هیچ استفاده‌ای از بناهای تاریخی نمی‌توان کرد. بنابراین اولین چیزی که باید تغییر کند ذهنیتی است که نسبت به این بناهای تاریخی وجود دارد. این بناها مانند پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما هستند که به سن پیری و فرسودگی رسیده‌اند. این بناها ارزشمندند و نباید آنها را نابود کرد.
پس اولین مساله‌ای که باید به آن پرداخت این است که جایگاه این بناهای تاریخی در زندگی امروز ما چیست و ما چه بهره‌برداری از آنها می‌توانیم کنیم. از این بناها برای تداوم فرهنگی و اینکه نسل‌های ما پدران خود را به یاد بیاورند، می‌توان استفاده کرد. افراد جامعه با آشنایی با این بناها می‌توانند از پیشینه فرهنگی خود و نحوه زندگی گذشتگانشان آگاه شوند. بچه‌های امروز نباید احساس کنند که فقط همین دیروز به دنیا آمده‌اند، آنها باید احساس کنند پدرانشان و پدران پدرانشان سال‌های سال در این مناطق زندگی کرده‌اند و آداب و رسوم مخصوص خود را برای زندگی داشته اند. نحوه زندگی آنها یک سری از روابط را ایجاب می‌کرده که بر آن روابط، اصول انسانی حاکم بوده است.
 اگر ما به این موارد اهمیت دهیم و برای آنها ارزش قائل شویم طبیعتا این خانه‌ها مثل پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما ارزشمند می‌شوند و وجودشان و اینکه سایه آنها بالا سر ما باشد پیشینه ما را به ما یادآوری می‌کند. ما ملتی نیستیم که بزرگانمان را به نوانخانه ببریم یا آنها را نابود کنیم. ما ملتی هستیم که از آنها بیشترین استفاده‌ها و بهره‌برداری‌ها را می‌کنیم و آنها را ارج می‌نهیم. در مورد بناهای تاریخی هم شرایط باید به همین صورت باشد.
اگر این فهم و اجرای آن در کسانی که با شهر مواجه هستند فراهم شود آن وقت چون این خانه‌ها ارزشمند تلقی می‌شوند، از آنها حفاظت می‌شود و آنها را مرمت می‌کنند که همین باعث می‌شود عملکردهای درستی در رابطه با آنها شکل بگیرد و نقش درست‌تری در آینده شهر، برای آنها قائل شوند به نحوی که، کسانی که از بیرون وارد محلی می‌شوند که خانه‌های قدیمی در آن قرار دارند، احساس می‌کنند که آن محل سابقه طولانی‌ای دارد و پیشینه تاریخی و نحوه زندگی گذشتگان آن مکان را می‌توانند ببینند.
قبل از اجرای هر طرحی در حوزه شهری لازم است که هماهنگی‌های لازم با میراث‌فرهنگی صورت بگیرد. سازمان میراث‌فرهنگی که مسئولیت محافظت از آثار تاریخی را دارد باید ضوابط خودش را بر آنها اعمال کند. چون در این زمینه‌ها کم کاری‌هایی صورت گرفته است و برای این بناهای قدیمی شناسنامه گرفته نشده است و همه آنها مورد شناسایی دقیق قرار نگرفته‌اند، بعد از اینکه مراحل تخریب این بناها آغاز می‌شود تازه عده‌ای که علاقه‌مند به این بناها هستند دادشان درمی‌آید. درحالی که قبل از اینکه این تخریب‌ها صورت بگیرد باید این بناها یک به یک شناسایی شوند و برای آنها شناسنامه تهیه شود و طرح‌های مرمتی روی آنها اجرا شود و زیبایی‌های آنها حفظ شود.
با جلای این بناها می‌توان گرد تاریخ را از صورتشان پاک کرد و ارزش آنها را نشان داد. برای نمونه می‌توان به بناهایی که در خیابان جمهوری هستند اشاره کرد که مرمت آنها باعث شده است که رنگ و بوی تازه‌ای بیابند. اگر به موزه صنعتی که در نبش خیابان امام خمینی(ره) درحال مرمت است نگاهی بیندازیم می‌توانیم یک بنای زیبا و ارزشمند را ببینیم در حالی که یک سال قبل که این بنا مرمت نشده بود کسی اگر آن را می‌دید فکر می‌کرد که تخریب آن بهتر است.
مهدی حجت رئیس ایکوموس ایران
به نقل از روزنامه آرمان امروز


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید