تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1735

مراسم گرامیداشت شیخ بهایی و روز ملی معمار پنجشنبه 4 اردیبهشت ماه در مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد. این مراسم با محوریت هیات رییسه گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و همکاری فصلنامه تخصصی طراح، کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران، انجمن مفاخر معماری ایران و برخی مجامع علمی، حرفه ای و تخصصی و سایر تشکل های مهندسی برگزار شد.

در ابتدای مراسم سعید غفرانی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ضمن تبریک روز معمار گفت: وضعیت کنونی ایجاب می کند که از نگاه جزیره ای و بخشی به نظام مهندسی ساختمان فاصله بگیریم و بادید فراگیر و جامع به ان توجه کنیم. شهر شامل کالبد و جمعیت به عنوان سامانه ای پویا دارای اهمیت ویژه ای است زیرا تمام اجزا و عناصر تشکیل دهنده آن با هم ارتباط دارند. وی افزود: هفت رشته مهندسی ساختمان در ساخت و شکل گیری شهر نقش دارند اما در بین آنها نقش و اهمیت دو رشته معماری و شهرسازی جدی تر و محسوس تر بوده و نقش اساسی در مدیریت شهری دارند.

مراسم گرامیداشت روزمعمار

در این راستا آنچه در شهر وجود دارد از معماری سرچشمه می گیرد که در قالب طرح های جامع و تفصیلی از سوی شهرسازان ارایه می شود. معماران نیز در تصمیمات کلی مرتبط با سیما و منظر شهری و اجزا و عناصر کالبدی نقشی اساسی و مهم ایفا می کنند.

غفرانی وضعیت شهرسازی را به دور از شان نظام مهندسی و مردم دانست و ادامه داد: مسلما با تلاش همه مهندسان در هفت رشته مهندسی ساختمان ، وضعیت کنونی اصلاح می شود تا سرمایه های ملی تبدیل به آثاری ماندگار شده و در دنیا ثبت شود. وی در پایان گفت: امیدواریم با تلاش هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و حمایت همه اعضا شاهد شکوفایی نقش و حضور مهندسان در عرصه ساخت و ساز باشیم و نظام مهندسی با نگاهی فراگیر و نه به صورت نظام خانه سازی و کنترل ساختمان به رشد خود ادامه دهد.

در ادامه این مراسم اکبر ترکان رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز ضمن تبریک این روز به معماران کشور، در حوزه انرژی، تاکیداتی را ارایه کرد. وی مصرف انرژی سالانه در کشور را برابر یک میلیارد و 750 میلیون بشکه نفت بیان کرد و گفت: از میزان، 700 میلیون بشکه به صورت سوخت مایع و مابقی به صورت گاز است.

وی افزود: ارزش این 700 میلیون بشکه معادل 70 میلیارد دلار است. ضمن اینکه 180 میلیارد مترمکعب گاز نیز می سوزانیم که ارزش آن معادل 54 میلیارد دلار است. بر این اساس 124 میلیارد دلار در سال نفت و گاز سوزانده می شود و این در حالی است که متناسب با این مقدار، ثروت خلق نمی شود و بخش عمده آن هدرسوزی شده و بدون بازدهی اقتصادی بوده و این نسبت انرژی در مقایسه با اندازه اقتصاد ایران، منطقی نیست.

مراسم گرامیداشت روزمعمار

ترکان با اشاره به نقش معماران در کاهش مصرف انرژی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که در این زمینه همه مسایل مربوط به عادت های مصرفی مردم نیست بلکه بخش مهمی از مشکلات به فناوری برمی گردد که اصلاح آنها به ویژه در حوزه ساختمان مطمئنا در تخصص معماران است. در این راستا طراحی معماری بر اساس اقلیم مناطق مختلف کشور، نقش مهمی در کاهش مصرف نابهنجار انرژی دارد. رییس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور همچنین از بازنگری قانون نظام مهندسی در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: قانون نظاام مهندسی 20 ساله شد و اکنون برای رفع نقایص آن در حال بازنگری و بازبینی در مجلس شورای اسلامی است و در این راه نظرات مهندسان رشته های مختلف ساختمان در ارتقای آن بسیار موثر خواهد بود.

حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه امروزه در دنیا «طراحی برای مردم» به «طراحی با مردم» تغییر کرده است، گفت: روز معمار باید تحت عنوان«روز آشتی معماران با مردم» تغییر کند و این هدف اصلی ماست. زیرا در تاریخ ما، زمانی معماران مراجع جامعه بودند و ارزش و اعتبار فراوانی داشتند اما امروز دیگر معماران مرجع نیستند که این جایگاه باید احیا شود.

وی ادامه داد: در این راه با چالش هایی مواجه هستیم که گذر از آنها ما را به هدف نزدیک می کند که از جمله آنها دوستی با ملت، رفع کمبودهای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، ساماندهی خیل عظیم فارغ التحصیلان رشته معماری و حل مسأله جذب بی رویه دانشجو، باز تعریف معنای مهندسی و نقش مهندس در عصر حاضر است.

در ادامه برای اولین بار تمبر یادبود روز ملی معمار به سفارش گروه تخصصی معماری تهیه و انحصار آن برای سازمان نظام مهندسی ثبت و به تعداد محدود چاپ شد که با حضور اکبر ترکان، حامد مظاهریان و سعید غفرانی از آن رونمایی شد.

در بخش بعدی این مراسم، فیلم مستندی با عنوان «نگاهی به معماری معاصر ایران» که به سفارش گروه تخصصی معماری و توسط خسرو سالاریان ساخته شده بود، به نمایش درآمد. این فیلم، روند تحول معماری ایران را از اواخر دوره قاجار تا عصر حاضر مورد بررسی و مرور قرار داده است.

همچنین در این مراسم، بانوان برگزیده هفت رشته مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان شامل فرزانه عطاالهی (رشته معماری)، محبوبه شرکا(رشته عمران)، شهناز خزایی (رشته مکانیک)، مینو سهرابی (رشته برق)، نیره اسماعیلی (رشته نقشه برداری)، مریم غیاث الدین (رشته ترافیک) و سیمین حناچی اولین بانوی شورای مرکزی و سه دوره هیات مدیره نظام مهندسی استان تهران با اهدای تندیس و لوح تقدیر مورد تجلیل قرار گرفتند.

سپس از مدیران و مسوولان نشریاتی که سالها در زمینه معماری تلاش کرده اند با اهدای تندیس قدردانی شایسته به عمل آمدو در آخر از شرکت ایران رادیاتور، شرکت اتوماسیون ساختمان آترینا، شرکت ساختمانی سهند، شرکت پیشرو الوند ایرانیان، موسسه بهداشت و سلامت پارسیان و شرکت بهینه تجارت ارار به عنوان حامیان مالی این مراسم با تقدیم لوح نیز قدردانی شد.

در پایان این مراسم گروه موسیقی سنتی رستاک به اجرای چند قطعه از نواحی مختلف ایران پرداخت.

گزارش : محبوبه پور دوستار

نقل از پیام نظام مهندسی استان تهران - شماره 5- تابستان 1393

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی 

موضوعات مرتبط : روز معمار    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید