تاریخ آخرین ویرایش : چهار شنبه،22-11-1399
تعداد بازدید :99

مرمت را به دیده شک دنبال کردممرمت را به دیده شک دنبال کردم

مراسم بازگشایی موزه هنرهای معاصر تهران روز پنجشنبه ۹ بهمن ماه، با رعایت پروتکل های بهداشتی و حضور محدود جمعی از هنرمندان، مسوولان و مهمانانی از سفارتخانه های کشورهای خارجی برگزار شد. در این مراسم سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد، لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر ارشاد، محمدجواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، هادی مظفری مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی، قادر آشنا مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی، محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی و جمعی از هنرمندانی همچون قباد شیوا، حسین محجوبی، بهرام کلهرنیا، رضا عابدینی، مهدی مقیم نژاد، عباس میرهاشمی و... حضور داشتند. 

هنرآنلاین گزارش داده در ابتدای این مراسم احسان آقایی، رییس موزه هنرهای معاصر تهران به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: موزه هنرهای معاصر تهران به عنوان مهم ترین مرکز هنری ایران، علاقه مندان زیادی در ایران و کشورهای خارجی دارد و این تعطیلی باعث نگرانی و چشم انتظاری عده زیادی شده بود. حال موجب خرسندی است که موزه پس از یک مرمت سنگین، در حالی بازگشایی می شود که در شبیه ترین حالت خود نسبت به طراحی اولیه قرار دارد، به این معنی که تغییرات یا الحاقاتی که طی سال ها به مجموعه اضافه شده بود و فراتر از طراحی نخستین موزه بود؛ هم اکنون حذف شده است.

آقایی ادامه داد: در طول مرمت موزه، مطالعات پژوهشی و آرشیوی گسترده ای درباره گنجینه موزه انجام شده است که حاصل آنها به زودی در ۶ کتاب ارایه خواهد شد. همچنین برنامه های متنوعی برای نمایشگاه ها و رخدادهای دیگر تدارک دیده شده است که در آینده اطلاع رسانی خواهد شد. 

رییس موزه هنرهای معاصر تهران افزود: مجموعه ای شامل ۷۰۵ اثر ارزشمند از هنر معاصر ایران توسط دکتر جمشید ناصری و همسر فقیدشان منیژه میرعمادی به موزه هنرهای معاصر تهران اهدا شده است که از امروز بخشی از این آثار در موزه به نمایش درمی آید. بنا بر این است که آثار این مجموعه در میان موزه هنرهای معاصر شهرهای مختلف کشور تقسیم شود و در معرض دید علاقه مندان قرار گیرد تا مخاطبان خارج از تهران نیز امکان بهره بردن از آثار هنری را داشته باشند.

پس از آن با پخش کلیپی از منزل مسکونی جمشید ناصری و منیژه میرعمادی که مملو از آثار هنری گوناگون بود، مروری بر فعالیت های هنری منیژه میرعمادی، انتشارات هنری و مجموعه هنری که توسط او گردآوری شده بود، انجام شد و مراحل انتقال این آثار به موزه نیز به نمایش درآمد.

دکتر ناصری درباره مجموعه ای که به موزه هنرهای معاصر تهران اهدا شده است، گفت: این مجموعه در طول ۳۴ سال زندگی مشترک ما گردآوری شد و خانه ما شبیه یک موزه کوچک بود. در مهمانی های خانه ما همیشه صحبت مهمانان درباره این آثار هنری بود. وقتی برای خرید آثار به آتلیه هنرمندان می رفتیم معمولا چند تابلو را با هم می خریدیم و حتی خود هنرمندان تعجب می کردند که خانم میرعمادی چقدر از آنها حمایت می کند.

در ادامه این مراسم بهرام کلهرنیا، نماینده هنرمندان در شورای نظارت بر مرمت موزه بیان کرد: از جانب جامعه تجسمی به من نمایندگی داده شد که در روند مرمت موزه حضور داشته باشم و در این زمینه اطلاعاتی کسب کنم. مرمت موزه اتفاق پیچیده ای بود و جامعه هنری نیز جامعه بسیار حساسی است که همیشه احساس می کند مقداری از حقایق از چشم عموم دور می ماند. من نیز با همین شکاکیت در کنار دوستان قرار گرفتم تا بدانم چه اتفاقی قرار است بیفتد.

کلهرنیا افزود: از ابتدای جلسات عده زیادی در کنار هم می نشستند تا درباره مسائل مختلف تصمیم گیری کنند. موضوع مرمت اساسی موزه در سال های گذشته بارها مطرح شده بود اما هیچ وقت عملی نشده بود تا اینکه سرانجام این اتفاق رخ داد و زمانی که کلنگ مرمت بر زمین خورد، بر همه ما آشکار شد که این کار بسیار فراتر از آن چیزی است که تصور می شد.

این هنرمند افزود: در تمام این مدت دوستان هنرمند که نگران بودند، از من گزارش می خواستند و من آنها را دعوت به صبوری می کردم. موضوع مرمت موزه اهمیت زیادی برای همه دست اندرکاران داشت و با حساسیت بسیار زیاد عمل کردند تا سرانجام این ساختمان بیمار، درمان شد و تغییرات مهمی در سیستم تهویه، مکان گنجینه و... انجام شد. جمعیت هنرمند با حساسیت و تشکیک به این بازسازی می اندیشند، اما من به آنها اطلاع می دهم که با تعمیرات انجام شده، این موزه زنده و باقی است و تا سال ها مشغول کار خواهد بود.

پس از مراسم افتتاحیه، حاضران به بازدید از دو نمایشگاه «ارمغان» و «عکس مفهومی» پرداختند. اجرای آثاری از کیاوش صاحب نسق نیز از دیگر بخش های این مراسم افتتاحیه بود و قطعاتی از موسیقی معاصر توسط نیایش جواهری، گلریز زربخش و ژابیز زربخش در بخش های مختلف موزه اجرا شد.

در نمایشگاه «ارمغان» که بخشی از گنجینه منیژه میرعمادی است، آثاری از پرویز تناولی، حسین زنده رودی، رضا مافی، ژازه تباتبایی، محمد احصایی، منوچهر یکتایی، عباس کیارستمی، علی اکبر صادقی، ابوالقاسم سعیدی، مسعود عربشاهی، مارکو گریگوریان، محمود جوادی پور، احمد اسفندیاری، بهجت صدر، غلامحسین نامی، فرامرز پیلارام، فریده لاشایی، پروانه اعتمادی، پرویز کلانتری، جعفر روح بخش، فرهاد مشیری، حسین محجوبی، علیرضا اسپهبد، کورش شیشه گران، حجت الله شکیبا، فرح اصولی، فریدون آو، رضا بانگیز، قاسم حاجی زاده، کامران کاتوزیان و نصرت الله مسلمیان به نمایش درآمده است.

در نمایشگاه عکس مفهومی که گزیده ای از گنجینه عکس موزه هنرهای معاصر تهران است نیز آثار هنرمندانی از جمله: دنیس اپنهایم، برند و هیلا بکر، گروان الک، گوردون ماتا کلارک، ادوارد روشا، جرج و گیلبرت، جان گروور و... به نمایش گذاشته شده است.

روزنامه اعتمادنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید