تاریخ آخرین ویرایش : سه شنبه،16-10-1399
تعداد بازدید :153

مسیرهای پرخطر کوهنوردی شمال تهران

مسیر دارآباد

یکی از بهترین مسیرهای کوهنوردی در تهران، مسیر دارآباد است که در شمال شرقی شمیران قرار دارد. دارآباد دره‌ زیبایی دارد و ارتفاع آن هزار و ۷۵۰ متر است که تا ارتفاع حدود ۲هزار و ۶۰۰ متر در جهت شمال و شمال‌غرب امتداد دارد.

مسیر کلکچال

یکی از مسیرهای کوهنوردی کم‌خطر و با طبیعتی دیدنی در شمال شهر تهران که به دلیل مسیر کوتاه و امکانات مناسب یکی از بهترین پیشنهادها برای طبیعت‌گردی یک‌روزه است. مجتمع کلکچال با ارتفاع ۲هزار و ۶۰۰ مترمقصد عموم کوهپیمایان این مسیر استت. در سایر فصل‌ها می‌توان از مجتمع کلکچال به سمت شمال غربی، به طرف گردنه‌ای وسیع به نام گرزدره رفت که از آنجا یال شمال شرقی به سمت قله کلکچال با ارتفاع ۳هزار و ۳۴۰ متر می‌رود و امتداد مسیر به سمت غرب به پناهگاه شیرپلا منتهی می‌شود.

مسیر ولنجک (تله‌کابین توچال)

مسیر کوهنوردی در ولنجک یکی دیگر از مسیرهای کوهنوردی در تهران است که از قدیمی‌ترین و جذاب‌ترین مقاصد کوهنوردی در ایران محسوب می‌شود و ارتفاع قله آن حدودا ۳هزار و ۹۶۰ متر است که در شمال تهران و در میان رشته کوه البرز جای خوش کرده است. در بین کوهنوردان این مسیر بسیار محبوب است و بهتر است برای اینکه به کوهنوردی در این منطقه اقدام کنید ابتدا کمی آمادگی جسمانی داشته باشید. توچال در لغت به معنی چال آبگیر و دریاچه‌های کوچک است و از آنجایی که قله آن در نزدیکی دریاچه‌ای از یخ طبیعی قرار دارد به این نام خوانده می‌شود.

کوهنوردی در فصل زمستان در این مسیر خطرات خاص خودش را دارد و احتمال ریزش بهمن نیز وجود دارد، پس حتما قبل از رفتن آب و هوا را چک کنید.

مسیر دربند یا شیرپلا

معروف‌ترین و محبوب‌ترین مسیر کوهنوردی در تهران دربند است. ارتفاع این منطقه هزار و ۸۰۰ متر است و برای رسیدن به قله توچال باید از سمت پس قلعه، پناهگاه شیرپلا و چان پناه امیری عبور کنید. مسیر سربند- شیرپلا- توچال، با وجود برخی خطرات، کوتاه‌ترین مسیر صعود به قله توچال است و بیشترین تردد در این مسیر صورت می‌گیرد. قسمت‌هایی از مسیر منتهی به شیرپلا کاملا پرشیب و سنگی است، تا آنجا که به ناچار در نقاطی پله‌های فلزی کار گذاشته شده و طناب‌کشی شده است. کوه‌پیمایی در این مسیر به ویژه در زمستان دشوار است، زیرا قسمت‌هایی از مسیر پایین‌دست به دلیل تردد روزانه کاملا یخ می‌زند، در حفره‌ها و دره‌های کوچک و بزرگ مسیر، برف زیادی می‌نشیند و یال منتهی به قله نیز بسیار بادگیر است.

درکه (پلنگچال)

مسیر دیگری که جزو پر ترددترین مسیرهای کوهنوردی در تهران محسوب می‌شود درکه یا پلنگچال است و ارتفاع این منطقه کوهستانی ۲هزار و ۵۵۰ متر است و از داخل دره زیبای پلنگچال از کنار رودخانه می‌گذرد. البته برای کوه‌پیمایی در فصل زمستان بهتر است مسیر را تنها تا منطقه‌ای به نام اذغالچال ادامه دهید چرا که در ادامه راه ممکن است خطراتی مانند ریزش بهمن در کمین شما باشد. درکه تهران در روزهای تعطیل و آخر هفته‌ها بسیار شلوغ می‌شود، بنابراین اگر دوست دارید که از آرامش این محل استفاده کنید در دیگر روزها به این محله سفر کنید.

مسیر گلابدره

مسیر کوهنوردی گلابدره که حد فاصل بین کلکچال و دربند است ارتفاعی برابر با هزار و ۸۰۰ متر دارد و تا ارتفاعات ۲هزار و ۲۵۰ متری هم امتداد دارد.

مسیر فرحزاد

مسیر دیگری که جزو مسیرهای پر خطر برای کوهنوردی محسوب می‌شود، مسیر فرحزاد است که در ارتفاع هزار و ۶۵۰ متری قرار دارد و با عبور از یک جاده خاکی پیچ در پیچ به طول ۱۵ کیلومتر در نقطه پایانی به حرم مطهر امامزاده داوود در ارتفاع ۲هزار و ۶۰۰ متری نیز ختم می‌شود.

مسیر حصارک

یکی دیگر از مسیرهای کوهنوردی در تهران که جزو پرخطر‌ها محسوب می‌شود، مسیر حصارک واقع در شمال غربی تهران است. این مسیر تقریبا جزو ناشناخته‌ها قرار دارد و شامل دو مسیر برای کوهنوردی می‌شود. حصارک مسیری از شمال غرب حصارک در ارتفاع ۱۶۷۰ متری شروع می‌شود و در یک مسیر کم‌شیب تا آبشاری به همین نام نیز ختم می‌‌شود.
  • منبع : روزنامه اعتماد

 نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید