تاریخ آخرین ویرایش : چهار شنبه،6-9-1398
تعداد بازدید :264

مشاغلی که موزه ای می شوند

سرعت صنعتی شدن و رشد تکنولوژی های مدرن ،تغییرات گسترده ای درفرهنگ و سبک زندگی مردم ظرف یک قرن اخیرایجاد کرده است. این تغییرات باعث انقراض بسیاری از مشاغل شده است.
حرف و صنوفی که روزگاری مهمترین نیازهای زندگی مردم ایران را تأمین می کردند و جزو آداب و سنن مردم بودند، اینک چنان کارکردشان را از دست داده اند که برخی از آنها به کلی از یاد رفته اند. برخی از این مشاغل نیز در هم ادغام شده و با استفاده از تکنولوژی های نوین، به مشاغلی جدید تبدیل شده اند.
بسیاری از این مشاغل بقدری ریشه در رفتار اجتماعی مردم داشتند که به خودی خود هویت شاغلان و خانواده آنها را تشکیل می داند و دارای فرهنگی مستقل بودند.
به عنوان مثال فرهنگ خانوادگی نقالان با آداب و سنن حلاج ها فرق داشت و در تقسیم بندی اقشار جامعه، هرکدام جایگاهی منحصر به فرد داشتند.
جالب تر اینکه اغلب این قبیل مشاغل به لحاظ جغرافیایی نیز دارای مکانی خاص بودند و معمولا بازار آنها از یکدیگر منفک و جدا بود. یعنی بازار سقط فروش ها از بازار مسگرها و بازار زرگرها فاصله داشت.
از جمله این مشاغل می توان به کله پزی، آش فروشی، سقایی، کلاهدوزی، توتون فروشی، سیگارپیچی، سیگار فروشی، دندان کشی ( که جزو کار سلمانی ها بود) نقالی ، عبادوزی ، ارسی دوزی ، پالان دوزی، چلنگری، چادر دوزی، حلاجی، خاتم سازی، چراغ سازی، چینی بندزنی، گچ کوبی، آسیابانی، اره سازی، سیخ و سه پایه سازی، بشکه سازی، پاشنه دوزی، تیزاب گری، پاره دوزی، کش بافی، ترکش دوزی، تلمبه سازی، توتون کوبی، چمدان سازی، دگمه سازی، لحاف دوزی، دلوسازی، رفوگری، سبد بافی، خشکه پزی، شماعی، شلاق سازی، آرد فروشی، بوجاری، پر فروشی، پوست فروشی، تمبر فروشی، زغال سازی، رزازی، روغن کشی، حلویات پزی، صابون سازی،علافی، فال فروشی، کتیرا پاک کنی، کبوتر فروشی، کشمش فروشی، فشنگ سازی، فیتیله بافی، کروک سازی، قوطی سازی، گالش سازی، ماهوت پاک کن سازی، یراق بافی، نشاسته گری، طویله داری، نیکل سازی، دوا فروشی، ماهوت فروشی، مرکب فروشی، میخ فروشی، نفت فروشی، نخ فروشی، چلویی، مهتری، پارو سازی، دیزی پزی، اوراقچی، قلمزنی، مقنی گری، توفان کوبی، کنّاسی، ساربانی، مُکاری، یخ کشی، خاک کشی، کودکشی، خاکروبه کشی، آب حوض کشی، طبق کشی، پنبه زنی،چوبداری، ترشی فروشی، مُهر و تسبیح فروشی، هیزم شکنی، کاسه بشقابی، لبو پزی، الک و بادبزن فروشی، دعا نویسی، زورخانه ای، شکسته بندی، عریضه نویسی، مطربی، لولوئین دار، میرابی، قابله گی، للـه گی، فراشی، خارکشی، سوخت جمع کنی، گلاب شکری، عدسی فروشی، معجونی، زالوئی، بامیه ای، آب زرشکی، سنگینک فروشی، عزب خانه داری، قپانداری، نی سازی، چاقو تیزکنی، بغچه گردانی و غزلخوانی اشاره کرد.
هر چند ممکن است برخی از این مشاغل هنوز در گوشه و کنار به شکل موردی و گاهگاهی انجام شوند اما عمده آنها به کلی از بین رفته و بقیه نیز در شرف انقراض کامل قرار دارند.این رخداد جبری و گریزناپذیر است همان طور در دنیا مشاغل بسیاری از دست رفته و حتی پیش بینی می شود مشاغل بزرگی با شمار شاغلان بسیار زیاد از بین خواهد رفت. از جمله با هوشمند شدن بسیاری از لوازم و تجهیزات و مجهز شدن به سیستن تعمیرات خودکار، شغلی چون تعمیرکاری برخی لوازم از بین می رود و فراتر از آن با هوشمند شدن خودروها شغل رانندگی نیز در فهرست انقراض قرار خواهد گرفت.
به هر حال از بسیاری از مشاغل امروز در آینده به عنوان مشاغل موزه‌ای نام خواهند برد.

برگرفته از ضمیمه روزنامه اطلاعات 

 نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید