تاریخ آخرین ویرایش : چهار شنبه،6-9-1398
تعداد بازدید :498

مشاغلی که نابود شدند

 

برخی مشاغل به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی از بین می‌روند، زیرا دیگر به وجود آنها نیازی نیست.
به گفته «دویچه‌وله فارسی» تا سال ۲۰۲۴ دست‌کم ۹درصد مشاغل در روزنامه‌ها از بین خواهد رفت و هزاران نفر در این حوزه شغل خود را از دست خواهند داد. با فراگیرشدن رسانه‌های دیجیتال، طبیعی است که بخشی از بدنه روزنامه‌نگاری سنتی و کاغذی ریزش داشته باشد.
«مسعود» نوشته است: «می‌گویند تا سال ۲۰۳۰ ، هفتاد درصد مشاغل فعلی دیگر وجود نخواهد داشت. به نظر شما چه مشاغلی از بین خواهند رفت؟ آیا شغل شما هم جزو آن هفتاد درصد است؟»
«میعاد» پاسخ داده است: «فکر می‌کنم شغل من جزو این مشاغل است، شکل سنتی معلمی را می‌گویم.»
تغییرات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی یک جامعه می‌توانند به تغییراتی در برخی مشاغل موجود در آن جامعه منجر شوند. اما دردناک‌ترین نوع نابودی یک شغل زمانی اتفاق می‌افتد که جامعه و فرد هنوز به وجود آن نیاز دارند اما به دلایل جانبی و گاه نامربوط، ادامه آن شغل دیگر میسر نیست.
به‌عنوان مثال، کاربر «وند» به نقل از مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفته است که ۱۸ هزار لرستانی در پی وقوع سیل شغل خود را از دست داده‌اند. همچنین شغل بیش از شش‌هزار نفر در بخش مشاغل خانگی و صنایع دستی از بین رفته است.
کاربر «ساحل» با انتشار تصویری از یک اتاق گِلی در یک زمین کشاورزی نوشته: «روزگاری نه چندان دور، تمامی این بیابان زیر کشت و زرع بود و اینجا اتاق استراحت و خواب یک کشاورز زحمت‌کش به شمار می‌رفت. زاینده‌رود که رفت، زندگی مردم شرق اصفهان به کلی نابود شد و تمام مردم از پیر و جوان به شغل‌های کاذب روی آوردند و به سختی امرار معاش می‌کنند.»
«ناظر علی‌پناه»، کاربر افغان، با اشاره به شرایطی مشابه در کشورش نوشته است: «در افغانستان اگر زمینه برای ایجاد شغل و کمک به کشاورزان فراهم نشود، کشت خشخاش و جمعیت معتادان در این کشور از بین نخواهد رفت.»
«امیر ابتهاج» به نقل از خبرگزاری ایلنا نوشته است: «حسین راغفر، اقتصاددان و پژوهشگر حوزه فقر و عدالت اقتصادی، می‌گوید در ماه‌های آینده فروپاشی بخش تولید در راه است و بیش از یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار شغل در بخش صنایع خودروسازی و فلزات نابود می‌شوند.»
«محمدرضا اسماعیلی» با دفاع از فیلترینگ تلگرام گفته است: «براساس آمار دولت، بعد از فیلتر تلگرام در دی‌ماه سال گذشته، ۹ هزار شغل از بین رفت. با احتساب ۲۰۰ هزارشغل که وزیر محترم ارتباطات فرمودند در فضای مجازی ایجاد شده است، می‌شود گفت پنج (نهایتا شش)درصد مشاغل اینترنتی به تلگرام وابسته است!»
بعضی از کاربران به کنایه نوشته‌اند اگر فیلترینگ، بعضی‌ها را از کار بی‌کار کرده، درعوض دولت مشاغلی مانند «کولبری» ایجاد کرده است!
گاهی یک شغل همچنان وجود دارد، اما تغییر ماهیت داده است و به‌دلیل خارج شدن از روال معمول و حرفه‌ای خود، دیگر از شأن و منزلت سابق برخوردار نیست.
«ساسان آقایی»، روزنامه‌نگار، نوشته است: «چیزی به نام روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب، روزنامه‌نگار اصول‌گرا، روزنامه‌نگار برانداز و غیره نداریم. وفاداری و تعلق به یک جریان، روزنامه‌نگار را از تعهد ژورنالیستی خارج و اعتبار و استقلالش را نابود می‌کند. اگر این برچسب‌ها محل شغل و درآمد شماست، روزنامه‌نگار نیستید، یک بلندگوی ساده‌اید!»

برگرفته از روزنامه اطلاعات 

 نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید