Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :683

نشست خبري بزرگداشت روز معمار و آغاز هفته‌ي معماري برگزار شد "معماري به معناي گسترده مهم‌تر از آنست كه تنها به معماران سپرده شود"

نشست خبري بزرگداشت روز معمار و آغاز هفته‌ي معماري با تاكيد بر "توسعه پايدار" امروز با حضور جمعي از اعضاي انجمن مفاخر معماري ايران و نمايندگان انجمن انرژي خورشيدي و محيط زيست ايران در خانه‌ي هنرمندان ايران برگزار شد. 

به گزارش خبرنگار بخش هنرهاي تجسمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در ابتداي اين نشست عليرضا قهاري، رييس هيات مديره‌ي انجمن مفاخر معماري ايران با ارايه‌ي گزارشي از برنامه‌هاي هفته معماري، گفت: از امروز در سراسر كشور برنامه‌هايي با موضوع اصلي معماري، شهرسازي و توسعه پايدار در تمامي دانشكده‌هاي معماري ايران اجرا خواهد شد. 

وي همچنين از برنامه‌هاي روز بزرگداشت زنده‌ياد سيدهادي ميرميران، به مراسم اهداي جوايز ميرميران و نمايشگاه كتاب معماري به‌مدت يك هفته در خانه‌ي هنرمندان ايران اشاره كرد. سپس، محمدتقي رضايي حريري، مدرس دانشگاه و ديگر عضو انجمن مفاخر معماري بيانيه‌ي اين انجمن را با تمركز بر موضوع توسعه پايدار خواند. 

درا دامه اين نشست پروفسور ايرج اعتصام، با بيان اينكه توسعه پايدار در زمينه معماري موضوع وسيع و گسترده‌اي است، گفت: كلمه پايداري در مقابل ناپايداري قرار مي‌گيرد كه امروزه مورد توجه همه محافل اين عرصه است و اين ناپايداري تنها محصول دنياي شرق نيست بلكه غرب نيز با اين مساله دست به گريبان است. 

وي عنوان كرد نبايد مدرنيسم و تحولاتي را كه در اواخر قرن 19 و 20 آغاز شد، دليل اين ناپايداري بدانيم، بلكه نحوه نگرش به اين نوآوري و مدرنسيم مشكل آفرين است. 

اعتصام استفاده از تكنولوژي، مصالح جديد و نحوه بهره‌برداري از آن را علت قطع رابطه با معماري گذشته كه انسجامي هم در زمينه معماري و هم شهرسازي داشته است، دانست و اضافه كرد: علت اين امر كه ما نتوانسته‌ايم با معماري سنتي خود ارتباط مناسبي داشته باشيم اينست كه به محتوا و پيام معماري در اين دوران توجه نكرده‌ايم و تنها به جسد ساختمان نظر كرده‌ايم؛ اگر به پيام‌هاي آن توجه كنيم مي‌توانيم از ارزش‌هاي پايدار معماري و شهرسازي در زندگي مدرن امروزي بهره‌برداري كنيم. 

محمد منصور فلامكي - مدرس و عضو هيات علمي دانشگاه تهران نيز به مساله مديريت در توسعه و پايداري اشاره كرد و افزود: ما در ايران به دليل داشتن هويت قوي كه از گذشته با خود داريم با مقوله‌ي پايداري بيگانه نيستيم و مساله‌اي كه اينك بايد به آن توجه داشته باشيم مديريت در معماري شهرها و منطقه‌هايي كه به شهرها وابسته‌اند است. 

او دو شاخص مدرن بهره‌وري و مشاركت را از مسائلي دانست كه با توجه به آن مي‌توان در زمينه مديريت به نتايج شاياني دست يافت. 

فلامكي در ادامه توجه به تمامي پديده‌ها و چگونگي شكل‌گيري آنها را از مقوله‌هاي اساسي در زمينه‌ي معماري دانست و گفت: بايد روند شكل‌گيري پديده‌ها را بشناسيم تا بتوانيم تشخيص دهيم كه در چه زمينه‌هايي و چگونه مي‌توانيم دخالت كنيم. 

اين عضو انجمن مفاخر معماري ايران متذكر شد كه نمي‌توان به اميد نسل جديدي كه در محافل علمي هستند نشست بلكه ضروري است كار از هم اكنون آغازشود. 

وي گفت: معماري به معناي گسترده را بسيار مهمتر از آن دانست كه تنها به دست معماران سپرده شود. بايد متخصصان اين عرصه خود را همانند شهرونداني فرض كنند كه بدون آزاد انديشي و عمل نمي‌توان راه به جايي برد. 

حسن ‌علي لقايي، عضو شوراي راهبردي محيط زيست شهر تهران هم در اين نشست عنوان كرد: اعتقاد دارم در زمينه توسعه ايران حتا يك لحظه هم نمي‌توان توقف داشت، تاكيد كرد: آينده آن چنان فشار مي‌آورد كه بايد سرعت حركت را بيشتر كرد. 

او همچنين از انتقال دانش و تجربه به نسل جوان سخن گفت و افزود: اين انتقال بايد به سرعتي انجام شود كه اين نسل بتواند با وجود دانش نوين آن تجارت را ذخيره كند و به‌ياد بسپارد. 

وي از اجباري شدن ارزيابي اثرات توسعه شهري بر تمامي پروژه‌هاي شهري خبر داد و گفت: پس از يك سال تلاش كميته راهبردي محيط زيست و استادهايي كه در اين كميته شركت داشتند، موفق به ايجاد مصوبه‌اي در اين زمينه شده‌ايم. 

لقايي با بيان اين مطلب كه بدون داشتن شهرسازي پايدار نمي‌توانيم معماري پايدار داشته باشيم، افزود: تعامل با طبيعت و سنت دو اصل اساسي در توسعه‌ي پايدار هوشمند است كه ما در تاريخ خود در ابعاد مورد نياز اين پايداري را داشته‌ايم ولي با تغيير ايجاد خلا اين بين گذشته و امروز ايجاد شده است. 

به گزارش ايسنا، ايرج شهروز تهراني، ديگر عضو انجمن مفاخر معماري ايران، به مسائلي كه در زمينه معماري و توسعه شهري بايد مورد توجه قرار گيرد اشاره كرد و گفت: يكي از مسائلي كه بايد در اين زمينه مورد توجه قرار دهيم بازديد از بناهاي معماري در محيط‌هاي آموزشي و حتا در ميان مردمان عادي است كه متاسفانه در فرهنگ ما اين امر به درستي جاي نگرفته است و مدت زمان زيادي طول خواهد كشيد تا دانشجو و اجتماع را به اين سمت هدايت كنيم كه به محيط اطراف توجه كنند و جزئيات را ببينند تا با فراگيري تمام اين مسائل بتوانند فضاي بهتري را بسازند. 

وي مقوله‌ي بعدي كه بايد مورد توجه قرار داد را مساله ايمني در كارگاه‌ها و محيط‌هاي كار دانست و تصريح كرد: اين امر از مسائل مهمي است كه در ايران بايد به آن توجه شود و اگر مسوولان به اين امر توجه لازم را نداشته باشند، معماري پايدار نيز شكل نخواهد گرفت. 

مهدي عباسي، كارشناس انجمن مفاخر معماري با ارايه تاريخچه‌ايي از تحولات عمده در صنعت و توليد در قرن 19 اروپا و شكل گيري تجدد و مدر نسيم ريشه ناهنجاري‌هايي كه در شهرهاي ايران و اسلامي مي‌بينيم را جدال نيست و مدرنيته دانست كه پيكر جامعه را از درون دچار پوكي كرده است. 

بنا به اين گزارش، حسين پرهمت، ديگر معمار و كارشناس حاضر در اين نشست، با بيان اينكه معماري را بايد از درون منازل و مدارس آغاز كرد گفت: از حجم عظيم دانش آموختگان در هنرستان تنها 10 درصد از آنان راهي مراكز معتبر آموزشي مي‌شوند در حالي كه بقيه اين افراد هستند كه تنه اصلي اجتماع را مي‌سازند و بسياري از معماران خوب با استعداد در اين بدنه ثانوي جاي مي‌گيرند. 

وي تاكيد كرد: كه نبايد به اين دانش آموختگان تنها به‌عنوان يك تكنسين نگاه شود و بايد منزلت اجتماعي براي آنان قايل شويم. 

پرهمت همچنين از وجود دو نوع ديد كلان و مقطعي در اين عرصه اشاره كرد و گفت: در زمينه ديدكلان به كارشناساني احتياج است كه به مسائل به‌صورت مقطعي نگاه نكنند و ديدي كلان داشته باشند. 

او همچنين ايجاد نهادهاي مردمي براي نظارت بر انجمن‌هاي اين عرصه را ضروري دانست. 

در پايان اين نشست اميرحسين مبرا، نماينده انجمن انرژي خورشيدي ايران، سخناني در زمينه يكي از پيشنهادهاي انجمن انرژي خورشيدي تاسيس روستايي با خانه‌هاي يك طبقه است كه از انرژي خورشيدي استفاده مي‌كنند. بانك جهاني نيز به كشورهايي كه اين طرح را عملي كنند كمك مالي خواهد كرد. 

بنا بر اين گزارش، روز بزرگداشت معمار و هفته‌ي معماري در ايران از سوم تا نهم ارديبهشت‌ماه جاري در سراسر كشور برگزار مي‌شود. 

 

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران - اردیبهشت ۱۳۸۶

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

موضوعات مرتبط : روز معمار    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید