تاریخ آخرین ویرایش : سه شنبه،16-2-1399
تعداد بازدید :235

مناسبات من در دوران کرونائی

این عنوان را من انتخاب نکرده ام و طی یک پیامک از جانب بزرگواری که همیشه به حرمت درخواست های ایشان نوشته ام و صمیمانه سپاسگزار ایشان هستم، می نویسم. همه این ها را برای این گفتم که اگر آن چه را که می نویسم، جوابی به این عنوان نباشد، جای بخشش خواننده را برای خودم  باز گذاشته باشم.

قبل از هرچیز بگویم که زمانی که این ویروس را با نام "کرونا" به ماشناساندند تا از خطرش به ما هشدار بدهند، نامگذاری این ویروس برایم عجیب بود ولی بعدا فهمیدم که به دلیل زائده هائی که روی این ویروس است، از طرف سازندگانش، مفتخر به دریافت تاج شده است (حتما به این که سلطان جهان خواهد شد اشراف داشته اند)،  و بعد چون این نامگذاری به تعدادی از شرکت هائی با همین نام صدمه اقتصادی زده، به پیروی از اسامی تعدادی از همتایان خود، به کووید 19 تغییر نام یافت.

این موجود ناقل بیماری، با هر نامی که صدایش کنند، کارش را خیلی خوب میداند و به قول جوان ها "کاربلد" است که اگر جز این بود چگونه می توانست مردم دنیا را اینگونه یکجا و در حالی که از همدیگر می ترسند و از هم فاصله میگیرند، زمین گیر کند و ناچارشان کند که به معمای این اتفاق و رفع آن فکر کنند. البته امیدوارم که این کار را بکنند حتی اگر هرکس به راه حل جداگانه ای برسد. و حتی اگر کشف یک حقیقت ، حقیقت متضادی را پیش آورد که بتواند همه هم در جای خود، درست باشد.

کاش فکر کنند.  ولی آیا دیگر کسی فکر می کند؟. اصولا با این نوع زندگی فعلی فرصتی برایشان میماند؟ که اگر میماند، به این مسئله مهم آگاه می شدند که این اتفاق یعنی ورود این ویروس مرگبار که اگر همه آن را از جهان جمع کنیم، رویهم به چند گرم هم نمی رسد، یک نکبت جنایت آمیز مکرر است.

از آن جهت آن را مکرر می نامم که از یکسو، آدمیزاده قادر به خلق آن است (که اگر نبود، چرا جنگ های میکروبی در بطن استراتژی های جنگ طلبان بی مروت و نا مردم است)؟. ولو این نه، آن عوامل دیگر بیماری هائی که خدا هم از دیدن آن ها هاج و واج می ماند و حتی از شنیدن نام های خلق الساعه آن ها انگشت به دهان.

دیگر این که  این بیماری کرونا یا کووید 19، عملا کاری می کند کارستان و آن فاصله گذاری انسانی است. درست و با دقت به این ویژگی نگاه کنیم. اگر قرار باشد چند صباحی بین مردمان به بهانه بیماری واگیردار تماسی نباشد، چه کسانی استفاده نهائی را خواهند برد؟ اخلاقیون، حقوقیون، مذهبیون، انقلابیون،.....،؟.

جز این است که انواع ربات هائی که بر سر آن ها همه گروه های بالا در تولیدش به مقیاس بزرگ و پیشرفته به عنوای جایگزین انسان، مدت هاست که بر سر تولید انبوه آن بحث جدی دارند و انواع ارتباط های دیجیتالی و تولید دستگاههای جدید برای خدمت رسانی، فقط برای این که دیگر آدم  ضعیف بی سلاح و بیچاره، بتواند فواصلش را خیلی مطمئن و بی نگرانی، پر کند،مجوز می گیرند و سودش به جیب آدم هائی مثل  بیل گیتس که ده سال پیش در یک سخنرانی به یک بحران همه گیر اشاره می کند (اگر به اخبار آزمایشگاه های ایجاد این گونه بحران ها اشرافی نباشد، این پیش بینی ها از کجا می آید)؟.  اکنون هم همه عین یهودا دستانشان را شسته و اعلام کرده اند که برای تهیه واکسن، بودجه ای کلان اختصاص داده اند.

دارم در ابراز احتمالات زیاده روی می کنم ولی  این چالشی است که به خاطر در خانه ماندن، مرا بد جوری درگیر کرده است.

به قول شازده کوچولو "مثل آدم بزرگا حرف زدم". و البته طبق توصیه او به دوست خلبانش، سعی می کنم اندوهگین نباشم و به ستاره ها که به خاطر قرنطینه ها، بیشتر از گذشته دیده می شوند نگاه کنم شاید هر ستاره ای منبع الهام یک پیام انسانی و بی فاصله باشد.

                                                                                    خوبچهر کشاورزی   اردیبهشت 1399

 

عضو مرتبط : خوبچهر کشاورزی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید