تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1173

مهندس محمد کاظم سيفيان دعوت حق را لبيک گفت


من المؤمنين رجال صدقوا ما عاهدوا الله عليه فمنهم من قضي نحبه و منهم من ينتظر و ما بدلوا تبديلا.

مهندس محمدکاظم سيفيان (1395-1314) اولين مديرعامل بنياد مسکن انقلاب اسلامي‌که با حکم بنيانگذار انقلاب اسلامي‌حضرت امام‌خميني‌(ره) منصوب شده بود و نيز شهردار اسبق تهران (سال 61 تا 62)، نماينده اسبق مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي‌و رئيس اسبق دانشکده هنرهاي زيبا دانشگاه تهران جمعه شب 7 خرداد 95 به دليل نارسائي قلبي در يکي از بيمارستانهاي تهران دعوت حق را لبيک گفت.

مهندس کاظم سيفيان در سال 1314 چشم به جهان گشود‌.وي پس از تحصيلات دبيرستان‌، تحصيلات خودرا در دانشکده معماري دانشگاه تهران ادامه داد واز همان دوران دانشجويي به صف مبارزان ضد رژيم پهلوي گام نهاد‌. سيفيان در جريان مبارزه با توجه به گرايشات مذهبي خود با حزب ملل اسلامي‌پيوند خورد وبه عضويت آن درآمد‌. وي که ازجمله اعضاي موثر وفعال حزب به شمار مي‌رفت، بعداز گذشت نزديک به دوسال مبارزه مخفي در حزب ملل اسلامي‌، در مهر1344 به همراه اکثر قريب به اتفاق اعضاي حزب ملل دستگير وبعد از يک محاکمه فرمايشي در دادگاه به چهار سال زندان محکوم شد‌. بعد از آزادي از زندان وي مبارزه عليه رژيم را تا پيروزي انقلاب اسلامي‌ادامه داد. مهندس سيفيان پس از پيروزي انقلاب اسلامي‌از سوي اعضاي شوراي انقلاب به عنوان اولين مديرعامل بنياد مسکن انقلاب اسلامي‌پيشنهاد شد که با موافقت رهبر کبير انقلاب اسلامي، ايشان مسئول افتتاح حساب 100 امام (براي احداث مسکن محرومان و روستائيان) شد. مرحوم سيفيان در طول دو دهه اول انقلاب اسلامي‌در مسوليت‌هاي خطيري همچون استاندار استان مرکزي، قائم مقام و سپس شهردار تهران، نمايندگي مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي‌و به عنوان رييس کميسيون مسکن و شهرسازي و راه و ترابري به انجام وظيفه پرداخت. 

آن مرحوم از ابتداي تاسيس دانشگاه امام صادق (ع) در کنار مرحوم حضرت آيت‌الله مهدوي کني حضور داشت و در سالهاي ابتدايي به عنوان معاون فني و عمراني و بعدها تا آخر عمر به عنوان مشاور فني دانشگاه خدمت نمود. ايشان در دهه دوم انقلاب اسلامي‌بر فعاليت علمي‌و دانشگاهي و ايجاد دوره‌هاي دکتري در رشته معماري و شهرسازي در دانشگاههاي تهران و شهيد بهشتي متمرکز و بيش از ده سال مسئوليت رياست دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران را بر عهده داشت. يکي از ويژگي‌هاي ممتاز ايشان در مديريت خويش رعايت اصول و چهارچوبهاي فقهي در اثناي مديريت اجرايي بوده است. از ايشان چندين کتاب و مقاله و تعداد قابل توجهي رساله دکتري و کارشناسي ارشد در حوزه نشر و گسترش معماري اسلامي‌منتشر شده است. ايشان بعد از عمري مجاهدت، تلاش و خدمت صادقانه در سن 81 سالگي جان به جان آفرين تسليم کرد. روحش شاد و يادش گرامي‌باد. مراسم تشييع مرحوم مهندس محمد کاظم سيفيان صبح امروز (يکشنبه 9/3/95) ساعت 8 صبح از خيابان شهيد باهنر، خيابان منظريه، جنب حسينيه بنت الشهداي شاه‌حسيني، بن بست کلهر به سوي امامزاده علي‌اکبر‌(ع)انجام خواهد شد.

codex01xنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید