تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1352

موزه ها نیاز به تنوع بیشتری دارند

استان تهران - رییس دانشنامه معماری و شهرسازی با بیان اینكه موزه های كشور برای جذب مخاطب نیاز به تنوع بیشتری دارند، تاكید كرد، برای جذب مردم به تاریخ خود، ضرورت دارد شكل ظاهری موزه ها تغییر كند.

به گزارش خبرنگار ایرنا 'سید محمد بهشتی' در همایش 'موزه ها در جهان در حال تغییر' افزود: زیرساخت معماری موزه های كشور مربوط به سالیان سال است و نیاز است شكل و الگوی موزه های كشور از لحاظ زیرساختی با تغییراتی مواجه شود.

وی با بیان اینكه در حال حاضر جهان به سرعت در حال تغییر است، گفت: ما در بخش های مختلف موفق شدیم، خود را با استانداردهای روز دنیا برسانیم اما در بحث موزه ها آن عملكرد مناسبی نداشتیم.

بهشتی اضافه كرد: نیاز است برای جذب مخاطب و آشتی مردم با موزه ها تنوع را در دستور كار موزه ها قرار دهیم.
رییس دانشنامه معماری و شهرسازی با بیان اینكه موزه ها به گذشته ملت ها پرداخته و از لحاظ ماهیت نمی شود آنها را تغییر داد، افزود: می توانیم گذشته تاریخی خود راا را با زبان امروزی و با شكل و ظاهری مردم پسند ، به نمایش بگذاریم.

وی گفت: تاریخ و گذشته ملت ایران را هیچ كس نمی تواند از ما بگیرد و در جهان ثبت شده است و شایسته است به موزه ها كه گذشته ما را به تصویر كشیده است توجه بیشتری شود.
رییس سابق موزه ملی ایران نیز در این همایش گفت: گذشته تاریخی و درخشان ایران می تواند بسیاری از چالش های امروز ما را مرتفع كند.

'محمدرضا كارگر' افزود: نیاز است به گذشته خود توجه بیشتری كنیم .
وی گفت: موزه های سراسر جهان از لحاظ ماهیت و اثر با تغییرات زیادی مواجه نمی شوند بلكه عمده تغییرات موزه های جهان از لحاظ شكل ظاهری و نوع زیرساخت موزه ها می باشد.

رییس سابق موزه ملی ایران گفت: بشر در حال تغییر است و به همین منظور همه زیبایی های زندگی در حال تغییر هستند و باید این زیبایی ها را با زبان حاضر بیان كنیم.
وی تصریح كرد: موزه ها تا كنون پنج عصر مختلف را پشت سر گذاشته اند و اكنون موزه ها از ارزش محور به انسان محور تبدیل شده اند.

كارگر افزود: با پیشرفت علم و تكنولوژی مردم می توانند از طریق فضای مجازی موزه های سراسر جهان را بازدید كنند كه همین امر می تواند تعداد بازدید كنندگان از موزه ها را كاهش دهد.

رییس انجمن مفاخر معماری ایران نیز طی سخنانی گفت: تغییرات وسیع در موزه ها به شدت احساس می شود چرا كه حدود 70 سال است موز ها در كشور با تغییراتی مواجه نبوده است.

'سید علی رضا قهاری' افزود: موز ها از لحاظ نوع تعامل با مردم و از لحاظ ظاهری نیاز به تغییردارند وا باید با زبان امروزی با مردم ارتباط برقرار كنند.

وی با بیان اینكه پیشرفت علم و تكنولوژی در كاهش حضور مردم در موزه ها تاثیر چشمگیری داشته است، گفت: به راحتی مردم می توانند در فضای مجازی در تمام زمان ممكن از بسیاری از موزه های مدرن جهان بازدید كنند و همین امر باعث كاهش استقبال از موزه ها در سراسر جهان شده است.

قهاری خاطرنشان كرد: بدون تغییر، موزه ها از بین می رود و نیاز است با برنامه ریزی مناسب موزه ها را با تغییراتی مواجه سازیم.

همایش 'موزه های در جهان در حال تغییر' به مناسبت 28 اردیبشهت ماه ، روز جهانی موزه ها روز 4 شنبه با حضور جمعی از اندیشمندان و كارشناسان موزه داری و به همت انجمن مفاخر معماری ایران در سالن موزه های دینی امام علی(ع) تهران برگزار شد.

منبع : ایرنا

موضوعات مرتبط : معماری موزه    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید