تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1187

سید محسن شهیدی فرزند زنده‌یاد علامه سید جعفر شهیدی است. حدود 30 سال پیش با ترجمه اشعاری از «بابی ساندز» چریك ایرلندی و عضو ارتش جمهوری‌خواه ایرلند شاعری را تجربه كرد. سروده‌های متعددی نیز به زبان انگلیسی دارد كه عمدتا در سایت‌های تخصصی انگلیسی‌زبان منتشرشده است. وی متولد سال 1335 و دانش‌آموخته رشته مهندسی معماری از دانشكده هنرهای زیباست. شعر، نقاشی، عكاسی و زمینه‌های هنری از این قبیل را حواشی لاینفك معماری و پرداختن به این «تفرجگاه‌های اندیشه» را برای حفظ نشاط كاری و پویایی و خلاقیت در حوزه حرفه تخصصی خود ضروری می‌داند. وی می‌گوید: «جوهر معماری «سرودن» است،... سرودن مرتبه والا و عـِلوی «ساختن» است و با آفرینش و الهام سروكار دارد؛ در واقع معادل لاتین واژه «شعر» یعنی «Poetry» لفظ «poiesis» از ریشه یونانی «poiein» است كه كنش و ساختن معنا می‌دهد و به این اعتبار شعر، مبدأ و مثل اعلای هر فعلی است كه مبتنی بر دو ركن الهام و اندیشه باشد.»

با این حال در تأسی به اخلاق علمی پدر، پاسداری از میراث ادبی این مرزوبوم و رعایت حریم‌های حرفه‌ای را بر خود لازم می‌داند و در صفحه اهدا با نقل این مصراع از خاقانی، سروده‌های خود را كه همگی در قالب شعر نو و در ارتباط با مسایل فرهنگی و اجتماعی روز جامعه است، پیشكش حضور این شاعر بلند آوازه قرن ششم می‌كند:

»نه هر كه دو بیت گفت... لقب زخاقان برد»«ریزگرد»، «پست مدرنیسم»، «دغدغه ساختار» و «نیوتن» عناوین بعضی دیگر از اشعار این مجموعه‌اند.

نسل سراب

سید محسن شهیدی
به گـورها دل بستیم،
كه از دل كندن می‌گفتند
و به میوه‌های گناه مشروعی
كه طعم ندامت داشتند
رویای پدر. .
باز
سودای پسر شد
در آزمون كور حافظه اما
این بار. .
نسل سـراب
... سهمی از فدیه آسمان نداشت
در فصل فراوانی نگاه
پیری زودرس شعـر را
چشمی ندید
گوش‌ها
پر از تلاوت تن بود
و در بداهه بزاق و بستـر،
تشبیه و كنـایه و ایهـام
... كسالتی از جنس تاریخ
شهـر در عرف می‌غلتید
پارسـایان به پلیس لبخنـد می‌زدند...
خـرد جمعی در جوی‌ها جاری بود
... و سخاوت رفتگران را
با خود به زیارت بوته‌های ریحان می‌برد

منبع روزنامه شرقنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید