تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :706

نشست "محیط زیست و شهر پایدار" در مرکز مطالعات شهر سازی برگزار شد

مرکز مطالعات و تحقیقات شهر سازی و معماری ایران با برگزاری نشستی تحت عنوان "محیط زیست و شهر پایدار" بر ضرورت رعایت کامل موازین نوین زیست محیطی در شکل گیری شهرها تاکید کرد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، مدیر عامل مرکز مطالعات و تحقیقات شهر سازی و معماری ایران، با اشاره به معضلات شهری و تخریب محیط زیست، تشکیل نشست های این مرکز را گامی در جهت ایجاد شهر پایدار و رعایت موازین زیست محیطی دانست

 و گفت: مساحت کشور یک میلیون و 648 هزار کیلومتر مربع است که از این میزان خاک کشور 440 هزار کیلومتر آن کویر است و حدود 200 هزار کیلومتر ان بالای 1800 متر است که نمی توان در آنجا ساخت و ساز انجام داد و به همین میزان مراتع و زمین های دارای حریم داریم که شامل زیستگاه های حیات وحش و ... است که اجازه توسعه شهری در آن نداریم.

سید علیرضا قهاری شهر پایدار را دارای شاخص های ویژه ای دانست و گفت: از سالهای 1986 معماری پایدار و توسعه شهر پایدار در غرب آغاز شد و بر اساس آن موزاین زیست محیطی جدی گرفته شد اما در کشور هایی مثل ما تازه در دهه اخیر مبحث محیط زیست جدی گرفته شده است و شاید تا قبل از این مسئولان حتی با مقوله شهر پایدار آشنا نبودند.

دکتر قهاری با انتقاد از جدی نگرفتن مباحث زیست محیطی اضافه کرد: وقتی از محیط زیست بحث می شود انگار مبحثی غیر جدی بررسی می شود و کسی اهمیتی نمی دهد و تنها در این زمینه رسانه ها فعال هستند

 در حالی که در دانشگاه ها از دغدغه های زیست محیطی صحبتی نمی شود و تنها مباحث تئوریک و یکسری روش ها و سیستم و شاخص ها به بحث گذاشته می شود.

این متخصص معماری و شهرسازی با تاکید بر فرهنگ احترام به آب و خاک و هوا و آتش در فرهنگ باستانی و اسلامی ایران افزود: باید در این زمینه مطالعه شود که چه اتفاقی افتاده است که با گسترش بی رویه شهرها آلودگی های زیست محیطی حیات انسانی را تهدید می کند.

مدیر عامل مرکز مطالعات و تحقیقات شهر سازی و معماری ایران، با انتقاد از گسترش بی رویه شهرها تاکید کرد: برای ساختن شهرهای جدید به مناطق تازه تر هجوم برده می شود که مهمترین مراتع، زمین های کشاورزی، جنگلها و منابع طبیعی که جزو عرصه های زیستی کشور است و این مناطق تخریب و به شدت ویران می شود.

 

 

 

منبع: خبرگزاری مهر-خرداد 1388

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

عضو مرتبط : سید علیرضا قهاری  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید