تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :604

نظارتی بر ساخت مساجد انجام نمی‌شود حرف جدیدی در معماری مساجد نداریم

رییس هیات مدیره‌ی انجمن مفاخر معماری ایران گفت: بیست و هشت سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد؛ ولی ما حرف جدیدی در معماری مساجد نداریم. 

سیدعلیرضا قهاری در گفت‌وگو با خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان، افزود: شاید نسبت به قبل، ساخت مساجد كم‌تر هم شده و معماری آن نیز دست چندم معماری دوران صفویه و قاجاریه است و چندان تغییر نكرده است.

وی اظهار كرد: انجمن مفاخر معماری ایران ضمن گرامی‌داشت روز جهانی مسجد (30 مردادماه) و با اعلام هفته‌ی معماری مساجد در نظر دارد، دیدگاه مسؤولان، متولیان، اندیشمندان و معماران را درباره‌ی اهمیت معماری مساجد در این برهه از تاریخ كشورمان جلب كند. 

او یادآور شد: هر آن‌چه از دوران‌ ما بر جا می‌ماند، حاصل اندیشه، تفكر و دغدغه‌ی فرهیختگان جامعه نسبت به خلاقیت امروز، حفظ ارزش‌ها و تعالی فرهنگ ماست و این چیزی است كه در آینده، همگان با آن سنجیده خواهیم شد. 

قهاری ادامه داد: فلسفه و تفكر وحدانیت وجود انسان از اهداف نماز است و مسجد نیز محل آن و اگر ما نتوانیم به بنای مسجد كالبد بدهیم و نیاز نزدیك كردن انسان را به خدا در آن برطرف كنیم، فرق معماری و بنای مسجد با یك اداره چیست؟ 

او با تاكید بر این‌كه باید به معماری مساجد اهمیت داد و به سراغ ارزان‌ترین راه‌ها نرفت، تصریح كرد:‌ ما بهای كمی به معماری مساجد می‌دهیم؛ ما به معماری مدرسه‌ها حساسیت نشان می‌دهیم، ولی درباره‌ی ساخت مسجد این حساسیت را نداریم. در حالی كه در میان تمام ادیان، مساجد مسلمانان تنها مركز مذهبی‌اند كه در آن كارهای مختلفی از جمله عبادت‌، اجماع مسلمانان و حل و فصل مشكلات انجام می‌شود. 

رییس هیات مدیره‌ی انجمن مفاخر معماری ایران متذكر شد: نظارتی بر ساخت و سبك معماری مساجد صورت نمی‌گیرد و طرح معماری مساجد به تصویب هیچ مجمعی نمی‌رسد و مكان‌یابی نیز در ساختار مسجد مطرح نیست. 

او گفت: معمولا زمین‌هایی كه برای ساخت مسجد در نظر گرفته می‌شوند، نامناسب و معمولا وقفی‌اند. همچنین در طرح‌های جامع شهری پیشنهادی برای ساخت مسجد در نظر گرفته نمی‌شود. حال آن‌كه یكی از مهم‌ترین اصول شهرهای اسلامی، معماری مسجد آن بوده است. 

قهاری تاكید كرد: مكان‌یابی، نخستین چیزی است كه برای ساخت مساجد باید در نظر گرفته شود. چگونه است كه ما برای ساختمان 20 طبقه، 20 پاركینگ را در نظر می‌گیریم، ولی هنگامی كه مسجدی را می‌سازیم، با توجه به ترافیك و شلوغی شهرهای جدید محلی مناسبی برای پاركینگ و دیگر مشكلات آن نداریم؟! 

او در ادامه اظهار داشت: منظور ما، معماری باشكوه و حكومتی نیست و ما می‌خواهیم، تغافلی را كه در طراحی معماری مساجد رخ داده، به بركت این سال كه به نام پیامبر اعظم (ص) مزین شده است و نیز تقارن روز جهانی معماری مساجد با بعثت این بزرگوار كه نخستین مسجد اسلام را با دست خود بنا نهادند، یادآور شویم. 

قهاری افزود: این افتخار نیست كه مساجد قدیمی را به‌عنوان الگو مورد استفاده قرار دهیم، بلكه با استفاده از فلسفه، بینش و دانش معماران، مساجدی به مراتب بهتر از گذشته می‌توانیم بسازیم كه وقتی انسان به آن‌ها وارد می‌شود، تحت تاثیر فضای روحانی و ملكوتی آن قرار گیرد. 

 

 

 

منبع: سایت ایسنا- یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۸۵

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

 

موضوعات مرتبط : معماری مساجد    
عضو مرتبط : سید علیرضا قهاری  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید