تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،5-8-1399
تعداد بازدید :159

نفت ایران و پیامدهای تحریم

کارشناسان معتقد هستند تلاش آمریکا برای تحریم نفت ایران باعث کمبود شدید عرضه در بازارهای جهانی شده و قیمت نفت را به مرز بشکه ای۱۰۰ دلار هم افزایش می دهد به طوری که عربستان و سایر تولیدکنندگان هم قادر به پر کردن خلاء نفت ایران نخواهند بود.

باید خاطرنشان کرد: چین بزرگ ترین مشتری نفت ایران است و هم اکنون از صادرات روزانه ۶ر۲میلیون بشکه ایران، ۱ر۱میلیون بشکه آن به چین و هند می رود. همچنین ۳۷درصد کل صادرات نفت ایران هم به کشور های اروپایی می رود. مضاف بر این، تبادل تجاری ایران و چین در سال گذشته به ۳۷میلیارد دلار رسید که محافظت از این تبادل تجاری می تواند یکی از گزینه های ایران برای مقابله با تحریم های

آمریکا باشد.

در این زمینه "ژانگ هانهویی" معاون وزیر خارجه چین ضمن ابراز امیدواری در خصوص توسعه روابط دوجانبه با ایران گفت: ما باید با همدیگر چگونگی اجتناب از به هم ریختگی بزرگ پروژه های مشترک بین دو طرف را بررسی کنیم.

به نظر می رسد با توجه به سابقه چین در دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران در سال های ۲۰۱۲تا ۲۰۱۵اگر تحریم های نفتی ایران اعمال شوند، چینی ها ممکن است از طریق به کارگیری سیستم های بانکی خارج از دسترس آمریکایی ها تجارت نفتی با ایران را ادامه دهند.

از سوی دیگر، ایران همچنین سومین صادرکننده نفت به هند است و در این خصوص مقامات هندی هم به روزنامه اکونومیک تایمز این کشور گفته اند تا وقتی که اروپایی ها از تحریم های

آمریکا علیه ایران پیروی نکند، بازگشت تحریم های

آمریکا تاثیری بر واردات هند از نفت ایران نخواهد گذاشت.

اگر چه تصمیم آمریکا برای خروج از برجام و دعوت خریداران نفت ایران، نگرانی ها و ابهاماتی را درباره پیامدهای منفی این سیاست واشنگتن بر بازارهای انرژی ایجاد کرده است، امابه نظر کارشناسان، تصمیم آمریکا برای خارج کردن نفت ایران از بازارهای جهانی -در صورتی که این امر بتواند از قوه به فعل درآید- باعث ایجاد خلاء در بازارهای نفتی شده و رشد شدید قیمت ها را به دنبال خواهد داشت.

موسسه های بین المللی انرژی یادآور می شوند که عربستان و سایر تولیدکنندگان از توان کافی برای پر کردن خلاء ناشی از تحریم احتمالی نفت ایران برخوردار نیستند و بازارهای جهانی با کمبود عرضه مواجه خواهد شد. بر این اساس، برخی برآوردها از افزایش قیمت نفت به بالای بشکه ای ۹۰ و حتی ۱۰۰ دلار و همچنین افزایش نرخ بنزین و سایر فرآورده هایی

حکایت دارد.

ناگفته نماند: عربستان سعودی به عنوان یکی از سه تولید کننده بزرگ نفت جهان که اغلب در راستای سیاست های امریکا حرکت کرده است؛ در پی توئیت رئیس جمهوری امریکا که نوشته بود به پادشاه عربستان گفته است باید کمبود نفت ناشی از تحریم نفت ایران را برطرف کند و ملک سلمان هم گفته آماده است ۲ میلیون بشکه به ظرفیت تولید خود بیفزاید؛ باعث دستپاچگی آنها شد و به همین دلیل خبرگزاری دولتی عربستان در واکنش به توئیت ترامپ، در بیانیه ای تلاش کرد تا این توافق را به گونه ای رفع و رجوع کند؛ در این بیانیه اعلام شد که «ملک سلمان» پادشاه این کشور با ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تلفنی صحبت کرده، اما در این گفتگو اشاره ای به تولید اضافه ۲میلیون بشکه نفت این کشور چنانچه ترامپ مدعی آن است، نشده است.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت امسال با تکرار اتهام هایی

علیه ایران از برجام خارج شد و اعلام کرد تحریم های یکجانبه تعلیق شده کشورش علیه ایران را در فرصتی ۹۰ تا ۱۸۰ روزه باز می گرداند؛ این تصمیم با موضع گیری های متعدد از سوی کشورهای مختلف بویژه اتحادیه اروپا مواجه شد.

همچنین خبرگزاری رویترز چندی پیش به نقل از یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: دولت این کشور به کشورهای مشتری نفت ایران گفته که باید از ماه نوامبر (آبان) همه خرید نفت خود از تهران را متوقف کنند و بعید است که معافیتی در این زمینه به کشورها داده شود.

از سوی دیگر، با وجود هماهنگی گسترده آمریکا با عربستان و هم پیمانانش برای افزایش عرضه نفت، هنوز ابهامات گسترده ای درباره جایگزینی نفت این کشورها با ایران وجود دارد. بر این اساس، نشریه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: آمریکا و کشورهای غربی برای جبران کسری نفت ناشی از تحریم ایران باید از ذخایر راهبردی خود استفاده کنند.

این نشریه با اشاره به هشدار وزارت خارجه آمریکا به کشورهای خریدار نفت از ایران برای قطع کامل واردات خود تا ۴ نوامبر (۱۳ آبان) به تبعات تحریم نفتی واشنگتن علیه تهران در بازار جهانی نفت پرداخت.

این نشریه نوشت: تصمیم واشنگتن برای جلو انداختن ضرب الاجل قطع صادرات نفت ایران، تامین نیاز جهانی برای نفت را زودتر از آنچه انتظار می رفت با تهدید مواجه کرده است. با وجود کاهش صادرات نفت ایران پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، همچنان ۲ درصد نیاز جهانی برای نفت را ایران تامین می کند که مقداری قابل توجه است.

براساس این گزارش، مقام های آمریکایی با رایزنی با کشورهای صادرکننده نفت همچون عربستان سعودی خواستار افزایش تولید این کشورهای برای جبران کسری ناشی از تحریم ایران شده اند. اما بسیاری از این کشورها انتظار داشتند واشنگتن مهلت بیشتری به کشورهای واردکننده نفت از ایران بدهد تا منابع جایگزین را بررسی کنند.

به نوشته وال استریت ژورنال، عربستان تنها کشوری است که امکان افزایش قابل توجه تولید نفت را دارد و ریاض گفته ظرفیت تولید ۱۲ میلیون بشکه در روز را دارد. عربستان ماه پیش ۱۰ میلیون بشکه در روز تولید داشته و در ماه جاری میلادی این مقدار را به ۶ر۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش داده است.

اما مقام های منطقه خلیج فارس می گویند عربستان با وجود داشتن ظرفیت تولید ۵ر۱۲ میلیون بشکه در روز، این امکان را ندارد که تولید خود را برای مدت پایداری در این میزان نگاه دارد. همچنین مقام های سعودی گفتند: لازمه تولید بیش از ۱۱ میلیون بشکه نفت در روز، استخراج نفت خام سنگین است که بسیاری از پالایشگاه ها امکان فرآوری آن را ندارند.

همچنین نفت شیل آمریکا با وجود آنکه در ماه اخیر رشد قابل توجهی داشته، به دلیل تنگناهای زیرساختی همچون محدودیت نیروی انسانی و نبود خطوط لوله کافی، دست کم در کوتاه مدت احتمال حفظ رشد تولید آن وجود ندارد.

انتخاب دیگر برای آمریکا و کشورهای غربی برای جبران کسری ناشی از تحریم نفتی ایران، استفاده از ذخایر راهبردی آنهاست که معمولا به عنوان آخرین گزینه مورد استفاده قرار می گیرد.

براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، ذخیره راهبردی نفت در کشورهای صنعتی در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) ۶ر۱ میلیارد بشکه و در آمریکا ۶۶۰ میلیون بشکه در ماه ژوئن (خرداد-تیر) بوده است.

کارشناسان هشدار می دهند تحریم نفتی ایران به دلیل عدم توان کشورهای تولید کننده برای پر کردن خلاء ایجاد شده در بازارهای جهانی باعث عقب ماندن میزان عرضه نسبت به تقاضا و به تبع آن، رشد قیمت ها می شود.

در عین حال که در این خصوص Top of Form"

محمد عبد الجواد" کارشناس اقتصادی مصری درباره تحریم نفتی آمریکا علیه ایران می گوید: بعید است که تحریم های آمریکا بتواند اقتصاد ایران را از پای در آورد، زیرا ایران به عنوان یک کشور نفتی جایگزین های بسیاری برای فروش نفت خود دارد.

وی می افزاید: اگر تحریم ها به طور کامل اجرا شوند، ایران به عنوان یک کشور نفتی به دنبال راه های دیگری برای فروش تولیدات نفتی خود خواهد بود. اگرچه این مسئله ممکن است مشکلاتی برای برنامه های اقتصادی ایران به وجود بیاورد، اما راه حل مناسبی برای مقابله با تحریم های آمریکا خواهد بود.

در همین خصوص تلویزیون مرکزی چین هم گزارش کرد: ایران برای مقابله با آمریکا، نفت خود را در بورس داخلی به معرض فروش می گذارد.

در گزارشی که این شبکه تلویزیونی منتشر کرد، از عرضه نفت در بورس داخلی به عنوان یکی از تازه ترین اقدامات ایران در برابر تحریم های

احتمالی آمریکا یاد شده است.

این گزارش می افزاید: ایران تاکید می ورزد در برابر فشارهای آمریکا تسلیم نمی شود و تحریم ها را خنثی خواهد کرد.

"شینهوا" خبرگزاری رسمی چین هم در گزارشی آورده است ایران به شرکت های خصوصی امکان می دهد نفت را در بازار اوراق بهادار خریداری کنند؛ هرچند جزییات بیشتری در این باره تا کنون منتشر نشده است.

این رسانه چینی تصریح می کند: ایران نمی خواهد تسلیم فشارهای آمریکا شود و برای همین در حال برنامه ریزی برای ماه های آینده است.

خبرگزاری رسمی چین گزارش کرده است مسئولان ایرانی، تحریم نفت این کشور از سوی آمریکا را نشدنی توصیف کرده و گفته اند شرکت های

خصوصی می توانند برای خرید نفت در بورس اقدام کنند.

از سوی دیگر، بانک آمریکایی مریل لینچ هم اعلام کرده است: تحریم‌های ضدایرانی آمریکا می‌تواند قیمت نفت را به زودی به بالای ۹۰ دلار برساند.

به گزارش شبکه سی ان بی سی، «هوتن یزهاری»، کارشناس آمریکایی مریل لینچ اعلام کرد، تلاش دونالد ترامپ برای اختلال در صادرات نفت ایران می‌تواند به زودی قیمت نفت را به بالای ۹۰ دلار برای هر بشکه برساند.

افت فراتر از انتظار ذخیره‌سازی نفت در آمریکا، اختلال در تولید نفت کانادا، نگرانی درباره صادرات نفت لیبی در کنار تلاش ترامپ برای تحریم صادرات نفت ایران، سبب شدند قیمت نفت خام در هفته گذشته به بالاترین حد در چند سال اخیر نزدیک شود.

یزهاری گفت: فضای کنونی قیمت نفت بسیار جذاب و دیدگاه مؤسسه ما این است که قیمت نفت تا پایان سه ماهه دوم سال آینده میلادی به ۹۰ دلار می‌رسد.

وی افزود: ما به سوی شرایطی حرکت می‌کنیم که اختلال در عرضه نفت در همه جای دنیا مشهود است و البته ترامپ در تلاش برای منزوی کردن ایران و وادار کردن متحدان آمریکا به توقف خرید نفت از ایران بسیار فعال بوده است.

از سوی دیگر، کارشناسان مؤسسه انرژی اسپکتس اعلام کردند: عربستان درباره توقف عرضه نفت ایران و جهش محتمل قیمت نفت واقعا نگران و شاید حتی وحشت‌زده است، موضوعی که نمی‌تواند به طور علنی اعلام کند.

در همین حال حسن کاظم پور اردبیلی نماینده ایران در هیات عامل اوپک هم در واکنش به درخواست «دونالد ترامپ» از «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان برای افزایش

۲ میلیون بشکه نفت در روز گفت: ریاض چنین ظرفیتی ندارد.

وی هفتم تیر گفته بود: وزارت امورخارجه آمریکا اعلام می کند تولید نفت اوپک کم و عربستان مدعی است در ماه جولای (تیرر مرداد)۱۱ میلیون بشکه نفت در روز تولید

می کند. متاسفانه باید بگویم هر دو آن ها سازمان (اوپک)ما را به تمسخر گرفته اند.

در همین زمینه وزیر نفت در نامه ای به رئیس دوره ای اوپک اعلام کرد: هرگونه افزایش در تولید توسط هر عضوی از اوپک فراتر از تعهدات تعیین شده، ناقض توافق این سازمان است.

در نامه بیژن زنگنه به «سهیل محمد المزروعی» آمده است: ایران در نشست اوپک اعلام کرد که هرگونه افزایش یک جانبه تولید توسط کشورهای عضو بیش از میزان تعهدات تعیین شده، آمریکا را تهییج می کند تا علیه ایران اقدام کند و متاسفانه رفتارهای یکجانبه برخی کشورهای عضو، باعث تضعیف بنیان و اساس سازمان اوپک می شود.

وی یادآور شد: تصمیم های اوپک به گونه‌ای نیست که بر پایه آن بتوان اقدام برخی از کشورهای غیراوپک را در دنباله‌روی از خواست آمریکا برای افزایش تولید که با انگیزه‌های سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران اتخاذ شده و به صورت عمومی هم اعلان شده، توجیه کند.اعضای اوپک خرداد امسال در یکصدو هفتاد و چهارمین

نشست عادی این سازمان، بر پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق همکاری اوپک که نوامبر ۲۰۱۶ حاصل شده بود، تاکید کردند.

بر اساس بیانیه نشست، توافق همکاری کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کاهش در مجموع روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ای (یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه اوپک و ۶۰۰ هزار بشکه کشورهای غیرعضو اوپک) همچنان معتبر خواهد بود.

برگرفته از دنیای اقتصاد نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید