تاریخ آخرین ویرایش : چهار شنبه،22-12-1397
تعداد بازدید :334

نوروز فرصتی برای تجدید و تحکیم دوستی ها

 

به زودی عید نوروز فرا می رسد . این است چند هزار ساله ایرانی ها و تمام مللی که روزی جزئی از ایران بزرگ بودند. انتخاب این عید و آغاز سال  نو در زمانی که طبیعت نیز دوباره زندگی و نشاط را از سر می گیرد ، از مفاخر تمدن ایرانیان است . چون در هیچ نقطه از جهان آغاز سال نو این همزمانی را نشان می دهد .

حال بپردازیم به سنت های مربوط به این عید بخصوص در سالهای قبل در زمان کودکی و نوجوانی ها . از هفته ها قبل  در خانه مادر بزرگ تدارک عید شروع میشد .از دوخت و دوزها برای بچه ها و بزرگترها (که عمدتا در خانه صورت می گرفت ) تا خانه تکانی ها و بخصوص پختن شیرینیهای خانگی ، گذاردن خلال بادام در میان گلهای یاس سفید برای خوشبو کردن آنها که در لوز بادام و سوهان عسلی مصرف میشد، پختن نان شیرین (یوخه ) که آشپز مخوص داشت و ...

اما مهمتری رویداد در عید دید و بازدید ها بود کسی بندرت سفر می رفت . بزرگترها روزهای اول و دوم عید در خانه می نشستند و کوچکترها به دیدن آنها میرفتند. عیدی دریافت می کردند. مبلغ و مقدار عیدی مهم نبود چون آنرا به عنوان برکت سال جدید می گرفتند . کوچکترها روزهای بعدی در خانه می نشستند و منتظر دیگران از جمله بزرگترها می شدند. حتی اگر به خانه ای می رفتید که صاحبخانه نبود ، چند دقیقه ای می نشستید ، چای و شیرینی می خوردید و این نشان از نجام وظیفه یعنی دیدار اقوام و دوستان بود .

حاصل این دید و بازدید ها در ایام عید ، تجدید و تحکیم دوستی ها ، روابط فامیلی و وابستگی های خوشایند بود . حتی اگر کدورتی وجود داشت در ایام عید سعی می شد در این دیدارها برطرف گردد. همچنان که طبیعت زندگی را از سر می گرفت روابط شیرین دوستی و فامیلی نیز بر دیگر قوام می یافت .

به امید اینکه از سنت های دیرینه نکات خوب و مثبت یاد بگیریم و موارد دست و پاگیر را کنار بگذاریم .

گیتی اعتماد نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید