تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1256

نگارستان ایران

به دنبال انتخاب استان گلستان به عنوان استان 92 توسط کارگروه ایران شناسی در انجمن مفاخر معماری ایران،جلسه هم‌اندیشی باعنوان گلستان، نگارستان ایران،روز چهارشنیه هجدهم اردیبهشت ماه در محل موزه امام علیبا هدف معرفی این استان در ابعاد تاریخی،طبیعی و اجتماعی برگزار شد

Negarestan

این نشست با حضورخانم‌ها دکتر گیتی اعتماد و مهندس رویا رنجبری و مهندس لیدا اسلامی و آقای دکتر علی طاهری تشکیل شد. این سخنرانی‌ها با نمایش فیلمی مستند از جاذبه‌های استان گلستان همراه بود که گزیده ای مطالب ارائه شده در پی می آید.

استان گلستان یكی از استان‌های نوبنیاد در شمال ایران با مساحتی بالغ بر22 هزارکیلومتر مربع در جنوب شرقی دریای خزر قرار دارد که از شمال به جمهوری تركمنستان، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالی و از غرب به استان مازندران محدود می‌شود و مردمانی با زبان و فرهنگ‌های گوناگون را در خود جای داده است.

استان گلستان به علت دارابودن مناظر بدیع و چشم‌اندازهای طبیعی و خیره‌كننده از جایگاه ویژه‌ای در صنعت گردشگری برخوردار است و سرشار از عنایات و نعمات خداوندی است به نحوی كه در هر فصل می‌توان چهار فصل سال را در آن مشاهده نمود. بدلیل شرایط مساعد اقلیمی و زیست محیطی آن از دوران پیش از تاریخ، و دوران اسلامی به عنوان یكی از استقرارگاه‌های بشری مورد توجه بوده و سابقه تمدن و فرهنگ استان گلستان با توجه به كاوش‌های باستان‌شناسی به 7000 سال قبل بر‌می‌گردد.

در دوران هخامنشی و اشكانیان به نام هیركانیا از معروف‌ترین و آبادترین ایالات در شمال ایران بوده و در دوران اسلامی نقش مهمی در شكوفایی و تمدن ایران اسلامی داشته، به طوری كه دانشمندان و شاعران بزرگی را در خود پروریده است.

استان گلستان به دلیل تنوع جغرافیایی و قدمت تاریخی دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی مانند برج‌های تاریخی، مدارس و تكایای باستانی، مقبره مشاهیر، تپه‌های باستانی، عمارت‌ها، كاخ‌های قدیمی و پارك‌های زیبای جنگلی از جمله پارك بین‌المللی گلستان، آبشارها، چشمه‌سارها، ذخیره‌گاه‌های جنگلی و تالاب‌های بین‌المللی، گل‌فشان‌ها، دهكده‌های ییلاقی و شبه‌جزیره آشوراده می‌باشد. همچنین وجود آئین‌ها و مراسم گوناگون و آداب و موسیقی فرهنگ قومیت‌های ساكن و صنایع دستی و سوغات محلی و بازارهای هفتگی و مرزی از عوامل جذب مسافران در این استان است

موضوعات مرتبط : هم اندیشی    
استان مرتبط : گلستان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید