تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :865

هرچه معماري مسجدها بي‌آلايش‌تر باشد، فضا معنوي‌تر است

عضو هيات مديره‌ي انجمن مفاخر معماري ايران معتقد است: معماري مسجد و هر مكان عبادي ديگري بايد به‌گونه‌اي باشد كه انسان را از ماديات خارج و به خدا نزديك كند. 
رضا بهبهاني در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ايران‌شناسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان، اظهار كرد: معماري مسجدهاي جديد آن‌قدر نامتناسب است كه انسان را در حال و هواي عرفاني نمي‌برد؛ در و ديوارهاي مجلل برخي مسجدها، خوب بودن دنيا را به انسان نشان مي‌دهند و او را به مرحله‌اي سوق نمي‌دهند كه ماديات را فراموش كند، به خداي خود نزديك شود و آرامش پيدا كند. 
وي با تاكيد بر اين مطلب كه فضا و معماري مسجد اهميت ويژه‌اي دارد، توضيح داد: به‌عنوان مثال، زيبايي و معنويت مسجد جامع شوشتر يا اصفهان به فضاي معماري آن بازمي‌گردد و مي‌بينيم كه هرچه معماري بي‌آلايش‌تر باشد، فضا معنوي‌تر است. 
بهبهاني كليساهاي مجلل قرون وسطا را با مسجدهاي با وقار صدر اسلام مقايسه كرد و گفت: آن كليساها نمادي از قدرت بودند و انسان را به خدا نزديك نمي‌كردند. در حالي است كه مسجدها از همان ابتدا بي‌زر و زيور و با وقار بودند. 
اين كارشناس با بيان اين نكته كه در گذشته وقتي هنرمند به زيباسازي مسجد دست مي‌زد، فقط به‌دليل عشق به خدا بود، يادآور شد: زيبايي مسجد شيخ لطف‌ا‌لله اصفهان فقط نمايش هنرمندي استادي است كه به‌دليل عشق به خداوند و نه براي پول آن‌را بنا كرده است. 
وي با اشاره به اين‌كه هر هنري شامل عشق و همين عشق، هنر را به‌وجود مي‌آورد، تاكيد كرد: عشق به خدا بايد در ساخت مسجدهاي تجلي يابد. 
او سادگي و بي‌آلايشي آرامگاه دانيال نبي (ص) را در شوش مثال زد و گفت: مقبره‌ي اين پيامبر (ص) زيارتگاه مردم است و با وجود اين‌كه به دو گروه ديني اسلام و يهود تعلق دارد، هر دو بدون تمايز مذهب در آنجا عبادت مي‌كنند و انسان در فضاي بي‌رزق و برق آنجا به خدا مي‌تواند نزديك شود. 
عضو هيات مديره‌ي انجمن مفاخر معماري ايران افزود: بيشتر مسجدهايي كه پيش از انقلاب ساخته شدند، براي تظاهر بودند و اميدوارم، نسل بعدي درباره‌ي ساخت مسجد كاري شايسته بتواند انجام دهد.

 

 

منبع: سایت ایسنا- شنبه ۴ شهریور ۱۳۸۵

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

موضوعات مرتبط : معماری مساجد    
عضو مرتبط : رضا بهبهانی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید