تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :693

يزد براي رسيدن به عنوان "پايتخت فرهنگي" چقدر بايد ركاب بزند؟

عنوان پايتخت فرهنگي ايران مدتي است، اذهان شرق‌شناسان، باستان‌شناسان، ايران‌شناسان و حتا مسؤولان را به خود مشغول كرده است. البته اصفهان در سال 1385 عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام را با خود يدك كشيد و امسال بعد از اهداي كليد اين سمت به سفير ازبكستان، تاشكند به‌شكل رسمي پايتخت فرهنگي جهان اسلام نام گرفت. چندي است كه برخي مسؤولان به فكر انتخاب پايتخت فرهنگي ايران افتاده‌اند و در اين ميان شهرهايي نيز مانند شيراز، اصفهان، مشهد، تبريز و يزد مطرح‌اند. 

مدير پايگاه شهر تاريخي يزد درباره‌ي پيشنهاد انتخاب يزد به‌عنوان پايتخت فرهنگي كشور در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بيان كرد: يزد از ابتداي شكل‌گيري تاكنون حيات و زندگي منشعب از دستورات متعالي اسلام داشته است. 

محمدحسن خادم‌زاده ادامه داد: معماري، شهرسازي، نحوه‌ي زندگي مردم، اطلاق واژه‌ي دارالعباده به اين شهر و نحوه‌ي رفتارها، سلوك و آرامش مردم، نشان‌دهنده‌ي دستورات و تعاليمي‌اند كه معنويت و اصالت را در يزد به همراه دارند. 

وي افزود: اگر بخواهيم با مكاني با اصالت اسلامي مواجه باشيم، بايد آن مكان در مقياس يك شهر و يك استان باشد و اكنون با توجه به اصالت‌هاي موجود بافت تاريخي، رفتار مردم يزد و زندگي آنها، تنها جايي كه به‌خوبي با آن مي‌توان روبه‌رو شد، شهر يزد است. 

به اعتقاد خادم‌زاده اگر شرايط و امكانات كنوني يك پايتخت فرهنگي درحال بررسي باشد، شيراز از يزد در سطح بهتري است؛ ولي اگر تاكيد بر اصالت‌ها باشد، يزد بهترين موقعيت را دارد. 

مدير پايگاه شهر تاريخي يزد با اشاره به استقبال اين پايگاه، اداره‌ي ميراث فرهنگي و گردشگري يزد، استانداري و مردم يزد از پايتختي اين شهر، اظهار داشت: اگر اين شرايط فراهم شوند، به‌راحتي پتانسيل‌هاي موجود را مي‌توان فراهم و در جلسه‌ي مورد نظر مطرح كرد. 

وي مهم‌ترين عوامل را براي تقويت اذهان عمومي در اين زمينه، به اراده‌ي مسؤولان استان يزد درباره‌ي اين قضيه و سپس آمادگي مردم و استقبال آنها از اين مورد مربوط دانست. 

او تاكيد كرد: هرچند در سال‌هاي گذشته، امكانات خوبي از نظر بحث‌هاي فرهنگي، مرمت‌ها و بحث‌هاي تاريخي و گردشگري در شهر تاريخي يزد فراهم شده‌اند، با اين حال، اگر مسؤولان امكانات و شرايط لازم را براي انجام اين امر فراهم كنند، قطعا هيچ مشكل اساسي در اين زمينه به‌وجود نمي‌آيد. 

 

 

 

 

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران - فروردین ۱۳۸۶

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

موضوعات مرتبط : پایتخت فرهنگی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید