تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :760

پروفسور شهريار عدل باستان شناس پيشكسوت درگذشت

پروفسور شهريار عدلباستانشناس پيشكســـوت صبح يكشنبه در فرانسه درگذشت. كامران عدل، برادر وى در گفتوگو با خبرنگار ايسنا با اعلام اين خبر گفت: وى صبح امروز پس از احساس درد در قفسه سينه و به طور ناگهانى دار فانى را وداع گفت

. بـــه گفته وى پس از انتقال پيكر دكتر عدل به ايران، زمان برگزارى مراسم تشييع وى اعلام مىشود. شهريار عدل متولد 14 بهمن 1322 شمســـى در تهران بود. او تحصيلات ابتدايى و ســـه سال نخست دبيرستان خود را در تهران گذراند و از ســـال 1338 شمســـى براى ادامه تحصيل به فرانسه رفت. وى تحصيلات دانشـــگاهى خود را در مدرسه عالى علوم تاريخى در سوربن ادامه داد و همزمان تاريخ عمومى هنر، باستانشناسى مشرقزمين و تاريخ هنرهاى دوره اسلامى را در مدرسه موزه لوور ادامه داد.

او به مدرسه معمارى پاريس- بوزوار نيز رفت. پس از آن دكتراى خود را در رشته تاريخ ايران و آسياى ميانه گرفت. موضوع رساله وى «فتوحات همايون» بود كه تاريخ جنگهاى شاه عباس در سال 1707 هجرى در خراسان و فتح هرات است. پروفسور شهريار عدل، عضو موسسه ملى تحقيقات علمى فرانسه بود. او بخش عمدهاى از جوانىاش را صرف ميراث فرهنگى كرد و رويكردش نگاه به ايران بود. از مهمترين اقدامات وى مىتوان راهانداختن ثبت جهانى در ايران را مثال زد.

 وى مدير تحقيقات در موسسه ملى پژوهش علمى فرانسه بود. شهريار عدل در سال 1966 در يونسكو طرحى را تصويب كرد مبنى بر اينكه مطالعات و پژوهش در آسياى ميانه مدنظر قرار گيرد. ده سال بعد در سال 1976 مجمع عمومى يونسكو طرحى را به نام «طرح تدوين تاريخ تمدنهاى آســـياى ميانه» تصويب كرد. در آن زمان شـــش كشور افغانستان، هند، ايران، پاكستان، مغولستان و اتحاد جماهير شوروى عضو تمام عيار اين طرح بودند.

پس از پيروزى انقلاب، دكتر ورجاوند، دكتر عدل را به عنوان نماينده ايران و نه متخصص بينالمللى دعوت شده از سوى يونسكو، بار ديگر به اين مجمع فرستاد. بنابراين او نه تنها براى دومين بار نماينده ايران شد بلكه از طرف همه كشورهاى آسياى ميانه، اروپا و آمريكا به رياست كميته بينالمللى تدوين اين تاريخ نيز انتخاب شد. شهريار عدل در طول سالهاى گذشته رياست اين كميته بينالمللى را بر عهده داشت. او همچنين يكى از ارزيابان كميته ملى يونسكو بود.

شهريار عدل به هزينه خود براى ثبت جهانى تخت جمشيد، چغا زنبيل و ميدان نقش جهان اصفهان وارد عمل شد و موفق هم بود. او اوايل انقلاب به هزينه شخصى خود به دنبال ميراث به تاراج رفته ايران رفت و برخى را با ارائه سند و مدارك كافى و به يارى سازمان ميراث فرهنگى به ايران برگرداند. دكتر عدل در سال 1361 توانست سه قطعه فيلم كوتاه از مظفرالدين شاه در آرشيو عكسهاى كاخ گلستان پيدا كند

. در 13 مهر 5) 1388 اكتبر 2009 ميلادى) در مقر سازمان يونسكو در پاريس و همزمان با آغاز تشـــكيل مجمع عمومى ســـالانه كشورهاى عضو يونسكو دبيركل يونسكو مدال فرهنگ جهانى اين سازمان با نام «پنج قاره» را به پروفسور شهريار عدل اهدا كرد.

از عدل تا به حال مقالاتى در مورد تاريخ و جغرافياى تاريخى و آثار كومس (سمنان كنونى)، نقاشان و صورتگران دوره صفوى، آثار تاريخى خراسان و شهر زوزن، تاريخ عكاسى و سينما در ايران منتشر شده است.

 

 

منبع: روزنامه اطلاعات-شماره 26187-تیر 1394

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهینظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید