طی سال های نخست قرن بیستم در کشورهای پیشرفته جهان، شهرها ماوای پروژه های عظیم مدرن سازی شدند، پروژه هایی که در همه آنها خودروها جایگاه ویژه و محوری داشتند. در این پروژه ها، شهرها با خیابان ها و اتوبان های جدید و فضاهای عمومی وسیع تغییر چهره دادند. چشم اندازی که بر پایه وابستگی به خودروهای شخصی در شهرها ترسیم شد، چندین نتیجه داشت: به نمایش در آمدن تمایز قومی و اقتصادی شهروندان، سوانح رانندگی بسیار زیاد، افزایش مسافرت ها در مسافت های طولانی، افزایش دمای کره زمین و انباشت گازهای آلاینده ای که ما هر روز نفس می کشیم.

حالا و در واکنش به مضرات ناشی از این افراط گری در مدرن سازی زندگی انسان، بسیاری از جوامع به دنبال راه های فرار از این زندگی ماشینی هستند. جامعه سندیکای ملی مقامات حمل ونقل شهری آمریکا (ناکتو) که مقامات بالغ بر ۲۵ شهر بزرگ و ۴۱ شهر کوچک آمریکا عضو آن هستند، گزارشی را با عنوان «ردپای شهری شدن خودکار» منتشر کرده است و در آن خواستار برداشتن گام هایی برای اجتناب از هرگونه انتخاب اشتباه در آینده به مانند آنچه جهان در عصر ماشینی شدن شاهدش بود، شده است. در این گزارش پیش بینی شده است که اگر اقدامی در این راستا صورت نگیرد، آینده ای تیره و تار در انتظار مردم خواهد بود: «اگر فناوری های وسایل نقلیه خودران بر خودروهای شخصی و در اختیار یک فرد تمرکز کند، بر ترافیک و خسارات ناشی از آن خواهد افزود و علاوه بر آن، نابرابری های اقتصادی و قومی بیشتر خواهد شد و دستان ما در جنگ با تغییرات جوی خالی خواهد ماند. برای اجتناب از این آینده شوم، شهرها باید به انواعی از حمل ونقل مجهز شوند که مردم را با کارآمدی بیشتری جابه جا کنند...» این انواع حمل ونقل بی تردید حمل ونقل با خودروهای خودران نیستند.

در عوض در این گزارش به این موضوع اشاره شده است که فعالیت هایی همچون «پیاده روی، دوچرخه سواری، استفاده از نوارهای حمل ونقل افراد و حتی استراحت شهروندان، اولویت های نخست فضاهای شهری و سرمایه گذاری و تخصیص منابع است.» البته باید منصف بود و به این نکته نیز اشاره کرد که این مقامات دستشان هم پر است؛ چون بیش از ۸۰ درصد جمعیت در شهرها زندگی می کنند و رسیدن از نقطه الف به نقطه ب در محدوده شهری آنها دیگر به هیچ وجه کارآمد نیست. آنها از واقعیت های تکان دهنده ای سخن می گویند. در سال ۲۰۱۷ رانندگان آمریکایی به طور میانگین ۹۷ ساعت از عمر خود را در ترافیک سپری کردند و عدد وسیله نقلیه-مایل که در آن سال مسافرت انجام شد به رکورد ۲/ ۳ تریلیون مایل رسید. یکی از محاسباتی که در گزارش ناکتو انجام شده این است که تعیین شود چه فضایی برای جابه جایی ۱۰ هزار نفر در یک شهر طی یک ساعت موردنیاز است. برای خودروهای عادی در یک مسیر عادی، ۱۳ لاین برای تردد ۸۰۰ خودرو در هریک از لاین ها در هر ساعت نیاز است تا تعداد افرادی که عبور می کنند به ۱۰ هزار نفر برسد.

در چنین شرایطی تعداد شرکت هایی که خدمات تاکسی های هوایی ارائه می کنند درحال افزایش است اما حجم فضای موردنیاز برای این گونه خدمات هم قابل توجه است؛ در این گزارش با استفاده از داده هایی از شرکت اوبر (تاکسی های اینترنتی آمریکا) آمده است که ایستگاه های هوایی می توانند در فضایی بین یک تا ۲ هکتار در هر ساعت ۱۰۰۰ فرود داشته باشند، بنابراین ناکتو پیش بینی می کند که اگر در هر خودرو ۴ مسافر باشد، برای دستیابی به رقم ۱۰ هزار مسافر در هر ساعت ۵/ ۲ تا ۵ هکتار فضا لازم است. به نظر نمی رسد که شهر سانفرانسیسکو جایی برای اتوبانی با ۱۳ لاین داشته باشد یا بتوان فضایی ۵/ ۲ هکتاری در شهر نیویورک یافت. بنابراین به راحتی می توان درک کرد که چرا ناکتو ترجیح می دهد از ۳ نوع حمل ونقل دیگر استفاده کند.

اگر لاین عبور و مرور مختص فقط دو اتوبوس به پهنای ۲۳ پا وجود داشته باشد، ۸۰ اتوبوس در هر ساعت می توانند ۱۰ هزار نفر را جابه جا کنند و این حجم از تردد می تواند در مسیر باریکی از پیاده رو یا مسیر مخصوص تردد دوچرخه به پهنای تنها ۱۲ تا ۱۵ پا انجام شود. با نگاهی به وضعیت ساخت مسکن در این شهرها به نظر می رسد این روش عملی باشد. در شرایطی که پیاده روی و دوچرخه سواری دو روش ارجح برای حمل ونقل شهری هستند، به نظر می رسد برخی افراد مجبورند برای رسیدن به محل کار خود مسافتی طولانی را سفر کنند. براساس گزارش ناکتو «در فضاهای شهری حمل ونقل در مسیرهای ثابت دارای حق تقدم، کارآمدترین راه برای جابه جایی تعداد زیادی از شهروندان است.» این موضوع به اهمیت اتوبوس های شهری اشاره دارد. اما چرا؟ ناکتو می افزاید: «مزیت اتوبوس ها در این است که مسافرانش به سمت آن می آیند نه اینکه اتوبوس مسیری را برای رسیدن به مسافر طی کند.» به عنوان مثال تاکسی های اینترنتی لیفت یا اوبر در آمریکا به سمت مسافر می آیند تا او را سوار کنند اما از منظر نظم شهری این موضوع برای تسهیل حمل ونقل خوب نیست.

در این گزارش، ناکتو انواعی از مشوق های اقتصادی را پیشنهاد می کند تا رانندگی کردن برای شهروندان از جذابیت کمتری برخوردار شود. به عنوان مثال در یک مطالعه مشخص شده است که یک تخفیف ۳ دلاری در آن نوع از حمل ونقل هایی که مسافر برای سوار شدن به سمت وسیله نقلیه عمومی می رود، می تواند حجم ترافیک را در شهر نیویورک تنها ۳ تا ۴ درصد کاهش دهد. بنابراین برای دستیابی به یک «کاهش معنادار ترافیک» لازم است تا این تخفیف ۱۰ دلاری شود. علاوه بر این، اخذ هزینه بابت تراکم وسایط نقلیه، می تواند حمل ونقل با وسیله نقلیه شخصی را در این مناطق پرهزینه تر کند و از مطلوبیت آن بکاهد. افزایش هزینه های ورودی پارکینگ و ساعتی که خودرو متوقف می شود نیز می تواند در این راستا موثر باشد. از دیگر توصیه های این گزارش این است که تغییرات فیزیکی نیز باید در راستای حمل ونقل شهری انجام شود. هم اکنون شهرهای آمریکا برای استفاده افرادی طراحی شده اند که دست کم ۱۶ سال سن دارند و موفق به اخذ یک گواهی نامه رانندگی شده اند. در این گزارش اما آمده است: «شهرها باید خیابان ها را طوری طراحی کنند که با نیازهای ایمنی و حمل ونقل یک کودک خردسال نیز مطابقت داشته باشد.» این به آن معناست که خودروهایی که در مناطق شهری تردد می کنند باید سرعت محدودی داشته باشند، سرعتی که بیشتر از ۲۵ مایل در ساعت نباشد.

برای اطمینان از این موضوع، ناکتو توصیه می کند که پهنای خیابان ها ۱۰ پا یا کمتر باشد (چون لاین های باریک موجب کاهش سرعت می شود). البته بی تردید کارشناسان ناکتو فقط به پیاده رو، مسیر دوچرخه و خطوط تردد اتوبوس در فضاهای شهری فکر نمی کنند. آنها به مسیرهای حمل ونقل بار هم اندیشیده اند و به همین دلیل توصیه می کنند ارسال بار با پیک تقویت شود تا از تعداد کامیون ها و وسایل حمل بار یا حمل بار توسط افراد کاسته شود. البته مشخص نیست که برنامه آنها برای حمل بار در لاین هایی که عرض آن تنها ۱۰ پا است چیست. به هر حال اما آنچه مسلم است، آینده ای که ناکتو برای حمل ونقل به تصویر کشیده است، بسیار متفاوت از آن چیزی است که بسیاری از ما تصور می کردیم. در واقع در عصر خودران ها، باید در خیابان ها به پیاده ها، دوچرخه ها و وسایل عمومی اولویت داده شود. در این گزارش هیچ یادی از رانندگان خودروهای شخصی نشده است. نکته مهم دیگری که بسیاری از خودروسازان نیز آن را به بحث گذاشته اند این است که خودروها باید چنان ساخته شوند که با سرعت های ثابت و کم تردد کنند.

در اینجا به چند پیش بینی دیگر از آینده حمل ونقل جهان نگاه می کنیم:

۱- قطارهای زیرزمینی: فناوری حمل ونقل سریع زیرزمینی زمانی در بین مردم از محبوبیت برخوردار شد که دریافتند این روش می تواند در چشم بر هم زدنی تعداد زیادی از مردم را در مسافتی طولانی جابه جا کند. توسعه قطارهای پرسرعت اما از ابتدا با مشکلات و موانعی روبه رو بود. مدیریت اصطکاک و مقاومت هوا در برابر قطارها یکی از این مشکلات بود. مفهوم قطارهای در خلا در تئوری توانسته اند این موانع را برطرف کنند. در این نوع از وسایل نقلیه، قطار پر سرعت در تونل های فاقد هوا یا دارای غلظت بسیار کم هوا تردد می کنند و به این ترتیب مشکل اصطکاک با هوا و مقاومت در برابر سرعت حل می شود. چنین فناوری ای می تواند منجر به آن شود که هزاران مایل در یک ساعت طی شود. نوعی از این قطارها موسوم به هایپرلوپ که ایلان ماسک، کارآفرین مشهور حوزه فناوری و مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس آن را معرفی کرد، یک ریل قطار زیرزمینی است که در تست های اولیه سرعتی بالغ بر ۲۴۰ مایل بر ساعت را محقق کرده است. محققان اما امیدوارند با نسخه نهایی آن بتوانند به سرعتی سه برابر آن دست یابند. هایپرلوپ همان سیستم قطار بدون هواست اما در یک میلی بار (فشار ۱۰۰ پاسکال) کار می کند.

۲- جی پی اس: جی پی اس ها نحوه حمل ونقل همه ما را تغییر داده اند و دیگر یک فناوری جدید محسوب نمی شوند. در واقع بیش از یک دهه است که آنها را به زندگی خود راه داده ایم. جی پی اس هایی که امروز مورد استفاده قرار می گیرند با آنهایی که روزهای نخست به بازار عرضه شده بودند تفاوت بسیار دارد. اما در آینده این تغییرات بیشتر خواهد بود. در گذشته جی پی اس ها بسیار محدود بودند و فقط می توانستند مسافت را برای محاسبه زمان تقریبی مقصد نهایی یک وسیله نقلیه برآورد کنند. امروزه اما جی پی اس ها پرکاربردتر و کارآمدتر شده اند. علاوه بر این واقعیت که این ابزارها امروزه برای برنامه ریزی یک سفر کاربرد بیشتری دارند، برخی از شرکت های حمل ونقل از واحد جی پی اس برای انطباق با وضعیت آب و هوایی استفاده می کنند تا بفهمند چه زمانی برای مسافرت مناسب است یا وضعیت ترافیکی هر مسیر را ببینند تا بتوانند هر چه زودتر به مقصد برسند.

۳- خودروهای آب سوز: فکر می کنید اگر میزان آلایندگی ناشی از یک خودروی بنزینی کاهش یابد چه می شود؟ یک خودروی آب سوز خودرویی است که در فرضیه انژی خود را از آب به دست می آورد. خودروهای آب سوز در بسیاری از اختراعات، جراید، مقالات مجلات علمی و برنامه های شبکه های محلی و وب سایت ها حضور داشته اند. درست همان طور که خودروهای بدون سرنشین به حقیقت پیوستند، چندین دانشمند به مدت طولانی روی این نوع خودروها کار کرده اند و جای تردید نیست که به زودی رنگ واقعیت می گیرند و به مدد آنها خواهیم توانست زندگی ساده ای را در پیش گیریم. در این راستا تنها نگرانی کاهش ذخایر آب کره زمین است.

۴- شبکه قطار پرسرعت: شبکه های قطار پرسرعت سراسری علاقه مندان زیادی را در کل جهان به خود جذب کرده است. به تازگی کره جنوبی ساخت یک قطار مگالوو، مگنتی شناور (قطارپرسرعت) را آغاز کرده است که در فرودگاه «اینچه اون» فعالیت خواهد کرد. از سوی دیگر چین هم درحال راه اندازی دومین قطار خود از این دست است. علاوه بر اینها طرحی در دست اجراست که در آن یک قطار پرسرعت مسافران خود را با طی مسافت بیش از ۲۰۰ مایل در تنها ۴۰ دقیقه از ناگویا به توکیوی ژاپن منتقل می کند و به این ترتیب کمک زیادی به حل معضل جاده های پرترافیک این منطقه می شود و آلایندگی محیط زیست و احتمال تصادفات و برجای ماندن مصدومان به شدت کاهش می یابد. هم اکنون مهم ترین مساله در مورد قطارهای پرسرعت، هزینه بالای راه اندازی آنهاست. به دلیل سرعت بالای آنها، باید مسیر آنها بین مقاصد مختلف مسیری مستقیم باشد.

۵- توسعه تئوری حمل ونقل رشته ای: بسیاری از کارشناسان بر این باورند که یک تئوری که هم اکنون دانشمندان در حال مطالعه در مورد آن هستند، آینده حمل ونقل جهان را به دست خواهد گرفت. این تئوری حمل ونقل رشته ای نام دارد و در واقع مجموعه ای از تلاش هاست برای الگوسازی چهار تعامل بنیادین در حمل ونقل: نیروی جاذبه، الکترومغناطیسم، نیروی اتمی قوی و نیروی اتمی ضعیف. در حقیقت در تئوری حمل ونقل رشته ای هر چهار نیرو در یک تئوری حضور خواهند داشت. کارشناسان فیزیک کوآنتوم درباره تئوری رشته ای شنیده اند؛ اما آیا در حوزه حمل ونقل هم از آن صحبتی به میان آمده است؟ این مفهوم بر پایه استفاده از دو رشته سیم است که یک وسیله نقلیه چرخدار بر آن سوار می شود. این یک سیستم کم هزینه حمل ونقل است و می تواند در هر جایی از محیط آبی گرفته تا صحراها و جنگل ها و حتی روی برج ها نیز کار کند.

درحال حاضر نظام حمل ونقل مدرن به مدد فناوری های نو تحولات شگرفی را تجربه می کند. همه این فناوری ها در این راستا شکل می گیرند که ما کیفیت سطح زندگی خود را ارتقا بخشیم و کارآیی فعالیت های روزانه مان را بالا ببریم. در کنار فناوری های نو اما فعالیت هایی که با ساختار فیزیولوژیک بدن آدمی از ابتدای خلقت همخوانی داشته اند، همچون پیاده روی و فعالیت های فیزیکی مانند دوچرخه سواری، سر خوردن از سطوح شیبدار و حتی استراحت روی نوارهای نقاله می توانند ترکیبی کارآمد را در نظام حمل ونقل آینده جهان شکل دهند. در هر صورت آنچه مسلم است در آینده نه چندان دور در زندگی بشر نه جایی برای خودروهای شخصی پرسرعت است و نه حتی جایی برای خودران ها.