تاریخ آخرین ویرایش : سه شنبه،24-2-1398
تعداد بازدید :558

چشمه سلیمانیه شاهرگ حیات کاشان

چشمه سلیمانیه یکی از دیدنی‌های کاشان است که در ضلع جنوب شرقی باغ زیبای فین واقع شده است. چشمه‌ای که در فاصله شش کیلومتری مرکز شهر قرار داشته و در حقیقت در رده قنات‌های کاشان محسوب می‌شود. تعداد چاه‌های آن از چاه مادر تا مظهر قنات به ۱۴ حلقه می‌رسد. آبدهی قنات بسیار بالاست؛ جالب است بدانید که در هر ثانیه حدود ۳۵۰ لیتر آب از این چشمه می‌جوشد. ازطرفی مظهر قنات به نحوی است که به نظر می‌رسد آب از زمین می‌جوشد، از این‌رو به چشمه معروف شده به خصوص آن که در زمان صفویه اقدام به فضاسازی چشمه شده است.
آب چشمه فوق‌العاده صاف است ولی به‌واسطه داشتن بعضی املاح برای آشامیدن مناسب نیست. آب چشمه فین به‌واسطه کیفیت‌های خاص خود مانند صافی و پاکی و روشنایی کم‌نظیر و همچنین کیفیت ثابت و تغییر ناپذیرش همواره مشهور و ضرب‌المثل بوده است و طبق نوشته فلاندن، خاورشناس فرانسوی، مردم درمورد این آب باورهایی دارند و می‌گویند که خاصیت طبی دارد. این چشمه از بن صخره‌هایی به نام کوه دندانه و شکاف تخته سنگ‌های معدن گچ و آهک واقع در شش کیلومتری غرب کاشان از زمین می‌جوشد.
درمورد وجه تسمیه نام چشمه سلیمانه کاشان باید بگوییم که این چشمه به سلیمان پیامبر نسبت داده می‌شود. از آن‌جا ‌که آب این چشمه حتی در زمان خشکسالی نیز ذره‌ای کم نمی‌شود، عده‌ای بر این عقیده‌اند که در زمان شاه سلیمان صفوی صفه یا بنایی در اطراف این چشمه ساخته شده که به نام سلیمان صفوی آن را چشمه سلیمانیه نامیده‌اند اما برخی از مورخان بر این باورند که چشمه سلیمانیه کاشان در دوران هخامنشیان بنا شده است. بد نیست بدانیم که این چشمه شاهرگ حیات این سرزمین به حساب آمده و شکل‌گیری تمدن مشهور سیلک کاشان به خاطر همین چشمه بی‌نظیر است.

برگرفته از روزنامه اطلاعات 


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید