تاریخ آخرین ویرایش : سه شنبه،23-2-1399
تعداد بازدید :475

چند تعریف کوتاه از سبک زندگی مطلوب یک معمار

 

زندگی بازتاب اندیشه ها و رفتارهایمان است و این رفتارهایمان می توانند سبک زندگی مان را مشخص کنند. قبل از پرداختن به موضوعات مرتبط به سبک زندگی در این نوشتار به تعاریفی در این زمینه می پردازیم.

معنای لغوی واژه "زندگی" روشن است، اما در تعریف واژه "سبک" در لغت نامه ها معانی گوناگونی درج شده است، سه رویکرد در تعاریف ارائه شده از سبک مشاهده می شود که عبارتند از:

الف) تعاریفی که بر ویژگی های زیبایی شناختی سبک تکیه دارند مانند: کیفیت برتر در ظاهر، طراحی یا رفتار

ب) تعاریفی که بر جنبه تمایز بخشی سبک تأکید دارند و سبک را ویژگی ای برای نشان دادن برتری می دانند مانند: اجرا یا انجام اموری که تمایز دهنده فرد یا گروه یا سطح خاصی باشد.

ج) تعاریفی که تجسم امروزین سبک به خصوص ابعاد تجملی زندگی محسوب می شوند مانند: برتری مد گونه،  مد زودگذر، هوس و میل مفروط، عادت و تجمل، زیاده روی یا ولخرجی.

سبک های زندگی مجموعه ای از طرز تلقی ها، ارزش ها، شیوه های رفتار، حالت ها و سلیقه ها در هر چیزی را در بر می گیرد. موسیقی عامه، تلویزیون  و ... همگی تصورها و تصویرهایی بالقوه از سبک زندگی را فراهم می کنند.

سبکی شدن زندگی با شکل گیری فرهنگ مردم رابطه نزدیک دارد. مثلاً می توان شناخت لازم از افراد جامعه را از سبک زندگی افراد آن جامعه بدست آورد.

در مطالعه جنبه های مختلف زندگی می توان به سه سطح مختلف و در عین حال مرتبط اشاره کرد که کاملا با سبک زندگی در ارتباط هستند:

الف) سطح ساختاری

ب) سطح موقعیتی

ج) سطح فردی

نگاهی به سبک زندگی در آپارتمان ها

محدودیت اراضی قابل ساخت، افزایش قیمت زمین های خام، افزایش هزینه های ساخت و ... فضاهای زندگی را به سمت عمودی شدن هدایت کرد و سبب شد که با مفهوم آپارتمان نشینی روبه رو شویم. خانه های چند واحدی سبب شدن سبک زندگی مان از شکل سنتی دچار تغییر شود و دیگر باغچه، حیاط، هشتی، حوض و ... نداریم و در پلان های بدون حیاط با حوض ماهی زندگی می کنیم لذا این نوع سبک زندگی سبب شده روحیاتمان هم دچار تحول شود و با بحران هویت یابی مواجه شویم . همچنین با تغییر سبک زندگی آداب زندگی کردن هم دستخوش تغییر شده است. به عنوان مثال در این دوره که با ویروسی به نام "کرونا "درگیر هستیم نمی توان انتظار داشت تمامی افراد ساکن در یک آپارتمان بهداشت فردی را رعایت کرده و به هنگام ورود و خروج از منازلشان مراعات حال دیگر همسایگان را هم کرده و مانع از شیوع این ویروس شوند، دیگر در خانه های ویلایی تک خانوار زندگی نمی کنیم وگرنه با این گونه معضلات مواجه نمی شدیم که هم آسایشمان را از دست بدهیم و هم آرامشمان.

 

یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در سبک زندگی، نوع معماری و مهندسی منزل و محل سکونت است و نوع معماری منازل تأثیر بسزایی بر روحیات و رفتار انسان ها دارد زیرا انسان ها ساعات زیادی را در منزل حضور دارند به همین خاطر معماری و مبلمان خانه بر نوع رفتار مثبت یا منفی آن ها تأثیرگذار خواهد بود.

نگاهی به سبک زندگی و نوع معماری محل سکونت

در زندگی اکنون می بینیم که تقلید جایگاه خاصی پیدا کرده و با مصرف گرایی محض بدون تعقل مواجه هستیم به عنوان مثال اگر خانه ای دارای لابی یا هال خصوصی باشد دیگران هم می خواهند همان فضا را در منازلشان داشته باشند که این موضوع یک نوع ضد ارزش اخلاقی تلقی می شود که نه در عرف به آن توصیه شده است و نه در شرع، زیرا شرع و عرف بیانگر یک زندگی توأم با آرامش است.

حال یک سؤال مطرح است و اینکه بهترین سبک زندگی چیست؟

ابتدا به عنوان یک انسان مستقل و سپس به عنوان یک معمار پاسخ این سؤال را اینگونه می دهم که بهترین سبک زندگی "خود" بودن است، نه تظاهر و نه تقلید.

انسان برای بهتر زیستن باید همانگونه که هست زندگی کند(با داشته ها و دانش خود، بدون حسادت)، همیشه باید در وهله اول آرامشمان را مد نظر قرار دهیم و سپس با خود تکرار کنیم که هیچ موقع شبیه دیگران نخواهیم بود زیرا هیچ یک از انسان ها به یکدیگر شبیه نیستند و سبک زندگی شان با هم متفاوت است.

اگر از دید معماری هم بخواهم به این سؤال پاسخ دهم باید بگویم سعی نکنیم معماری منازلمان را شبیه هم بکنیم زیرا روحیاتمان با یکدیگر مختلف است همانگونه که رنگ ها می توانند بر اعصابمان تأثیرات متفاوت داشته باشند، اینکه منزلمان بزرگ باشد، لابی و هال خصوصی و اتاق خواب زیاد و ...  داشته باشد را شاید در آینده ای دور یا نزدیک تجربه کنیم ولی تنها چیزی که مهم است "لذت بردن از زندگی حتی با داشتن امکانات" کم است.

 

 مدرنیته شدن سبک زندگی

به عنوان یک مادر که معمار هم هستم(می گویم معمار به این دلیل که به راحتی می توانم یک فضای شاد با روانشناسی و معماری مخصوص کودک برای کودکم ایجاد کنم) به هیچ عنوان دوست ندارم پرستار کودک بگیرم، زیرا از "خود بودن خود" لذت می برم و قطعاً این دیدگاه راه هم به پسرم انتقال خواهم داد که صرفاً انجام کارهایی که به اصطلاح امروزه "مد" محسوب می شوند همیشه نمی توانند خوب باشند. معتقدم وقتی می توانم برای فرزندم وقت بگذارم و در کنار او باشم پس چرا باید از روش های امروزی برای بزرگ کردنش استفاده کنم؟(کودکم را به پارک، فضاهای آموزشی و ... خواهم برد تا در جمع همسن و سال هایش قرار بگیرد و اجتماعی بار بیاید اما به پرستار کودک تحویل نمی دهم)

مدرنیته خوب است اما نه در تمامی زمینه ها

 

صحبت پیرامون سبک زندگی بسیار زیاد است اما سعی کردم در این نوشتار به قسمت هایی از این موضوع بپردازم و بیان دارم که زندگی نه فکر کردن محض به گذشته است و نه فکر کردن محض به آینده، بلکه زندگی به معنای واقعی یعنی در زمان حال "خود بودن و خوش بودن" است.

 

شبیه یکدیگر نباشیم

 

                                                                                      دکتر فاطمه عباسی

                                                                                      معمار و پژوهشگر

 

عضو مرتبط : فاطمه عباسی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید