Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1933

رونمایی کتاب اندیشه معماران معاصر ایرانی

کتاب اندیشه معماران معاصر ایران اثر اسماعیل آزادی شب گذشته همزمان با اغاز هفته معماری در خانه هنرمندان ایران و با حضور معماران برجسته ایرانی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، در ابتدای این مراسم اسماعیل آزادی نویسنده کتاب ضمن تبریک گفتن هفته معماری و زنده کردن یاد شادروان میرمیران به عنوان یکی از معماران برجسته ایرانی گفت:عشق خالق هنر است، چه معشوق باشد و چه نباشد و هنر بی عشق را نمی‌توان هنر نامید.

وی افزود: در تاریخ معماری انسان هایی بوده اند که هنر را و عشق را خلق کرده و این موضوع را با نگاه به آنچه به جا مانده می‌توان فهمید كه معماری مورد احترام بشر بوده است.

آزادی با اشاره به آثار به جای مانده همچون تخت جمشید، ایوان مدائن و ... تصریح کرد: این آثار به خوبی حسی را در مخاطب بر می‌انگیزد، كه به خوبی می‌توان فهمید اینها اوج هنر شیفتگی و معماری و نماد فاخر فرهنگ این مرز و بوم هستند.

به گفته این معمار و نویسنده، در دوران معماصر با نگاه كردن به شهرهای بی‌دروازه‌ امروز، شهرهای بی‌ریختی را می‌توان دید كه بویی از هنر در آن به مشام نمی‌رسد و حاصل مظلومیت معمار و معماری هستند.

وی دلیل این مظلومیت را نبودن هنر در بستر مدیریت شهری عنوان کرد و گفت: در معماری امروز شاهد خلق آثاری هستیم كه پول و ثروت در آن حرف اول را می‌زنند.

فریدون مجلسی یكی دیگر از مترجمان كتاب‌های معماری با اشاره به کتاب اندیشه معماران معاصر گفت: این كتاب معماری 500 صفحه‌ای كه لطف هنری زیادی در آن است برای همه‌ی معماران لازم است. این كتاب درس معماری نیست، اما فرهنگ است. دانشجویان در این كتاب با جوانب معماری آشنا می‌شوند و باید بدانند كه رشته‌ی پرمسؤولیتی را برگزیده‌اند.

وی ادامه داد : حفظ هویت معماری یکی از ویژگی های این کتاب است و در آن تلاش شده که دیدگاه‌های مردم گرایانه مطرح شود.

مجلسی با اشاره به معماری مدرن نیز افزود: امان از این كلیشه‌های بازاری. چون استخر، سونا و ... با شیشه‌های رفلكس بفنش كه جیغ بنفش نویسنده این كتاب را برآورده است.

همچنین شهریار سیروس ادامه داد: وقتی كتاب را دست گرفتم ،چند پرسش برایم پیش آمد. سوالاتی كه برای من جدی است و شاید برای خیلی‌ها بدیهی باشد. آن هم این كه آیا وجود این كتاب ضرورت دارد یا مهم است كه معمار یا هنرمند درباره‌ كارش صحبت كند؟ آیا بهتر نیست معمار لال باشد و كارهایش با مخاطب حرف بزند؟

به گفته وی، برای پدید آوردن بهترین‌ها نباید بهترین اندیشه‌ها را داشته باشیم،بلكه در این زمینه خلاقیت لازم است.

سیروس با بیان این نكته كه مكتوب كردن همه سخنان و آثار امری لازم است، تصریح كرد: آثار اگر مكتوب شوند هیچ گاه فراموش نخواهد شد، چرا كه لازم است گاهی به سابقه و تاریخ خود برگردیم.

سیروس با بیان اینکه این مجموعه نه تنها باید توسط دانشجویان معماری خوانده شود بلكه مسؤولان هم باید این كتاب را مطالعه كنند تا در تصمیم گیری‌هایشان موثر باشد، تصریح کرد: وجه مشترك معمارانی که در این کتاب نظراتشان مطرح شده است، آشنایی به علوم مختلف است و بر این نكته تاكید كرد كه این افراد همگی از پیشرفت، وطن و روح ابداع صحبت می‌كنند.

كامران صفامنش ـ معمار ـ دیگر سخنران این مراسم بود که گفت: خوشبختانه این كتاب اصیل و سازنده است، چرا كه كپی شده نیست و افكار و درد و دل‌های معماران معاصر در این كتاب دیده می شود و این امری مثبت است.

همچنین در این مراسم علی كرمانیان، محمدرضا حائری و محسن شهیدی نیز در میزگردی به نقد این كتاب پرداختند.

كتاب «اندیشه معماران معاصر ایران» نقطه نظرات 12 تن از معماران ایرانی از جمله ایرج اعتصام، گیتی اعتماد، سیروس باور، كیومرث بیات، اردشیر سیروس، حسین شخی زین الدین، علی اكبر صارمی، بهرام فریور صدر، منصور فادمكی، علیرضا قهاری، ایرج كلانتری و ابوالحسن میرعماد را در برمی‌گیرد كه اسماعیل آزادی در مصاحبه با این معماران این نظرات را جمع آوری كرده است.

خبرگزاری برنانظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید