تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1986

گزارش سومين دوره جايزه كتاب معماري و شهرسازي

gozaresh 1

دكتر منوچهر مزيني

1393-1391

  سومين مراسم دوسالانه جايزه كتاب معماري و شهرسازي (جايزه دكتر منوچهر مزيني ) روز چهارشنبه بيست و هفتم خرداد سال 94 ، به همت مؤسسه مطالعاتي فرزان و همكاري انجمن مفاخر معماري ايران با حضور جمعي از اساتيد ، فرهيختگان و دانشجويان حوزه معماري در باغ موزه قصر تهران برگزار شد .

همايش با پخش مستندي از زندگي در كوير و بيابان هاي ايران آغاز و سپس با خير مقدم مهندس عليرضا قهاري ( رئيس انجمن مفاخر معماري ايران ) و يادي از سهيلا بسكي ادامه يافت

gozaresh 2

gozaresh 3

gozaresh 4

سخنراني ها به ترتيب با حضور اساتيد آقايان دكتر اسكندر مختاري طالقاني ( دكتراي مرمت و بازسازي ) عضو هيئت مديره مؤسسه تهران ، دكتر رونالد توماس زاده ( دكتراي روابط بين الملل ) عضو هيئت مديره مؤسسه توسعه مطالعات سازه هاي آشوري ، دكتر حسين سلطان زاده ( دكتراي معماري ) عضو هيئت امناء انجمن مفاخر معماري ايران و دكتر ايرج اعتصام ( دكتراي معماري) عضو هيئت امناء انجمن مفاخر معماري ايران صورت گرفت .

در ابتدا دكتر طالقاني در مورد تأثير افرادي كه جامعه را متحول مي كنند در موضوع معماري و شهرسازي و چالش هاي بعد از دوره صنعتي شدن و حصول دستاوردهايي كه ناديده گرفته صحبت كردند . ايشان يادآورشدند هم اكنون كه بيش از 300 اثر براي انجمن ارسال شده ، شاهدي است براي مثمر ثمر بودن توليد ادبيات معماري و شهرسازي ودر نهايت ماندگاري آن ، كه در واقع با اشاره اي به كتاب ( فضا ، زمان ، معماري دكتر منوچهر مزيني ) ماندگاري را تأثيرگذاري بعد از حيات كالبدي معنا كردند و نوشته هاي دكتر مزيني را مؤثر بر جامعه معماران و شهرسازان خواندند و در انتهاي صحبت به مؤلفان پيشكسوت از جمله مهندس جودت اشاره كردند كه با انتشار نظريات معماري راه را براي ما هموار كردند.

سخنران دوم دكتر توماس زاده با توجه به حيطه فعاليت خود صحبت را با اشاره اي به كتاب تاريخ و فرهنگ تمدن بين النهرين ( محمد صادق شريعتي ) و روابط قديمي و باستاني در اين تمدن تا تأسيس مؤسسه مطالعاتي آشوري كه در سه سال گذشته صورت گرفت پيش بردند .

در ادامه همايش دكتر سلطان زاده سخن خود را با اشاره به معضلي در جامعه معماري كه در واقع افزايش كمي دانشجويان و كاهش سطح كيفي معلومات آن هاو توسعه كپي كاري در ارائه مقاله توسط دانشجويان كه اعتبار جنبه هاي تئوريك را كاهش مي دهد آغاز كردند و در واقع تبديل شدن دانشگاه ها به آموزشگاه ها را خطر بزرگي كه بسياري از رشته ها را تهديد مي كند تلقي كردند .

و در پايان صحبت هاي خود در مورد پژوهشي كه در حال حاضر درگير آن هستند كه در واقع جمع آوري مستندات كافي در مورد طراحي معماري شيخ بهايي كه روز معمار به نام او نامگذاري شده است صحبت كردند و وارد شدن به رابطه ي نقد را براي توسعه ديدگاه ها موثر دانستند .

در ساعات پاياني نشست خانم انوشه منصوري ( دبير انجمن مفاخر معماري ايران )  آمار آثار ارسالي به انجمن 213 اثر و برگزيدگان آن را اعلام كردند و با دعوت از اساتيد مدعو جوايز را به برگزيدگان نويسنده ، مترجم و ناشر اهدا كردند .

gozaresh 5

پس از بخش اهدا جوايز ، دكتر اعتصام كه با تأخير به جمع ميهمانان پيوستند از ارتباط و همكاري ميان خود و دكتر مزيني سخن گفتند و همايش با سخنراني ايشان به پايان رسيد .

gozaresh 6

موضوعات مرتبط : دوسالانه کتاب    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید