تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :935

در نشست ارزیابی منشور آتن، یادبود منوچهر مزینی برگزار می شود

مراسم یادبود زنده یاد «منوچهر مزینی» همراه با بررسی «منشور آتن» در موزه هنر امام علی (ع) برگزار می شود.

علیرضا قهاری- عضو هیات مدیره انجمن مفاخر معماری ایران - با اعلام این خبر به خبرنگار بخش هنرهای تجسمی  خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: زنده یاد مزینی یکی از مروجان اصلی «منشور آتن» در ایران بود که در مراسم فردا، قرار است همراه با ارزیابی و نقد این منشور، مراسم یادبود ایشان نیز با سخنرانی از جمعی از شاگردانشان برگزار شود.

او ادامه داد: منشور آتن به70 سال قبل و زمان موج مدرنیسم باز می گردد که به نوعی به آگاه سازی معماران و شهرسازان و تذکر مسئولیت های اجتماعی آنها پرداخت.

به گفته این معمار، منشور آتن مانیفستی است که قانون جدیدی را برای معماران و شهرسازان تدوین می کند تا در کنار حرفه خود به مسائلی همچون محیط زیست، ارزش های انسانی و ... توجه داشته باشند.

او ارزیابی و توجه به منشور آن را زمینه ای مناسب برای دیگر حرفه ها دانست تا آنها را با مسئولیت های اجتماعی شان آشنا کند و بار دیگر به ارزش های انسانی و محیطی بازگرداند.

در بخش نخست این مراسم، اسماعیل شیعه، نوید سعیدی و مهناز محمودی درباره زنده یاد منوچهر مزینی سخنرانی خواهند کرد و در ادامه محمد منصور فلامکی، سیروس باور و اردشیر سیروس از منشور آتن سخن می گویند.

این برنامه به همت انجمن مفاخر معماری ایران روز چهارشنبه - 19 بهمن ماه - ساعت 16 در موزه هنر امام علی (ع) برگزار می شود.

به گزارش ایسنا، زنده یاد منوچهر مزینی بنیان گذار دکترای شهرسازی در دانشگاه تهران و شهید بهشتی بود و جزو معدود اساتید این حوزه است که 10 کتاب تالیفی در عرصه ی شهرسازی نوشته است. از وی مقالات و کتاب های متعددی در زمینه معماری و شهرسازی بر جا مانده که از آن جمله می توان به «زمان و معماری»، «مقالاتی در باب شهر و شهرسازی»، «واسازی»، «فضا، زمان، معماری» و ... اشاره کرد، او سرانجام در سال 1381 درگذشت.

بهمن ماه سال 88 همزمان با مراسم بزرگداشت این مدرس فقید جایزه ی دوسالانه تاالیف و ترجمه ی شهرسازی به نام دکتر مزینی رونمایی شد.

 

 

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

عضو مرتبط : منوچهر مزینی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید