اخبار و مقالات مربوط به آذربایجان شرقی

خانه صدقیانیخانه صدقیانی

یکی از جاذبه های دیدنی تبریز، خانه های زیبا و قدیمی این شهر است که به دلیل موقعیت ممتاز این شهر در دوران حکومت قاجار و صفویه در کشور کم نظیر است و آنچه بر این شکوه می افزاید هماهنگی معماری آنها با شهر است به طوری که می توان گفت این خانه ها معماری تبریز دارد اما چه سود که این عظمت از چشمان بسیاری از مسئولان این شهر به دور مانده و این غبار فراموشی گاه به تخریب آن بناها منجر شده است و تخریب هر یک از این ها در مفهوم نابودی پشتوانه های فرهنگی این مرز و بوم است.

 
وارطان هوانسیانوارطان هوانسیان

1361-1275 ه . ش
وارطان در سال 1275 شمسی ( 1896 میلادی) در شهر تبریز متولد شد .

 
کلیساهای درثبت جهانیکلیساهای درثبت جهانی

کلیسای سنت استپانوس در 16 کیلومتری غرب جلفا و به فاصله 3 کیلومتری کرانه جنوبی ارس و در روستای متروکه ای به نام دره شام قرار دارد. نام کلیسا ملهم از نام اسیانوس شهید اول راه مسیحیت می باشد و به علت استقرار آن در روستای دره شام به این نام نیز خوانده می شود.

 
صمدصمد

«یاقوت حموی و مارکوپلو قرن هفتم ابن بطوطه و حمد الله مستوفی قرن هشتم در سفرنامه های خود از بازار تبریز نام برده اند که هر یک به فراخور حال از بازار و وفور کالا و اینکه درامد بیشتر مردم از طریق داد و ستد به دست می آید و سخن رانده اند ولی مفصل ترین آنها مربوط به سفرنامه شاردن است.

 
استاد جبار تبریزیاستاد جبار تبریزی

بقعه صاحب الامر در کنار خیابان مدرس قرار دارد و از آثار زمان شاه طهماسب صفوی است این بنا در سال 1045 هجری توسط سپاهیان سلطان مراد چهارم تخریب شد که در زمان شاه سلطان حسین صفوی، و از طرف میرزا محمد ابراهیم وزیر آذربایجان مرمت گردید.

 
خواجه حسین بن سیف الدین محمود بن تاج خواجهخواجه حسین بن سیف الدین محمود بن تاج خواجه

مسجد جامع مرند که بنام بانی آن ابوسعید بهادرخان شهرت دارد، به سال 731 هجری قمری ساخته شده از مجموعه بنای قرن هشتم.

 
استاد محمدبن جمال احمداستاد محمدبن جمال احمد

امامزاده شعیب در رئستای دوزال واقع در 47 کیلومتری راه قدیمی تبریز – اهر و 20 کیلومتری شمال خروانق، بر فراز کوهی قرار گرفته که مشرف به رود ارس و مرز روسیه است. با توجه به شیوه معماری و کتیبه های نیمه ویران بنا می توان آن را به اواخر قرن هفتم یعنی دوره ایلخانی نسبت داد.

 
بکربن محمد بن البندان البنا ابن المحسنبکربن محمد بن البندان البنا ابن المحسن

542 ه . ق (525 ه . ش)
نام اثر: گنبد سرخ مراغه
ثبت تاریخی 134
محسن معمار نیای بنی بکر محمد بن البندان البنا سازنده گنبد سرخ مراغه است.

 
باغ فتح آباد (بیگلربیگی)، کرمانباغ فتح آباد (بیگلربیگی)، کرمان

قنات باغ فتح آباد تبريز به شماره 30275 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. باغ فتح‌آباد در نزدیکی روستائی به همین نام در حدود ۵ کیلومتری شهر تبریز در مسیر جاده باسمنج واقع است. عرصه باغ به وسعت ۳۰ هکتار بوده و ساختمان دو طبقه برون‌گرا به وسعت ۲۰۰ مترمربع در امداد مسیر اصلی باغ قرار گرفته است. اطلاعات کمی در مورد چگونگی ساخت و بانیان باغ فتح‌آباد موجود است.

 
باغ ائل گلی (شاه گلی)، تبریزباغ ائل گلی (شاه گلی)، تبریز

باغ ائل گلی (شاه گلی) درون بافت شهری و در فاصله 7 کیلومتری جنوب شرقی تبریز در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.شاه گولی به معنی «استخر شاه» ترجمه شده است. گول در زبان ترکی به معنی استخر می‎باشد. احداث بنای اولیه این آبگیر را به زمان پادشاهان آق قویونلو و توسعه آن را به زمان صفویه نسبت می‎دهند.

 
12