اخبار و مقالات مربوط به اردبیل

استان اردبیل یکی از مناطق گردشگری در ایران است. یکی از ویژگی‌های این استان آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصل‌های بهار و تابستان است. مجتمع‌های آبگرم سرعین در ۳۵ کیلومتری غرب شهر اردبیل یکی از مشهورترین مناطق گردشگری استان اردبیل است که در فصل‌های گرم -به خصوص تابستان- میزبان ده‌ها هزار نفر گردشگر از اقصی‌نقاط ایران و کشورهای خارجی است.

صفحه اردبیل در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
زیر چادر عشایر شاهسونزیر چادر عشایر شاهسون

مثل زندگی همه ما که به شغلمان بسته است. زندگی عشایر هم به کارشان وابسته است؛ به دام و چراگاه و ییلاق و قشلاقشان این همان چیزی است که یکی از قدیمی ترین شیوه های زیست بشر روی کره زمین را هنوز سر پا نگه داشته است.
این روزها فصل ییلاق ایل هاست. عشایر نیمه کوچنده ایل شاهسون، که از اول پاییز تا اواخر بهار در دشت های زرخیز مغان زیر سقف خانه ایی ساخته شده از آجر و آهن زندگی می کنند و گله های گوسفند و مرغ و خروس هایشان را در طویله و مرغدانی نگه می دارند، برای فرار از گرمایی که حیوانات را بی طاقت می کند و تیغ آفتابی که نمی گذارد با خیال راحت نیم ساعت در زمین های مغان راه بروند، راهی ارتفاعات سبلان می شوند.

 
استاد عیوض بن عبدالصمد مراغیاستاد عیوض بن عبدالصمد مراغی

سده نهم ه . ق
نام اثر: مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی
نام این معمار بدون تاریخ در بنای آرامگاه شیخ صفی در اردبیل آمده است و احتمال می رود که او تنها مسئول تزیینات آجری مسجد بوده است. (سده نهم)

 
شاه طاهر بن سلطان محمد نقاششاه طاهر بن سلطان محمد نقاش

1031 ه . ق (1000 ه . ش)
نام اثر: مقبره شیخ جبرائیل
- ثبت تاریخی: 65
« مقبره شیخ امین الدین جبرائیل پدر شیخ صفی الدین اردبیلی در دهکده کلخوران که اخیرا به شهر اردبیل متصل شده قرار دارد و بنای آن در نیمه اول قرن یازدهم صورت گرفته است این مقبره در محوطه محصور و وسیعی واقع شده و دارای بناهای متعددی است. باغ مقبره به ابعاد 150*200 متر دارای دو دروازه شمالی و جنوبی است طرح بنای بقعه به شکل مربع مستطیلی است که یک ذوزنقه متساوی الساقین به ضلع شمالی آن چسبیده و آن را به صورت شش ضلعی در آورده و ایوان بقعه نیز در همین ضلع قرار دارد.