اخبار و مقالات مربوط به اصفهان

استان اصفهان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید انواع مختلف صنایع دستی ایران بشمار می‌رود. این استان از دیرباز گهواره هنرهای زیبا و صنایع دستی بوده‌است. تزئینات آجری، کاشی کاری، گچ بری و انواع خط در آثار تاریخی اصفهان، از قرن‌ها پیش تا دوره معاصر، بر اطراف و جوانب مناره‌ها و داخل و خارج مساجد، قصرها و هنرهای زری دوزی و قلم کاری، ترمه و نقره کاری و زرنگاری و رونویسی انواع کتاب، قرآن و قطعات نگارگری و نقاشی جملگی به مرکزیت هنری اصفهان گواهی می‌دهند.

صفحه اصفهان در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
نگین شرق اصفهاننگین شرق اصفهان

با گذر از نیمه پاییز و افزایش روزافزون سرمای هوا، یکی از مطمئن‌ترین مقاصد سفر کویرها و مناطق گرمسیری کشور است. «دنیای‌اقتصاد» برای این آخر هفته سفر به کویر ورزنه با جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بی‌شمارش را به شما پیشنهاد می‌کند.

 
اصفهان شهر کودکان بیگانهاصفهان شهر کودکان بیگانه

در یکم ژانویه ۱۹۳۹م هیتلر از غرب و در ۱۷ سپتامبر همان سال استالین از شرق به لهستان حمله کردند و به این ترتیب جنگ دوم جهانی آغاز شد.

 
محاسن  اصفهانمحاسن اصفهان

اصفهان كه روزگاري تكيه بر جاي شوش و هگمتانه و اسطخر و مداين داشت، خيلي پيش‌تر از آن‌كه پايتخت مهمي باشد، آباداني‌اي پراهميت بود. نمونه‌ي آرمان‌شهري مسکون در كنار اقلیمی پربركت كه با رودخانه‌اي وسيع مشروب مي‌شد.

 
وضعیت آشفته مسجد امام ( شاه ) اصفهانوضعیت آشفته مسجد امام ( شاه ) اصفهان

همواره گفته و شنیده شده‌است که میراث فرهنگی با حفظ و نگهداری و حضور مردم می‌تواند احیا شود و زنده بماند. در واقع می‌توان گفت، حضور در اماکن تاریخی و دیدن زیبایی‌های آن تبدیل به یکی از جذابیت‌های سفر شده‌است. رشد تکنولوژی و ورود دوربین‌های دیجیتال و تولید موبایل‌هایی با دوربین‌های 13 و حتا 20 مگاپیکسلی نیز نقش بسزایی در ایجاد علاقه برای حضور در اماکن تاریخی و جاذبه‌های گردشگری دارند چراکه ثبت لحظات و به اشتراک گذاشتن آن تجربه یکی دیگر از جذابیت‌های سفر است. اما در برخی مواقع آلودگی‌های بصری بیش از آن است که بتوان زاویه‌ای زیبا برای ثبت لحظه‌ای خاطره انگیز یافت...

 
جلفا، منهای ارامنهجلفا، منهای ارامنه

در سال 1012 هجری قمری، درست شش سال پس از ان که شاه عباس اول پایتخت دولت صفوی را از قزوین به اصفهان آورد، هزاران خانواده ارمنی از جلفای آذربایجان در ساحل رود ارس به پایتخت جدید کوچ داده شدند تا با استفاده از طبیعت ساعی و مقتصد و تخصص تجاری آنها بر رونق پایتخت افزوده شود. این اقدام همچنین خطر شورش یا تجزیه طلبی را که همواره از سوی گروه های قومی و اقلیت های مذهبی انتظار می رفت، از میان می برد.

 
بیا و اصفهان مرا ببینبیا و اصفهان مرا ببین

یک پیشنهاد ویژه به بهانه پایتخت شدن اصفهان در جهان اسلام
دکتررضا اسماعیلی، دارای مدرک دکترای جامعه شناسی از دانشگاه اصفهان است. از وی مقالات و پژوهش های گوناگون در زمینه موضوعات اجتماعی منتشر گردیده است. دکتراسماعیلی مدرس نمونه استانی مراکز تربیت معلم استان اصفهان در سال1380،پژوهشگربرگزیده کشور در عرصه تعلیم و تربیت در سال1381بوده است.

 
میرفندرسکی و اصفهان - به بهانه روز گفتمان هنر و معماریمیرفندرسکی و اصفهان - به بهانه روز گفتمان هنر و معماری

یکصد و هشتاد و چهارمین گفتمان هنر و معماری-چهل سال آموزش آکادمیک معماری در ایران که از سال 1319 آغاز شد، به دلیل نداشتن جایگاه علمی و فلسفی متناسب با فرهنگ ایرانی و تقابل در مبانی فکری، نتوانست در تندباد جریانات اجتماعی هم دوام بیاورد و سیستم آموزشی حاکم، که سال ها قبل در اروپا منسوخ شده بود (با وجود داشتن مدافعانی چند) از اواسط دهه چهل دچار اضمحلال شد.

 
جادوی هشتی وایوانجادوی هشتی وایوان

بايستيد؛ درست همين‌جا! چشم‌هایتان را ببنديد و نفس بكشيد! نفس بكشيد و مست شويد از بوي خوشي كه در سرداب اين خانه‌هاي قديمي موج مي‌زند. از سرداب بگذريد و زير بادگير نزديك شاه‌نشين، پنج‌دري و هشتي بنشينيد. سربلند كنيد و چشم بدوزيد به سقف‌هاي آينه‌كاري و رواق‌هاي کاشی‌کاری.
راه برويد داخل بهارخواب و ايوان. سرك بكشيد به طارم و مهتابي و روحتان را تازه كنيد از هواي خوب اينجا. اينجا كاشان است؛ به‌وقت بهار و شما به ‌مهماني و بازديد از معماري منحصربه‌فرد خانه‌هاي اين شهر زيبا دعوت‌شده‌اید. فرقي نمي‌كند ‌مهمان خانه عامري‌ها باشيد يا طباطبايي‌ها. روزتان را در خانه عباسي‌ها بگذرانيد يا بروجردي‌ها. سري به خانه خانم‌تاج بزنيد يا خانه آل‌ياسين. فقط كافي است چند دقيقه زير سقف اين خانه‌هاي قديمي بايستيد تا به راز جادويي معماري كهن اين شهر پي ببريد؛ رازي كه كاشان را به ميعادگاه علاقه‌مندان معماري كهن ايراني تبديل كرده است.

 
محمد شفیع معمارمحمد شفیع معمار

سده سیزدهم ه.ق (1189 ه.ش)
نام اثر: مدرسه سلطانی (کاشان)
ثبت تاریخی 251
یکی از بناهای زیبا و معروف شهر کاشان مدرسه سلطانی می باشد که از ابنیه قرن سیزدهم هجری قمری است، این مدرسه که به سبک مدارس چهار باغ و صدر اصفهان ساخته شده است، از لحاظ دارابودن سر در و گنبد عظیم آجری و شبستان های وسیع و حجره های اطراف و کاشیکاری زیبا بی نهایت جالب است، کتیبه منظوم ماره تاریخ این مدرسه را شاعر نامی صبای کاشانی سروده است.

 
استاد علی مریم کاشانیاستاد علی مریم کاشانی

قرن سیزده ه.ق (1241 ه.ش)
نام اثر: خانه بروجردی، خانه طباطبائی، خانه امین الدوله، سرای امین الدوله

«آقای دکتر منیر بوشناکی» رییس میراث فرهنگی سازمان جهانی یونسکو که در تابستان سال 1372 برای دیدار از آثار تاریخی کاشان بدین شهر سفر کرده بود پس از بازدید از چند خانه قدیمی و آثار تاریخی در ستایش معماران کاشانی چنین گفت:«معماران کاشانی بزرگترین کیمیاگران تاریخند زیرا از خاک طلا ساخته اند»